Tanrı gerçekten var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

IyesilAdmI

Hectopat
Yer
Şanlıurfa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İlk önce konunun tartışma boyutuna gelmesini istemiyorum. Sadece görüşlerimizi bildirelim..

Kendimi bildim bileli sorunlu bir insanımdır. Yazmaya kalksam baya okumanız gereken cilt çıkar :) ve bu sorunlar beni karamsarlaşmaya, depresyona sürükledi ve ben namaz kılan bir insandım, dua da ederdim. Ancak bunların karşılıksız kaldığını gördüm. Daha da kötü oldum daha çok hüsrana uğradım,çeşitli sıkıntılar geçirdim ve bunları yalnız tek başıma atlatmaya çalıştım.. Tanrıdan sürekli yardım istedim fakat bana yardım etmedi. Baktımda meğer bu din bazı insanların uydurmasıymış, herkes kendi çıkarları için kendilerini avutmak için böyle yapıyorlarmış. "Neden üzülüyorsun? Bu dünya üzülme yeri bizi cennet bekliyor, orda sevinicez" gibi müslümanların kendilerini avutma şekli ve bu dünyadan kopmuşlar gibi hisler üzerine yaşıyorlar...

Amacım islamı kötülemek değil görüşlerimi belirttim. Sizinde mantıklı görüşlerinizi bekliyorum

Saygılar..

Tarihin en acı derslerinden biri şudur: Yeterince uzun zamandır aldatılmışsak, aldatmacayı ortaya koyan her türlü kanıtı reddederiz. Gerçeği bulmakla ilgilenmeyiz artık. Aldatmaca bizi kafeslemiştir. Tuzağa düştüğümüzü kendimize bile itiraf etmek, son derece acı vericidir çünkü.

-Carl Sagan

Son düzenleyen: Moderatör:
Sözle kimse ikna edilemez. Yaşanan olaylar neticesinde gelişir her şey. Sizin hayatınız bu yönde gelişmiş. Tecrübeleriniz sonucu kararlarınız olmuş. Saygı duymalıyız. Gerçekten var mı diye sormanıza gerek yok. Arayış içerisindeyseniz bulursunuz. Aramazsanız bulamazsınız. :)

Bu büyük bir tartışma konusu olur. Şimdi belki buraya bir sürü ateist gelecek ve hepsi İslam'daki buldukları yanlışlardan bahsedecek. Ama Tanrı sadece İslam'da yok. Sadece Türkiye değil, bir çok ülke için geçerli bu. Kendi bulundukları ortamdaki dini yanlış bulup, Tanrı'nın olmadığını savunuyorlar ama Tanrı sadece o dinde/inançta yok. Bana sorarsanız Tanrı var. Din konusuna girmeyeceğim, çoğu insan bulunduğu ortamdan dolayı o dine mensup çünkü. Her dinin/inancın da kendine göre bir savunması olduğu için hep haklı çıkıyor.

Çok yanlış düşünce. Sadece sen mi namaz kılıyorsun veya dua ediyorsun?? Dünyada 1.5 milyar civarı müslüman yaşıyor bunların hepsi sağlıklı, zengin veya istedikleri oluyor mu?? Burada işin hayırlısı nedir bunu anlamaya senin veya benim veya başka bir insanın gücü yetmez. Sen nereden biliyorsun bu geçirdiğin hastalıkların, sıkıntıların işlediğin günahlara kefaret olmadığını?? Garanti edebilir misin?? Hayır . Koskaca Hz. Muhammed bile aç kalmış. Yâ Resûlallah! Hazret-i Fâtıma ile Hasan ve Hüseyin de üç gündür açlar” dedi. Bunlar bile varken sen ne ettin de ne bekliyorsun?? ALLAH adaletlidir, senin kıldığın namazlar, dualar sana bir gün çok güzel dönüş yapacak da sen farkında değilsin zaten farkında olsa böyle mantıksız bir fikre kapılmazdın. Müslüman olanlar müslüman olduklarından fakir değiller veya içki içen, kumar oynayanlar bunları yaptı fakir olmaları gerekiyor diye bir durumda yok. Herkesin sevabı da günahı da kendisine öteki hayatta çıkacak. Sen çektiğin sıkıntıları bahane edip ALLAH bana yardım etmiyor, namazı mı kıldım hala kötüyüm demek ki ALLAH yok diye saçma mantık kurman çok büyük bir hata zaten. Senin mantığına göre dinini benimseyen fakat günah işleyip namaz kılmayan sürekli sıkıntı çekip bunalıma girmek zorunda.

Ek olarak o kadar mantıksız ki dedikleriniz (genel inkarcılar) bu kadar şey var dünyada maden, yiyecek, içecek, hayvan, canlı, cansız, taş toprak ne varsa var bunun içinde bunların sadece bir büyük patlama ile tesadüfen HERŞEYİN oluşması adama mantıklı geliyor ama bu kadar şeyi bir gücün yaratması saçma geliyor. Sana git 10 km kareyi ALLAH ın yarattığı gibi yarat madem inanmıyorsan desem 10 yılını harcarsın 0 dan taş, toprak koyamazsın oraya. Her yer delil kaynıyor bu dünya neden dönüyor, neden güneş var, neden su var o kadar şey bir patlama ile mi oldu sence?? Hangisi daha mantıklı?? Sadece Avustralya da bulunan resif de 1 milyon canlı var en az o da. Bunların hepsi tamamen raslantı, tesadüf olması mantıklı fakat bir gücün bunun arkasında olması mantıksız mı?? Herkesin duası kabul olsa kim çöpçülük yapacak?? Herkes zengin olmak istiyorum deyip dua etse, namaz kılsa neden doktor olsun hastalarla uğraşsın veya neden bir adam tostçu falan olsun?? Para yoksa dua eder, hastaysa dua eder hemen kapanır o mantıkla.

Herkes istediği gibi yaşayabilir. Düşüncene saygı duyuyorum ancak böyle bakmamalısın, yardım istesen bile Allah'tan hemen kabul olur mu sence!? Ya yarın, 1 yıl sonra 10 yıl sonra belki daha uzun sürede olmadı Ahiret'te verir. Hem senin gibi insanların boş boş ibadet yapıp kabul edilmesini mi bekliyorsun! Sizi kınıyorum, çok yanlış bir düşünce. Ayrıca burada tartışma başlatmayalım. ALLAH yokmu diyorsun? Yukarıya bak ay var, gezegenler var SİZ varsınız BEN varım. Ve evrendeki herşey var. Ben Allah'tan yardım istedim 2 yıl önce, umarım yeni bilgisayar alırım diye. Bekledim gelmedi değil mi? Ben yeni bilgisayarım için bekledim, ailem para verdi bende bilgisayarımı aldım değil mi? Mutlaka bir yerden yardım, dileğini gerçekleştirmek için vb. şeyler senin olur er yada geç. Oyun değil bu kardeş ya inan yada uyan. Dediklerimi oku, iyi düşün!

Abicim ALLAH seni bir sınava sokmuş ve sen çakmışsın eğer din değiştirdiysen reddettiysen bu din bir uydurma dediysen gitti bitti her şey. Bu dünyaya geldik ve burada sınanıyoruz ALLAH bizi sınıyor acaba ona ne kadar sadık kalıcaz diye sen zoru görmüşün ALLAH bana yardım etmedi demişin gitmişin kısaca sen sınavdan kaldın şeytana uymuşsun.
He bide dinleri bi araştır acaba islam dini gerçekten uydurma mı? Kuran-ı bir oku orada dünyayla alakalı yazan her şey doğru mesela denizlerin birbirine karışmaması gibi git bi oku oku bak oku oku. Doğru yol islam ;)

BAKARA-155 için 40 meâl bulundu. Adem Uğur (2/BAKARA-155: Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma (fakirlik) ile deneriz. (Ey Peygamber! ) Sabredenleri müjdele!) / Ahmed Hulusi (2/BAKARA-155: Sizi, korkacağınız bir şeyle, açlıkla, malınızı, canlarınızı (canınız gibi sevdiklerinizi), çalışmalarınızın mahsulü olan şeyleri eksiltmekle sınarız. Bu olaylara karşı sabredenleri (tepki koymayıp olayın nasıl sonuçlanacağını bekleyenleri) müjdele!)

Adam annesini, babasını kaybediyor, kolunu, bacağını kaybediyor , simit satmak zorunda tek bacağıyla, çocukları aç ve hala namazını kılıp duasını ediyor. O pişman değilken biz birkaç sıkıntı yaşadık diye hemen böyle rezalet bir düşünceye kapılırsak dünya da cennete girecek kalmaz o zaman. O zengin insanların da sorunları var senin de herkesin bir derdi var hesabı. Derdi olmayan yok her derdi olan ateist olacaksa dünyanın anlamı kalmaz. Yarın bir gün bu inançla devam edip ölsen sonsuza dek cehenneme gideceksin ne olacak o zaman? Sebep ne peki? İşte ben namaz kıldım, dua ettim ama kabul olmadı demek ki Allah yok diye inandım rahatça da forumda falan yazdım. Aklını başına topla hala toplama şansın varken.

Benim için var veya yok bir önemi yok. Nasıl olsa ölünce öğreneceğiz. Yokmuş gibi yaşıyorum. Ama bazı ağız alışkanlıkları var. Mesela inşallah gibi. İnşallah kelimesini kullanıyorum. Kelimeyi kullanma amacım bir temenni. Olmasını istediğim şeylerde bu kelimeyi kullanıyorum. Sebebi ise yerine koyabilecek başka bir kelime bilmemem olması.

Konuyu açan arkadaşa saçma bir şekilde yüklenme olmaz umarım. Ufak bir şey belirtmek istiyorum oda şu Dünya üzerinde sınırsız din ve Tanrı var İslam'a inanlar bir Tanrı'ya inanıyor başka dinden insanlar yeri geliyor 15 tane Tanrı'ya inanıyor ama sanıyorum hangi dine bakarsan bak hiç bir Tanrı, yapılan ibadetlerin karşılığını kesin maddi olarak alacaksın dememiş. En azından onun ağzından yazıldı denilen kitaplarda. Yani bir çok sıkıntı çekmiş olsan da dua ediyorsun diye kesinlikle çözüme kavuşacaksın diye bir söz yok ortada benim bildiğim kadarıyla. İstediğin şeye inanabilirsin ama bir şey yokluğunu kanıtlamak varlığını kanıtlamaktan daha zor ve imkansıza yakın olduğu için bu sorun cevap bulmaz. Eğer İslam'a inanacaksan başına gelen sıkıntıların arkasında kimsenin tahmin etmediği faydaların olabileceğine inanmalısın bizim yurdum insanının derdi bitmez ama kimsede isyan etmez her zaman için buda benim sınavım bunda vardır bir hayır diyerek geçiştirilir.

Bir noktada psikolojik olarak güzel bir fayda sağlıyor zaten. Ben 11 yaşında iken babamı kaybettim 10 yıl olacak neredeyse 10 yıl boyunca neden benim babam diye sorsam kafayı yerdim herkes için geçerli bu cevabı olmayan bir soru olduğu için bir noktadan sonra zihninde geri dönüşü olmayan sonuçlar çıkarabilir. İslam'a inandığım için vadesi doldu nerede olduğu ne yaptığının önemi yoktu o vakit de vefat edecekti diyerek bir cevap buluyorsun ve emin ol rahatlatıyor neye inanıyorsan inan. Herhangi bir dine inanmayıp da gül gibi yaşayan giden yok mudur vardır tabi ama dediğim gibi bu hiç bir şeyi kanıtlamaz. Bilimsel açıdan herkesin bir gün öleceği kesin neyin ne olduğunu belkide o zaman göreceğiz.

Abicim ALLAH seni bi sınava sokmuş ve sen çakmışsın eğer din değiştirdiysen reddettiysen bu din bi uydurma dediysen gitti bitti herşey. Bu dünyaya geldik ve burada sınanıyoruz ALLAH bizi sınıyor acaba ona ne kadar sadık kalıcaz diye sen zoru görmüşün ALLAH bana yardım etmedi demişin gitmişin kısaca sen sınavdan kaldın şeytana uymuşsun. HE BİDE DİNLERİ Bİ ARAŞTIR ACABA İSLAM DİNİ GERÇEKTEN UYDURMA MI? KURAN-I Bİ OKU ORADA DÜNYAYLA ALAKALI YAZAN HERŞEY DOĞRU MESELA DENİZLERİN BİRBİRİNE KARIŞMAMASI GİBİ GİT Bİ OKU OKU BAK OKU OKU.DOĞRU YOL İSLAM ;)
Bence uydurma. Zamanında akıllının birisi ortaya çıkmış. Baya zeki bir insanmış neler neler yazmış. Hatta birazda bencil bir insanmış ki benden sonra kimse ben Peygamberim diyemesin diye son peygamber benim demiş.

Herkes kendi inandığı dinin doğru ve gerçek din olduğunu savunur.

BAKARA-155 için 40 meâl bulundu. Adem Uğur (2/BAKARA-155: Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma (fakirlik) ile deneriz. (Ey Peygamber! ) Sabredenleri müjdele!) / Ahmed Hulusi (2/BAKARA-155: Sizi, korkacağınız bir şeyle, açlıkla, malınızı, canlarınızı (canınız gibi sevdiklerinizi), çalışmalarınızın mahsulü olan şeyleri eksiltmekle sınarız. Bu olaylara karşı sabredenleri (tepki koymayıp olayın nasıl sonuçlanacağını bekleyenleri) müjdele!)

Adam annesini, babasını kaybediyor, kolunu, bacağını kaybediyor , simit satmak zorunda tek bacağıyla, çocukları aç ve hala namazını kılıp duasını ediyor. O pişman değilken biz birkaç sıkıntı yaşadık diye hemen böyle rezalet bir düşünceye kapılırsak dünya da cennete girecek kalmaz o zaman. O zengin insanların da sorunları var senin de herkesin bir derdi var hesabı. Derdi olmayan yok her derdi olan ateist olacaksa dünyanın anlamı kalmaz. Yarın bir gün bu inançla devam edip ölsen sonsuza dek cehenneme gideceksin ne olacak o zaman?? Sebep ne peki?? İşte ben namaz kıldım, dua ettim ama kabul olmadı demek ki ALLAH yok diye inandım rahatça da forumda falan yazdım. Aklını başına topla HALA TOPLAMA ŞANSIN VARKEN.
Tam olarak emin değilim ama İslam inancına göre herkes cehennemde cezasını çektikten sonra cennete gitmeyecek mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı