Tarafsız Sony Xperia XZ değerlendirmesi

Yaklaşık 1 ay önce eşim için telefon arayışına girmiştim. Benden küçük ekranlı ve kamerası güzel bir telefon istemişti. Huawei P9, Samsung S7, HTC 10 derken 1750 liraya kapalı kutu orman mavisi Sony Xperia XZ buldum ve alayım dedim. Size ve alacak arkadaşlara yaşadığım deneyimlerimi aktarayım.

Tasarım olarak kaba olsa da telefonu elinize aldığınızda ben premium bir telefonum hissiyatı veriyor. Sony bunu nasıl beceriyor bilmiyorum. Yine de bu tasarım çizgisinden vazgeçilmeli. Kalın çerçeveler, üst ve alttaki geniş boşluklar, arka yüzeyin parmak izini göstermesi hoş değil. Ancak hoparlörlerin ön yüzeye konumlandırılması, diğer modellerde olduğu gibi oyun oynarken elinizin ses çıkışını kapatmasına çözüm olmuş. Ağırlık olarak iyi. Bu arada arka yüzey cayır cayır çiziliyor.

Ses çıkışı yine çok ama çok kötü. O kadar düşük ses çıkışı var ki bazen çağrı geldiğinde duyamadığım için kaçırdığım oldu. Telefonlar arasında hoparlör yarışması yapsak bu cihaz ilk 30'a giremez. Sony, telefon suya dayanıklı olduğundan ses çıkışının zayıf olduğunu öne sürüyor. Fakat S7, iphone 7 gibi modeller de suya dayanıklı. Ses çıkışları çok iyi. Kutu içeriğinden çıkan kulak içi kulaklık idare eder. Kulaklığa verilen sesin kalitesi ise tartışılmaz çok net ve basslı.

Kullanılan panel ise çok kaliteli. Renkleri canlı ve parlak veriyor. Ekran parlaklığı ve ppi değeri çok yüksek. Ekranı full HD olmasına rağmen bana LG V20'den daha kaliteli geldi.

Performans olarak telefon yağ gibi akıyor. İçerisinde frekans olarak kırpılmamış SD 820 işlemci bulunmakta. Oyunlarda donma takılma yaşamadım. Fakat biraz ısınıyor. Telefonu stamina moda alınca arayüz acayip şekilde takılmaya kasmaya başlıyor. Geçişlerde görebiliyorsunuz. Bataryası 1 günü zor çıkarıyor. Telefon uyku saatlerinizi sizden öğreniyor ve siz kalkmadan 1 saat öncesine kadar şarjı %90'da tutuyor. Kalan %10'luk kısmı siz kalkana kadar dolduruyor. Bu teknoloji ile pilin yıpranması önleniyormuş. 100 dakika gibi bir sürede batarya tam doluma ulaşıyor. Depolama olarak ise bize 20 GB bir alan kalıyor.

Kamera performansı olarak rakiplerinin gerisinde. Optik imaj sabitleyicisi yok. Çektiğiniz fotoğrafları bilgisayara atıp büyüttüğünüzde pikselleri sayabiliyorsunuz. Bulanıklığı görebilirsiniz. Manuel modda ise daha iyi fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Düşük ışıkta çektiği fotoğraflar tatmin edici değil. Samsung S6 serisi bile kamera olarak bu modelden daha önde diyebilirim. AR efekti, karikatür efekti vs. gibi saçma sapan şeyler yerine kamera arayüzü düzeltilse daha yararlı olur. Video çekiminde ise yine sıcaklıktan ötürü kapanma olayı devam ediyor. Ön kamerası güzel.

Artıları:
- Suya ve toza karşı dayanıklılık,
- Akıcı arayüz, güçlü işlemci,
- Kulaklığa verilen ses kalitesi,
- Ekran kalitesi,
- Hafıza kartı desteği.

Eksileri:
- Düşük ses çıkışı,
- Düşük ekran kasa oranı,
- Orta segment kamera,
- Halen 3GB RAM 32 GB hafıza kombinasyonu,
- Fiyatı,
- Aksesuar yok,
- İkinci elde piyasası yok.

Sonuç olarak bu telefonu kamerası iyidir diye almıştım. Beni tatmin etmese de eşim gayet memnun. Zaten genelde ön kamerayı kullanıyor. Ben sosyal medyada takılayım, kulaklıkla müzik dinleyeyim, oyun oynayayım, arada bir fotoğraf çekeyim ama kalitesi üst düzey olmasın ve de stabil bir telefonum olsun diyorsanız bu modeli alabilirsiniz. Ben şahsen kendim için alıp kullanmam. Bu telefonun maksimum ederi ise 1800 liradır. Vereceğim puan ise 100 üzerinden 70. Ama elde tutuşu güzel. 2000 lira altı bulursanız alabilirsiniz. Sorularınız varsa alabilirim.

Xperia XZ, S6 Edge ve Huawei P9 kamera kıyaslaması yapsan en iyisi hangisidir. Gündüz çekimi, gece çekimi ve ön kamera olarak.

XZ videolarda ön plana çıkabiliyor ancak oda 1080P 30 FPS kayıt yapılırsa çünkü diğer çözünürlük ve frame hızlarında 5 axis çalışmıyor.

Xperia XZ, S6 Edge ve Huawei P9 kamera kıyaslaması yapsan en iyisi hangisidir. Gündüz çekimi, gece çekimi ve ön kamera olarak.

Huawei P9 > Samsung S6 > Sony Xperia XZ

S7 edge satıp. Htc 10 alacağım

Büyük hata edersin.

Sadece kulaklık olarak üstün diğer noktalarda S7 edge daha iyi.

Katılıyorum.

Ben de bu telefon ile HTC 10 arasında gidip geliyordum, az daha ekleyip HTC almak daha mantıklı gibi görünüyor. İnceleme için teşekkürler.

Aynen HTC 10 daha iyi. Ama paneli Sharp marka olanından bul.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı