Taban yüzdelik dilim 4.51 ile alan lise bu sene taban yüzdelik dilim olarak yüzde kaç alır?

Geçen sene taban yüzdelik dilim 4.51 ile alan lise, bu sene taban yüzdelik dilim olarak yüzde 6 alır mı?

Geçen sene taban yüzdelik dilim 4.51 ile alan lise, bu sene taban yüzdelik dilim olarak yüzde 6 alır mı?

Pek imkanlı değil gibi. Şehriniz küçükse ve yeni okullar açılıyorsa belki olabilir.

Arkadaşlar daha 13-14 yaşlarında olduğunuz için bu konuyu ne kadar anlarsınız bilmem ama iyi bir liseye gitmeyin. Ben bu sene liseden mezun olmuş bir arkadaşınızım 300k nüfuslu bir ilde yaşıyorum burada oturup çalışıp fen lisesine giden ve orda da bir ton çalışan arkadaşlarım ortaokulda takdir bile alamamış heriflerden belki de lisede daha düşük not alıyor. Bu sorun nereden kaynaklanıyor: Fen liselerinde normal okullardan çok daha zor yazılı ve YKS sınavında çıkmayan bazı absürt müfredat fazlası konular (YKS sınavı anadolu lisesi müfredatına göre hazırlanıyor, yani çalıştığınız bazı konular çıkmıyor). Bu konular da OBP'nızı etkiliyor, üniversite sınavında daha geride oluyorsunuz ve hiçbir anlamı da kalmıyor. Siz tabii ki daha küçük olduğunuz için o dönem ben de bazı şeyleri idrak edemezdim veya aileme kararlarda etki veremezdim fakat bu boyutunu kesinlikle düşünmelisiniz çünkü biz 20-30 sene öncesinde değiliz ve kimsenin sizin liseyi nerede bitirdiğinizi düşündüğünü sanmam. ''Eeee peki eğitimi iyi sana ne'' diyebilirsiniz, keşke o kadar iyi olsa arkadaşlar, benden büyüklerimle yaşadığım için az çok o dönemi de biliyorum ve 2015 dönemlerine kadar nispeten bu muhabbet doğruydu gerçekten okullarda eğitim şu güne göre daha iyiydi, bir de online dersler bu kadar yaygın olmadığı için dershaneye gitmek şimdikine göre şarttı. Bu konuşmamı YouTube ortamında kaliteli ders çok arttığı için bunu destek alarak yapıyorum.

Bence benim dediğim şekilde katsayı sistemi getirilmeli. Nedir bu bahsettiğim katsayı sistemi: Siz kötü ya da ortalama bir lisede iyi bir öğrenci iseniz okulunuzun ortalaması 80 sizinki 90 olsun, iyi bir fen lisesinde yazılılar zor olduğu için okul ortalaması 70 sizinki 80 olsun o başta dediğim 90 olanla az çok matematiğini doğru yaparsak aynı kefede olmalısınız. Ama bu muhabbet de yok arkadaşlar ve eskisi kadar da eğitim iyi değil, online eğitime kendinizi verirseniz kesinlikle daha iyi. Ben bilinçlenilmesi açısından ilk 2 sene okul sonraki 2 sene açıktan okunup evde dershane yapılması taraftarıyım yoksa o çocuğa üniversite bilinci aşılamak da zor. Kendinizi iyi lise için kasmayın yani anlamsız asıl kapı üniversite. Ha seneye seçim olacak ve iktidar değiştiğinde ne olur bilemem ama bu sistemde düşüncelerim bunlar.

Geri
Yukarı