Takı Çekim Stüdyosu için Gerekenler

AidenPearce

Hectopat
Arkadaşlar modelli ve modelsiz takı çekim stüdyosu kuracağız. Doğal ışıkla çalıştığım için yapay ışıklı stüdyolar nasıl kurulur pek bir bilgim yok. Fotoğraf makinemiz var. Sadece ışık ekipmanlarına ihtiyacımız var. Çekmek istediğimiz tarzdaki fotoğrafları aşağı bırakacağım. Neye ihtiyacımız olduğunu yazabilirseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• deniz-ati-yuzuk-2904-jpg.jpeg
    deniz-ati-yuzuk-2904-jpg.jpeg
    41,9 KB · Görüntüleme: 87
  • kombin-yuzuk-2727-jpg.jpeg
    kombin-yuzuk-2727-jpg.jpeg
    46,2 KB · Görüntüleme: 132
  • siyah-tasli-yuzuk-2732-jpg.jpeg
    siyah-tasli-yuzuk-2732-jpg.jpeg
    67,2 KB · Görüntüleme: 54
@SideWinder Hocam siz fotoğrafçıydınız.

Hobi olarak yapıyorum ama birkaç öneri vereyim, kendimce.

Keskin ve yakın (makro) çekim yapabilen bir lens önemli. Bunun dışında ışıklandırmanın ve fonun da iyi olması lazım. Bu tür şeyler için çeşit çeşit çekim kutuları var piyasada. Belki yardımcı olur.

Hobi olarak yapıyorum ama birkaç öneri vereyim, kendimce.

Keskin ve yakın (makro) çekim yapabilen bir lens önemli. Bunun dışında ışıklandırmanın ve fonun da iyi olması lazım. Bu tür şeyler için çeşit çeşit çekim kutuları var piyasada. Belki yardımcı olur.
Lens olarak canon 18-55 kullanacağız, close up filtrelerimiz var. Çekim çadırları aklımıza geldi fakat modelli çekim yapacağımız için nasıl bir aydınlatma kullanmalıyız bilmiyorum.

Bu tür çekimi zamanında bende 18-55mm lens ile yapmıştım ve gayet güzel sonuçlar almıştım. Arka planlı çekim yaparken diyaframı 7 8 9 larda kullanmanızı tavsiye ederim keskinlik için daha iyi olur. Arka plan içinde kırtasıyeden mat siyah karton alıp kamera arkasındaki gibi kavisli şekilde koydum böylece arka planda sonsuzluk yarattım.

Dosya Ekleri

• IMG_6311.JPG
    IMG_6311.JPG
    54 KB · Görüntüleme: 52
  • WhatsApp Image 2020-12-20 at 16.50.11.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-20 at 16.50.11.jpeg
    57,9 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG_6269.JPG
    IMG_6269.JPG
    44,8 KB · Görüntüleme: 57
  • IMG_6443.JPG
    IMG_6443.JPG
    45,7 KB · Görüntüleme: 59
Bu tür çekimi zamanında bende 18-55mm lens ile yapmıştım ve gayet güzel sonuçlar almıştım. Arka planlı çekim yaparken diyaframı 7 8 9 larda kullanmanızı tavsiye ederim keskinlik için daha iyi olur. Arka plan içinde kırtasıyeden mat siyah karton alıp kamera arkasındaki gibi kavisli şekilde koydum böylece arka planda sonsuzluk yarattım.
Evet kendi ekipmanlarımın çekimini doğal ışık ile yapıyorum sorunsuz bir şekilde ama dediğim gibi modelli çekimde nasıl bir ışık veya softbox mu, yoksa flash mı kullanmam gerek bilemediğim için sordum. Teşekkürler.

Geri
Yukarı