Tamamen toz filtreli kasa ne kadar tozlanır?

• Konuyu başlatan kino
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 1B
Corsair Air 540 kullanıyorum. Kasanın alt, üst, yan ve arka olmak üzere filtre olmayan her noktasına kendim filtre yaptım. Kasa içi tozlanması 1 yıl ellemesem gözle görülür bir tabaka olmaz. Fakat ben zaten 6 ayda bir macun değiştirdiğim için o dönemlerde temizlerim. Fakat filtrelerin üzerini bi 2 ayda 1 falan elektrik süpürgesi ile çekiyorum.

Aliexpress'den 12 cm'lik toz filtreleri almıştım fanların önüne takmak için, iyi ki de almışım zamanında. MB511 kasanın mesh panelden tozlar geçiyor ve o filtrede %80'i kalıyor. Filtre olmasa baya içeri girecekler anlayacağın. Tavsiye ederim.

Çok iyi bir indirime girerse Corsair 5000D (önü kapalı, airflow değil) düşünüyorum. Uzun yıllardır Corsair 270R kullanıyorum ve toz bayağı bir sıkıntı oluyor çünkü kasanın üzeri tamamen açık, filtre yok. Yan hava girişleri de delikli ve dar olduğundan çok hızlı tıkanıyor.
Üzeri ve önü toz filtreli kasalar ne kadar tozlanıyor? Ne kadar sürede temizliyorsunuz kullananların tecrübelerini merak ediyorum. Mevcut kasam soğutma konusunda oldukça başarılı o yüzden değiştirme ihtimalim düşük ama her ihtimale karşı bilgi edinmek istiyorum.
Ben 4000d airflow kullanıyorum. Toz filtresi işe yarıyor gibi. Henüz sorun olmadı hatta işe yarıyormu diye kapaklarını vs açtım gerçekten işe yarıyor.

Çok iyi bir indirime girerse Corsair 5000D (önü kapalı, airflow değil) düşünüyorum. Uzun yıllardır Corsair 270R kullanıyorum ve toz bayağı bir sıkıntı oluyor çünkü kasanın üzeri tamamen açık, filtre yok. Yan hava girişleri de delikli ve dar olduğundan çok hızlı tıkanıyor.
Üzeri ve önü toz filtreli kasalar ne kadar tozlanıyor? Ne kadar sürede temizliyorsunuz kullananların tecrübelerini merak ediyorum. Mevcut kasam soğutma konusunda oldukça başarılı o yüzden değiştirme ihtimalim düşük ama her ihtimale karşı bilgi edinmek istiyorum.
Dostum benim sana tavsiye edeceğim şey günü birlik veya birkaç günde bir hafif hafif çok iç parçalara yaklaşmadan süpürge ile tozları çekmen olur. Böylelikle hiçbir zaman birikmediği gibi dakikalarca ve saatlerce uğraşmak zorunda kalmazsın. Zaten resimdeki kasada aman aman bir toz olmayacağı az çok belli.

yine tozlanacaktır ancak filtrede biriken toz miktarı, ekipmanlarda birikene göre daha fazla artacaktır.

Açıkçası eskinden 2 3 ayda bir toz temizliği yapardım. Şimdi ise en son 2020 yazında temizledim kasayı. Bana göre sağlam toz filtreleri varsa bir iki ayda bir o filtreleri temizlemek yeterli olur. Kasa kadar ortam da önemli tabii. Kasa yerde mi duracak yoksa masa üstünde mi, evde evcil hayvan var mı... Bunlar tozlanmayı etkileyen faktörler.

Kasa şu şekilde bir bölmede duruyor. Yerden 15-20 cm yüksek, kasa konulunca da arkadan 10 cm, üzeri de 20 cm civarı boşluk kalıyor. Kasanın üzerini bir miktar örttüğü için kurtarıyorum yoksa üzeri açık havada kalacak şekilde kullanmak büyük sıkıntı.
270r-2b.jpg
Evde evcil hayvan var. Yazın 2 haftada, kışın 3 haftada bir temizliyorum ona rağmen fan yapraklarından, yüzeyden ve deliklerden gözle görülür derecede toz çıkıyor.

f2603e4a-934c-402d-b60d-8011ea5db12b.jpeg

Kasa şu şekilde bir bölmede duruyor. Yerden 15-20 cm yüksek, kasa konulunca da arkadan 10 cm, üzeri de 20 cm civarı boşluk kalıyor. Kasanın üzerini bir miktar örttüğü için kurtarıyorum yoksa üzeri açık havada kalacak şekilde kullanmak büyük sıkıntı.
Eki Görüntüle 1195137
İşte asıl sorun orada, muhtemel odanızda halı yok ve tozlar da rahatça bir şekilde kasanın hava akımına kolayca yakalanabiliyor. Ben de hayvan besliyorum ve halı da kullanmıyorum, buna rağmen kasanın yeri masanın üstünde olunca tozlanma etkisi büyük bir ölçüde azaldı.

İşte asıl sorun orada, muhtemel odanızda halı yok ve tozlar da rahatça bir şekilde kasanın hava akımına kolayca yakalanabiliyor. Ben de hayvan besliyorum ve halı da kullanmıyorum, buna rağmen kasanın yeri masanın üstünde olunca tozlanma etkisi büyük bir ölçüde azaldı.

Masanın üzerinde ses sistemi olduğundan yer kalmıyor kasaya maalesef. Mecburen yuvasında tutuyorum bir de çok ağır bir kasa bu. Boş ağırlığı 7,5 çekiyor içindekilerle beraber 20 kiloya yakındır sırf güç kaynağı 2 kilo.

Geri
Yukarı