Tank motoru üretmek neden zordur?

İşte ihtiyaçlarımızı karşılayacak motoru üretecek teknik ekibe ve altyapıya sahip değiliz sorun orada. Altay'ın motorunun hacmi 27.4 litre bu 1.6 litrelik bir araç motorunun 17 katından daha fazla hacim demek. Şu an üretebileceğimiz bir motor yok üretsek bile bu motorun olgunlaşması yıllar sürecek bir iş. Eldeki imkanlarla şu an yapabileceğimiz en iyi şey MTU motor kullanmak ve bu motordan öğrenilen tecrübeyle kendi motorumuzu geliştirmek. Otokar'ın seçilmemesi siyasi bir olay ama Otokar olsa bile motor üretemeyecekti hazır alım ile tank yürütülecekti.
Şimdi değiliz. Ama önceden sahiptik. Fırsatımız vardı. Kullanamadık. Bir üretim parçasına dahi sahip değiliz. Daha, motor veyahut farklı bir parça için girişimimiz bile yok(tu).

Siyasetin de şimdi, bir "etken" olduğunu kabul ediyorsunuz, umarım...

AGT1500 varken neden MTU'dan alım yapıyorlar? Honeywell de zaten MTU ayarında ürün çıkarıyor. Gerçi biri dizel diğeri gaz türbin. Belki daha farklı bir dizayn istiyorlardır.
Gaz türbin motorlarının yakıt tüketimleri dizel motora göre daha fazla. Kuvvetin isteri nasıldır bilmiyorum ama dizel motor istemelerinin sebebi kuvvetin dizel motora yabancı olmaması altyapının uygunluğu ve idame masraflarının daha uygun olması olabilir. MTU alıp kendi motorumuzu geliştirseydik ihracaat şansımız vardı.
Şimdi değiliz. Ama önceden sahiptik. Fırsatımız vardı. Kullanamadık. Bir üretim parçasına dahi sahip değiliz. Daha, motor veyahut farklı bir parça için girişimimiz bile yok(tu).

Siyasetin de şimdi, bir "etken" olduğunu kabul ediyorsunuz, umarım...
Önceden de sahip değildik anlamak istemiyorsunuz sanırım. Türkiye'nin bu zamana kadar tank motoru üretme konusunda bir tecrübesi yok. Planımız Alman MTU ile ilk partileri üretip MTU üzerinden kendi motorumuzu geliştirmekti. MTU gelmediği için tank yürümüyor herhangi bir motor olsa bile bunu tanka nasıl adapte edeceğiz orası meçhul.

Son düzenleme:
Hala tank göremedik. 2020 dediler olmadı. şimdi 2024 diyorlar. 2024' e kadar Güney Kore motoru olacakmış. İnşallah bu sefer gerçek olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı