Tanrının amacı ve sınav çelişkisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

cacihat

Femtopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Bu ilk konu başlığım olacak.
Öncelikle ezberden gelen, sorulara cevap vermeyen kalıp cümlelerden uzak duralım. Konunun amacı bilgi ve fikir alışverişi yaparak zihinlerimizi daha ileri bir noktaya taşıyabilmektir. Yararlı olabilmesi ancak açık fikirli ve sağduyulu insanlar için mümkündür. Bu şartı karşılayamıyorsanız burada bulunmanızın anlamı yok.

Başlıkta belirttiğim gibi felsefi boyutta var olmanın ve dini boyutta imtihan dünyası hakkında birkaç soru soruyorum.

Tanrının yarattığı bütün bu kainat neden var?
İnsanın amacı ve tanrının bir şeyler yaratırken amacı ne?
Tanrının her bir atomunu yarattığı insanları sınava sokarken amacı ne?
Sonucunun daha yaşanmadan belli olduğu sınavın amacı ne?
Sınav için yaratıp gönderdiği bazı insanları daha sınav yaşına gelmeden geri almasının amacı ne?
Tanrı her şeyi yarattıysa tanrıyı ne yarattı?
Tanrı kendi kendine var olabiliyorsa yoktan var olmanın mümkün olduğu sonucu çıkmaz mı?

Sorularım şimdilik bu kadar.

Son düzenleme:
İlk iki yanıt zihinleri daha ileri noktaya taşımıyor. Yorumlarınızı ayıplıyorum.

Ayıplayacak bir şey sonu 2 yere çıkar ya bir Tanrı bunları yapmaz deyip Ateizm/Deizm/agnostizm'den birisi benimsenecek ya da Allah bilir, ölünce anlarız denip İslam benimsenecek. Benim görüşüm bu örnekler değişebilir ama genel olarak böyle bence.

İslam ölünce anlarız demiyor. Herbirini söylüyor.
Ayıplayacak bir şey sonu 2 yere çıkar ya bir Tanrı bunları yapmaz deyip Ateizm/Deizm/agnostizm'den birisi benimsenecek ya da Allah bilir, ölünce anlarız denip İslam benimsenecek. Benim görüşüm bu örnekler değişebilir ama genel olarak böyle bence.

Sonucunun daha yaşanmadan belli olduğu sınavın amacı ne?
Sınav olmadan sonucunu bilemeyiz ki. Geleceği bilmek için, geleceğin yaşanmış veya yaşanacak olması gerek. Bugün zaman makinesiyle geleceğe gidip olayları görseydik, o olaylardan haberdar olmamıza rağmen o olayları biz belirlemiş olmazdık.
Benim için en mantıklı şey bu.

Konu din değil arkadaşlar, felsefe. Lütfen.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı