Tamamen toz filtreli kasa ne kadar tozlanır?

• Konuyu başlatan kino
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 1B
Makaleler
42
Çok iyi bir indirime girerse Corsair 5000D (önü kapalı, airflow değil) düşünüyorum. Uzun yıllardır Corsair 270R kullanıyorum ve toz bayağı bir sıkıntı oluyor çünkü kasanın üzeri tamamen açık, filtre yok. Yan hava girişleri de delikli ve dar olduğundan çok hızlı tıkanıyor.
img_5328.jpg
Üzeri ve önü toz filtreli kasalar ne kadar tozlanıyor? Ne kadar sürede temizliyorsunuz kullananların tecrübelerini merak ediyorum. Mevcut kasam soğutma konusunda oldukça başarılı o yüzden değiştirme ihtimalim düşük ama her ihtimale karşı bilgi edinmek istiyorum.

Ön-üstü tamamen mesh, alt tarafı kısmen mesh bir kasa kullanıyorum ve kasamda 8 fan var. 6 aydan önce kasa temizliği yapmıyorum. Mesh kısımları ayda bir annem temizlik yaparken bezle siliyor geçiyor üstündeki tabakayı alıyor sadece. Şu ana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Sıcaklık problemimde olmadı.

Ön-üstü tamamen mesh, alt tarafı kısmen mesh bir kasa kullanıyorum ve kasamda 8 fan var. 6 aydan önce kasa temizliği yapmıyorum. Mesh kısımları ayda bir annem temizlik yaparken bezle siliyor geçiyor üstündeki tabakayı alıyor sadece. Şu ana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Sıcaklık problemimde olmadı.

6 ayda içerisi ne durumda oluyor? Benimkini 6 ay bıraksam tozlar imparatorluk kurar içeride.

Özellikle fanlar çok tozlanıyor ama artık ben o takıntımı yendim. Belli bir süre sonra o toza engel olamayacağını anlıyorsun. Mesh kasa kullanmanın eksi yönlerinden biri. Yazın İzmir sıcaklarında serin serin oyun oynuyorum ya toz toplansın umurumda değil. Sıcaklıklar ne zaman yükseliyorum demeye başlıyor bende o zaman tozu süpürmenin zamanı gelmiş diyorum.

Şöyle bi' etken daha var ve bu konuda net deneyimlerek yazıyorum; kasanın pozisyonu yerdeyse ila masanın üstündeyse büyük farkla tozlanma meydana gelebiliyor. Çok öncesinde kasa yerdeyken basbayağı tozlanma oluyordu ama yeni masa yaptırıp kasayı artık masanın üstünde kullanmaya başlayınca temizlik sürem oldukça azaldı. Evet, mesh kasa kullanmıyorum ama yeni pozisyonla ısınma sorunu da halledip ön kapağını yarım açarak kullanıyorum ve bu da bir etken faktör.

Yaklaşık 1 aydır Corsair 4000D Airflow kasa kullanıyorum. Ön ve Üst taraf mesh, içi toz olmuyor. Fanlarda azıcık oldu şimdiye kadar, eğer her ay böyle olacaksa uğraşılmayacak bir şey değil çünkü kasa efil efil çalışıyor. Epey tozlu bir yerde yaşıyorum, buna rağmen sıkıntı olmuyor, tozların büyük bölümü mesh kısma takılıyor.

Çok iyi bir indirime girerse Corsair 5000D (önü kapalı, airflow değil) düşünüyorum. Uzun yıllardır Corsair 270R kullanıyorum ve toz bayağı bir sıkıntı oluyor çünkü kasanın üzeri tamamen açık, filtre yok. Yan hava girişleri de delikli ve dar olduğundan çok hızlı tıkanıyor.
Üzeri ve önü toz filtreli kasalar ne kadar tozlanıyor? Ne kadar sürede temizliyorsunuz kullananların tecrübelerini merak ediyorum. Mevcut kasam soğutma konusunda oldukça başarılı o yüzden değiştirme ihtimalim düşük ama her ihtimale karşı bilgi edinmek istiyorum.
Zaten kasa beni temizlemelisin işaretini veriyor. Genelde benim 6-7. ayda oluyor. Böyle çalışırken sanki tozdan dolayı içeride olaylar doğru gitmiyor seslerini alıyorsun. :D

5000X kullanıyorum, kasayı kuralı 2 ay oldu sayılır. Henüz içini temizleme ihtiyacı duymadım.

Kasa masanın üstünde duruyor. Sadece camlarındaki tozu aldım o kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı