Tarayıcı Önerisi

Edge de katı mod + uBlock Origin ile ayar yaptım (rehber var forumda) fark edilir derece de yavaşlama söz konusuydu. Sistemim gayet iyi + internetim 100Mbps. Varsa yöntemin yaz yapalım hızlandıran + koruyan.

İmkansız gibi bir şey. YouTube gibi bir hizmetten uzak duramayız. Ve bunun gibi bir sürü.
İmkansız olanlar elbette var. Youtube, discord vb. bunlara bir şey diyemeyiz. Ama basit bir tarayıcı seçiminde bile google ürünü tercih etme zorunluluğumuz yok.

Kullandığınız spyware ifadesi çok yanlış, bu tarayıcıları doğrudan zararlı olarak tanımlamış oluyorsunuz. Kapalı kaynak demek bu demek değil, veri toplamak bu demek değildir. Anonim veri toplamak ile kullanıcı verilerini çalmak arasındaki farkı dikkatlice gözden geçirin.
Spyware kelime anlamına ve işlevine bakınız. Arka planda güncelleme hizmeti bile spyware olayına giriyor.

Spyware virüs demek değildir bu arada ware var diye karıştırmayın.

Spyware: Casus yazılım
Casus yazılım: Kullanıcının bilgisi, isteği, rızası dışında gerçekleşen hizmetler.

Son düzenleme:
Opera: Ortalama ve üst düzey bilgisayarlar için, bol işlevli ve güzel arayüzlü. Hem Windows hem Android üzerinde uzun zamandır memnuniyetle kullanmaktayım.
Palemoon: Firefox tabanlı(veya aynı Gecko motoruyla yapılmış) ve zayıf bilgisayarlar için denenebilecek hafif bir tarayıcı. Kısıtlı miktarda da olsa bazı eklentilere sahip(reklam engelleyici).
Firefox: Uzun süren gerilemenin ardından son 2-3 yıldır iyi gittiğini düşünüyorum. Özellikle eski hantallığının kalmadığını söyleyebilirim. Bilgisayarım farkı hissettirmeyecek kadar güçlü olduğu için emin değilim ama Google Chrome ve Opera'dan daha hafif gibi duruyor. Aynı zamanda gizlilik konusunda da bu ikisinden daha iyi olduğu iddia ediliyor.

Birkaç sene önce Vivaldi ve Brave denemiştim. Sanırım birisi epey eksik ve sorunluydu. Diğeri de doğru düzgün reklam engelleyiciye sahip değildi. İkisi de sınıfta kaldı benim için ama aradan da epey zaman geçti. Tavsiye olarak daha fazla isimlerini duyar oldum. Ancak kendim tavsiye edecek kadar güncel tecrübem yok. Ayrıca eski ve zayıf bir bilgisayarda yeni Edge'i denedim. Tüm zamanların en dandiği olan Internet Explorer'dan fersah fersah üstün. Yukarıdaki üç tarayıcıya dördüncü ve son alternatif olabilir.

Neredeyse tüm tarayıcılar yüklü ama keyfi olarak değil. Web tasarım işleri aldığım zaman hepsinde çalışıyor mu test ediyorum. Evet diyeceksiniz tüm tarayıcılarda görüntüyü sağlayan web siteleri var ama çalışır tarayıcıdaki gibi performans ve sorunları görmek kadar iyisi yok.

Hocam DuckDuckGo kullanırsanız verileriniz hiç kimseye paylaşılmaz hiçbir şekilde veri sızıntısı yaşamazsınız fakat Google tabanlı çoğu tarayıcı veri sızıntısı konusunda sıkıntı çıkartabilir ben böyle biliyorum yanlışım varsa kusura bakmayın.

Ben de Aloha Browser'ı önerebilirim. Yerleşik VPN'i de var ve bence oldukça hızlı. Ayrıca video ve fotoğrafları tüm platformlardan entegre özelliği sayesinde indirebiliyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı