Tanrı neden meleklere ihtiyaç duyar?

İnsanların aklı sınırlıdır ve belli şeyleri bilmeyiz ve/veya anlamayız. Tanrı ise insan aklının alamayacağı bir güçtedir öyle ki isterse seni, beni veya tüm Türkiye'yi yeryüzünden siler yerimize deniz koyar, isterse anadilimizi İngilizce yapar veya isterse sandalyelerin hepsini kuşa çevirir. Ve eğer yine isterse biz bu değişimi bile fark etmeyiz, sanki tüm hayatımız böyle geçmiş gibi olur hatta tüm hayatımız böyle geçmiş olur çünkü tanrı isterse zamanı bile değiştirir. Bunların hepsi rastgele ve saçma örnekler ama doğru. Biz bunu anlayacak akla sahip değiliz ve tanrı istemediği sürece olmayacağız.

İnsanların aklı sınırlıdır ve belli şeyleri bilmeyiz ve/veya anlamayız. Tanrı ise insan aklının alamayacağı bir güçtedir öyle ki isterse seni, beni veya tüm Türkiye'yi yeryüzünden siler yerimize deniz koyar, isterse anadilimizi İngilizce yapar veya isterse sandalyelerin hepsini kuşa çevirir. Ve eğer yine isterse biz bu değişimi bile fark etmeyiz, sanki tüm hayatımız böyle geçmiş gibi olur hatta tüm hayatımız böyle geçmiş olur çünkü tanrı isterse zamanı bile değiştirir. Bunların hepsi rastgele ve saçma örnekler ama doğru. Biz bunu anlayacak akla sahip değiliz ve tanrı istemediği sürece olmayacağız.

Hocam konunun amacı anlamak değil zaten tartışmak, bu dediklerini bilmeyen veya kabul etmeyen zaten tartışmaya hakkı bile yok. Bir şeyi idrak edebilmek için onu anlamaktan çok tartışmak gerek.

Hocam konunun amacı anlamak değil zaten tartışmak, bu dediklerini bilmeyen veya kabul etmeyen zaten tartışmaya hakkı bile yok. Bir şeyi idrak edebilmek için onu anlamaktan çok tartışmak gerek.
Ama dediğim gibi tartışarak bile bize verilen bilgiye göre bir sonuca ulaşırız. Ve bize verilen bilgi yeterli değil benim söylemek istediğim basitçe bu.

Bu soruya cevap verebilecek insan, var olmuş bütün bilgilere sahip olmalıdır ki bu bile yeterli değildir. Yoksa verdiği cevap, sahip olduğu bilgi ile çizdiği Tanrı portresine göre olacaktır. Tanrı değilim ve tanrısal bilgiye ulaşamam; o vakit, Tanrı'nın neyi neden yaptığı, benim için her daim bir soru olarak kalacaktır. Tanrı, insan tarafından kavranabilecek ya da denklenebilecek bir olgu değildir. Çünkü, zıttı yoktur.

İşin etimoloik tarafında "melaike"nin "yaratılmış olan ya da kabiliyet" anlamı muhtemeldir. Fıkıh tarafında ise meleklerin ve cinlerin ortaklıkları uzerine çıkarımlar mevcuttur.

Son düzenleme:
David: İnsanlarınız beni niçin üretti?

Charlie Holloway: Yapabileceğimiz için.

Prometheus- robot David ile Charlie arasındaki küçük bir diyalog.

Allah meleklere ihtiyaç duymaz, sadece yaratabildiği için onlar var.

Yeni konular

Geri
Yukarı