Taksici telefonu vermek için 200 TL istiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hukuka mı başvursun yok ya Joe Biden'ı arasın. Adam cebinden zorla mı aldı? Adamın insanlığına kalmış. Ses kaydı, video kamera görüntüsü bunlar öyle kafanıza göre alınıp delil olarak sunulamıyor haberiniz olsun. Siz yargılanırsınız sonra bütün gün adalet yazısına ağlayarak bakarsınız. Adama tatlı dille rica edip yolu oraya düşünce getirmesini iste cuzi bir miktara halletmeye çalış. Ya da taksi durağıyla konuş.

Hukuken isteme hakkı yok ise parayı vermeyeceğim.
Oda telefonunuzu vermezse ne olacak? Siz zararlı çıkacaksınız. İnatlaşmaya gerek yok konuşun adamın getirme ve zaman kaybı için istediği parayı biraz daha indirmeye calisin.

İkna et yanına geleyim abi ayakları çek.

Hukuken isteme hakkı yok diyenler hukukçu galiba.
1) Arkadaş telefonu kendisi unutmuş, taksicinin müştekinin unutması ile bir ilgisi yok.
2) Taksici uzak bir yerde olduğunu oraya gelişinin kendisine masraf çıkartacağını belirtmiş. Bu masrafı da 200 TL olarak açıklamış.
3) Arkadaş ya iletişim dilini iyi kullanıp telefonu kendisine uygun bir fiyatla getirtilmesini sağlayacak, ya yeri neresi ise oradan kargo, minibüs, otobüs ile yollamasını isteyecek ya da her neresi ise oraya bizzat gidip kendi alacak.
Olayın farkında değilsiniz galiba. Müşteki kendi iradesi ile unuttuğu telefonunun getirilmesini istiyor.
Aslında hukukçu olmak her zaman şart değil, bazen temel hukuk nosyonuna sahip olmak, doğru yorumlar yapmamızı sağlayabilir ama tabii ki dediğiniz gibi bir hukuçudan tavsiye almak en net sonucu verir. Burada kısmen haklı olabilirsiniz ama bence kısmen de yanılıyorsunuz. Şöyle ki:

TCK m.160 der ki:

"Kaybolmuş veya hata sonucu ele geçmiş eşya üzerinde tasarruf

Madde-160

(1) Kaybedilmiş olması nedeniyle malikinin zilyedliğinden çıkmış olan ya da hata sonucu ele geçirilen eşya üzerinde, iade etmeksizin veya yetkili mercileri durumdan haberdar etmeksizin, malik gibi tasarrufta bulunan kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır."

Yani kişinin eşyayı kendi hatasıyla kaybetmesi, onu bulana eşya sahibi gibi hareket etme hakkı vermez. Telefonu kendisinin kaybetmesi de böyledir. Burası bence yanıldığınız nokta.

Taksici bu olayda "eşya üzerinde malik (sahip) gibi tasarrufta bulunma (kullanma) niyetim yoktur, sadece iade için masraflarımın karşılanmasını istedim" diyebilir. Ancak emredici hükümdeki iade etme gerekliliğini yerine getirmediği gibi yetkili merciileri de habardar etmemiş ki eşyanın sahibiyle böyle bir pazarlığa girebiliyor. Dolayısıyla burada kanun hükmüne aykırı eylemin varlığı ileri sürülebilir. Yine talep ettiği tutarın yol maliyeti olduğunu da kanıtlamasını mahkeme isteyebilir.

Tabii bunlar sadece kendi yorumum, bir hukukçudan destek almak en net sonuca ulaştırır. Ayrıca bütün bunlara gerek olmadan karşılıklı anlaşarak çözülebiliyorsa en kolayı o olur tabii.

Taksimetreyi açmasını ve öyle gelmesini söylesin o halde. Bu da bir çözüm olabilir ama burada haksız olan taraf hemen hemen her ihtimal dahilinde sen olursun. Şikayetçi bile olsan uğraştığına değmez, zamana bağlı kazanç kaybından o senden şikayetçi olarak tazminat bile alabilir.
Tüm memleketi dolanır gelir, ruhun duymaz.

Para isteyen biri rahatlıkça kurcalar. Niyeti iyi olsa zaten para istemez.
Kötü niyetli olsa 1 saat sonra haber verilmiş görmedim başka müşteri aldım o almistir diyebilir. Ne yani adam zamanından ve yakıt parasından olacak arabada unutarak suçlu olanın ayağına kadar götürecek . Burda adamın suçu ne ?

Oda telefonunuzu vermezse ne olacak? Siz zararlı çıkacaksınız. İnatlaşmaya gerek yok konuşun adamın getirme ve zaman kaybı için istediği parayı biraz daha indirmeye calisin.
Ne mi olacak? :DDDDDDDD
Adamın telefonunu gasp etmiş olacak hocam olacağı bu. Nasıl bir mantık bu?
Kötü niyetli olsa 1 saat sonra haber verilmiş görmedim başka müşteri aldım o almistir diyebilir. Ne yani adam zamanından ve yakıt parasından olacak arabada unutarak suçlu olanın ayağına kadar götürecek . Burda adamın suçu ne ?
Hocam babanız taksici mi?

Ne mi olacak? :DDDDDDDD
Adamın telefonunu gasp etmiş olacak hocam olacağı bu. Nasıl bir mantık bu?

Hocam babanız taksici mi?
Hayır ben görmedim deseydi ne olacaktı peki? Çok akıllısınız ya. Gaspmis adam zorlamı almış. Hem unutmuş hem geri getirmesini istemis. Taksicilikle ne ilgisi var ? Sizin telefonunuzun değeri varsa adamın da yakıtının ve kaybedeceği zamanın da değeri var.

Adam telefonu sana getirmek zorunda değil bence. Duraklarını öğren sen git al. Sonuçta telefonu unutan sensin.

Adamın durağına gidip adamı bulup telefonunu istediğinde hala para isterse o zaman problem.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı