Tanrı gerçekten var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

KorBrawl

Kilopat
Daha fazla  
Her gece yatağa girdiğimde bu soru yüzünden uyuyamıyorum. 13 yaşından beri hep bu soruyu soruyorum kendime, Tanrı gerçekten var mı? Ben sonradan 15 yaşımda tamamen müslüman olmuş bir insanım. Çocukken, 12 yaşında iken bana bir yaratıcının varlığı gerçekten saçma gelirdi annem ve babam beni hep bu sebepten ötürü dövdü, bana namaz kıldırmaya çalıştırdılar kılmadım, ağzımdan burnumdan kanlar akana kadar dövdüler beni ama ben yine de kılmadım ve inanmadım yaratıcının varlığına. Ben 7 yaşındayken camiye giderken babama sürekli şu soruyu sordum namaz kıldıktan sonra, "Baba Allah nerede ?" Babam bana gülümserdi cevap vermezdi, neyse konumuza dönelim. 13 yaşında bir arayışa girdim her gece ölümü düşünüp ağladım, bizim okulun din hocası vardı gerçekten çok iyi bir insandı her öğlen tenefüsünde yanına gider onunla konuşurdum. Benim okulda ateist olduğum için pek arkadaşım yoktu hiç yoktu desem yeridir bu yüzden ben hep din hocasının yanına giderdim onunla konuşmak için. Onunla konuştuğum her gün Tanrı'nın varlığına biraz daha inanıyordum. Bazı şeyler daha mantıklı olmaya başladı yapbozun parçaları birleşiyordu, sorularım cevaplanıyor idi. Ben mezun oldum yine de onunla iletişimi kesmedim. Tanrı'nın varlığına inanmıştım gerçekten artık var diyordum ama dinimi seçmemiştim henüz. Deist de olabilirdim ama bir din arayışına da girdim ve işin komik yanı en çok tiksindiğim iğrendiğim dini seçtim, o da İslam. Nasıl o dini seçtiğimi neden o dini kendime daha yakın hissettiğimi anlatmak istemiyorum çünkü yazı bir hayli uzuyor. Şu an 17 yaşındayım ve bu sefer kendime daha farklı sorular sormaya başladım. Allah bizi neden yarattı, biz bu kadar değersiz bir varlıkken neden ona ibadet etmemizi istiyor, Allah neden evreni yarattı? Canı mı sıkılmış? Hayır, çünkü bunlar insanı duygular işte bunlara cevap arıyorum ve bu konu hakkında sizlerle tartışmak, konuşmak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok güzel ve tartışılması oldukça değerli bir konu ancak yanlış coğrafyada doğdun dostum. Birazdan gelip seni sayfalarca linç edecekler ve konu kapanacak.

Nasıl ki adımızı soyadımızı, ailemizi biz seçmiyor isek dinimizi de biz seçmeden doğuyoruz, hayata başlar başlamaz bir etiket yiyoruz. Bunu ileride sorgulamaya cesaret edebilenler de oluyor -ki bizim ülkemizin bağnaz kafa yapısında pek olmuyor-, cesareti bırak neye inandığını bilmeden/kendi kutsal kitabını bir kere bile okumadan sana "ahlak" dersi vermeye kalkanlar da oluyor.

Şimdi şu var, sen İsveç'te doğsan Müslüman olacak mıydın veya Tanrı'nın varlığına inanacak mıydın? Eğer öyleyse İsveç'tekiler neden Müslüman değil gibi sorular çıkıyor karşımıza. "Dinimle gurur duyuyorum, İslam'a aşığım" diyenlerin de dini hakkında zerre fikri ve bilgisi olmaması da ayrı bir ironidir. Laik bir ülkenin çatısı altında yaşayıp sırf "Elhamdülillah Müslümanız, Allah'a inanıyorum la tabii" demekle ben de dindar olurum. Git İslam kurallarıyla yönetilen coğrafyalarda yaşa, bakalım bayılacak mısın dinine.

Ben 15-16 yaşlarından beri sorgulayan bir insan olmuşumdur. Ne tarihsel açıdan (Türklük ve İslam kavramları) ne de dinlerin insanlığa getirisi bakımından hiçbir zaman tatmin olmadım. Buraya gelip din ve Allah savunuculuğu yapacak adamların çoğundan daha bilgili olduğumu da iddia ediyorum. Dinler ve Tanrı(lar) hiçbir zaman kafanızda kurguladığınız huzur ortamını oluşturmak için ortaya çıkmadı.

Son düzenleme:
Benim tavsiyem her türlü kaynaktan din ve yaratıcı hakkında içeriği bulunan kitaplar okuman ve sorgulaman.

Bu konu hakkında yapılan tartışmalar, belgeseller,kitaplar mevcut. Şahsi fikrime göre zaten çoğu din zamanında üretilmiş bir fikrin kopyası.Çoğu dinde hikayeler aynı ancak isimler değişik. Birbirlerinin türevleri yani. Hiçbir inancı aşağılamak gibi bir niyetim yok her fikre de saygı duyarım (Cem Yılmaz'ın dediği gibi istersen krem peynire tap) ancak bana göre dinler George Lucas'ın Star Wars'u ya da Tolkien'in Lord of the rings'i uydurması gibi bir hayal gücünden ibaret. Ancak tekrar ediyorum bütün kitapları okumak, araştırmak ilk öncelik olmalı. Hiçbir şey bilmeden vardır ya da yoktur demek de yanlış.Buna ek olarak unutulmamalıdır ki inançlı ya da inançsız olmak insanı iyi ya da kötü bir birey yapmaz. Araştır, nasıl rahatsan öyle yaşa. Saygılar

Bazı şeyleri tekrar sorgulamaya başladıysan en başa dönmen yakındır. Şu hayatta tanıdığım ne kadar Deist ve Ateist varsa hepsi benim diyen dindar kadar din hakkında bilgi sahibi kişilerdir. Geçmişte kurban kesen 5 vakit namaz kılan kişiler senin gibi bazı şeyleri sorgulamaya başladığı zaman fabrika ayarlarına dönüş yapıyorlar.

Bu tür sorulardan çıkacak tartışmalar "ASLA" sonuca varmaz ve neredeyse her zaman kavga çıkar. İçinde fanatizm ve inanç barındıran konularda yakınlarınız dışında, özellikle her yaştan (burada çoğunlukla 15 yaş altı maalesef) insanın bulunduğu ortamlarda konuşmak gereksiz.

Merhaba Arkadaş !

Yazdıkların da ve söylediklerinde samimi olduğunu düşünüyorum. Yalnız sende bir ön yargı sezdim. Direk olarak da İslam Dinine bir saldırı halinde olduğunu gözlemledim. Öncelikle gerçekten bir şeyler öğrenmek ve araştırmak istiyorsan bu saldırgan tutum ve ön yargıdan uzaklaşman gerekiyor. Çünkü bu ruh hali seni doğruya götürmez aksine daha olumsuz etkiler. Çok fazla uzun uzadıya şeyler yazmayacağım. Çünkü bu forumda bu tarz konularda kalite oldukça düşüyor. Herkes kendi argümanını karşısındaki ne kabul ettirmek için , karşısında ki kişinin inandığı değerleri Tİ ye alıp, dolaylı yoldan hakaret ediyor. Bunların sebebi belli aslında ama onun üzerinde çok fazla durmak istemiyorum. Çünkü kalıplaşmış sistemleri değiştiremezsin özellikle kontrol mekanizması başkalarının elindeyken. Şimdi sana bir YouTube kanalı önermek istiyorum. Önereceğim bu kanala bu forumdan mutlaka karşı çıkıp, dalga geçenler olacaktır. Sadece senden söylenenleri kulak ardı edip , bu kanala girip incelemeni rica ediyorum. Anlatan kişiler ağır argümanlar kullanmıyorlar. Anlayabileceğin bir anlatım diline sahipler ve genç beyinler mevcut. Bu youtube kanalından araştırmaya başlayabilirsin mesela.

Sorgulamak güzel şeydir. Allah c.c kullarına kendisine inanıp inanmama özgürlüğü vermiştir. Kimse neden inanmıyorsun diye seni sorgulayamaz. Şunu hiç bir zaman unutma bu forumda sana İslam'ı kimse öğretemez. Kimsenin buna fıkıh bilgisi yetmez buna eminim. Bu tarz konuları uzaktan takip ediyorum. Bilgisiz bir çok insan fikir sahibi olarak yorum yapar sana önerim ciddiye alma.

YouTube Kanalı: Çay House

Kendine Çok iyi bak. Sağlıcakla kal Arkadaş !

Cevaplar aslinda sorularda gizli. Cevaplari yanlis yerde ariyorsun ve sordugun sorular ile bakis acini daralttigin icin goremiyorsun. Kusura bakma ama eger baban vizyon sahibi bir insan olsa sana cok guzel öğütlerde bulunabilirmis. Tanri kavramini cok uzaklarda arama, gorebildigin her yerdedir aslinda. En cok da insanin icindedir, vicdanimiz ve yasadigimiz gercekliktir Tanri.

Herkes fikirlerini özgürce söyleyebilir ,sorgulayabilir veya tartışılabildiği zaman hiçbir sorun olmayacaktır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı