Tarih kitabı tavsiyesi

356280

Kilopat
Makaleler
9
Beyler.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk/İlber Ortaylı​

Atatürk - Bir Milletin Yeniden Doğuşu​

Bu ikisinde birini almak istiyorum. Okumasi zevkli midir? Tarihi doğru sekilde anlatır mı? Ve bu tarzda okumasi zevkli olan kitaplari önerir misiniz?

Beyler.

Bu ikisinde birini almak istiyorum. Okumasi zevkli midir? Tarihi doğru sekilde anlatır mı? Ve bu tarzda okumasi zevkli olan kitaplari önerir misiniz?
Bir solukta bitirdim, Atatürk ile ilgili bilmediğiniz veya doğru sanılan ama yanlış bilinen şeyleri anlatıyor.

İlber Ortaylı tarafından yazılan bir kitap güvenle alabilirsiniz.

Bizzat kendim okudum.
20210612_035613.jpg

Üniversite tarih bölümünde okuyorum okuduğum bazı kitapları önerebilirim burda yazanların çoğu akademik dilde değil sadece Beatrice Forbes Manz kitabı çok ağır bir dilde yazılmış. İsterseniz daha fazla kitap yazabilirim.
İlber Ortaylı - Türklerin Altın Çağı
Erkan Göksu - Selçuklular
Aydın Usta - Doğunun ve Batının Hakimleri Selçuklular
Ali Ahmetbeyoğlu - Avrupa Hunları
Ali Ahmetbeyoğlu - Attila'nın Sarayında bir Romalı
Beatrice Forbes Manz - Timurlenk
Ahmet Taşağıl - Köktengri'nin Çocukları
Ahmet Taşağıl - Bozkır'ın Kağanlıkları
Cansu Canan Özgen - Türklerin Büyükleri
Cansu Canan Özgen - Türklerin Serüveni
Halil İnalcık - Atatürk ve Demokratik Türkiye

Büyük ihtimalle satın almışsındır ancak ben kendi fikrimi de belirtmek isterim. Eğer biyografi kitabı olarak okumak istiyorsan, kesinlikle "Atatürk, Bir Milletin Yeniden Doğuşu" satın alınmalı. Bunun için önce neden İlber Ortaylı'yı önermediğimi açıklayayım:
1- Dili ağır. Eğer İlber Hoca'nın yazılarına alışık değilsen anlatılanları 4-5 kez okuman gerekecektir.

2- Konudan konuya atlanıyor. Bu durum çok fazla var. Tam "anlatmaya başladı." dediğim yerde "bu durumun benzer örnekleri şu ülkelerde, böyle böyle gerçekleşmiştir." deyip konuyu kısa kesiyor. Elbette bu ülkelerde neler olduğunu öğrenmek isteyen olacaktır ancak bir biyografi kitabında böyle bir şey yapılması anlamsız. Kitapta Atatürk ile ilgili 100 sayfa bile zor bulunacak düzeyde.

3- Bazı olaylar anlatılmıyor ya da kısa kesiliyor. En merak edilen konulardan olan Suriye-Filistin cephesi hakkında hiçbir şey öğrenemedim açıkçası.

4- Türk olduğu için objektifliği tartışmalı.

Bu gibi sebeplerden bende bir hayal kırıklığı oluşturdu.

Neden Lord Kinross'un kitabını öneririm: (Orijinal dilinde okunulması daha iyidir.)
1- Dili gayet sade. B1-B2 seviyesinde bir İngilizce'ye sahip biri yazılanları rahatlıkla anlar. Ancak kelime bilgisine sahip olman gerekiyor, bunu da yanındaki bir sözlükle halledebilirsin. Türkçe'ye çevrilmiş halini okumadım ancak arkadaşlarımın dediğine göre sade imiş.

2- Kronolojik akışa uygun bir şekilde, hiçbir konuyu atlamadan anlatılıyor.

3- İlber Hoca'nın yaptığının aksine konudan uzaklaşmıyor.

4- Bir yabancının gözünden okumak daha da heyecan katıyor.

5- Ancak şöyle bir eleştiri yapabilirim: Devlet adamlığından çok askerliği ön plana çıkmış bulunmakta. Yani Atatürk'ün devlet adamlığını öğrenebilmek için fevkalade bir kitap değil. Ancak yine de devlet yönetimi ile ilgili bilgiler mevcut. Kitabın hemen ardından "Tek Adam"ın 3 cildini de okursan aklında hiçbir soru işareti kalmaz.

Üniversite tarih bölümünde okuyorum okuduğum bazı kitapları önerebilirim burda yazanların çoğu akademik dilde değil sadece Beatrice Forbes Manz kitabı çok ağır bir dilde yazılmış. İsterseniz daha fazla kitap yazabilirim.
İlber Ortaylı - Türklerin Altın Çağı
Erkan Göksu - Selçuklular
Aydın Usta - Doğunun ve Batının Hakimleri Selçuklular
Ali Ahmetbeyoğlu - Avrupa Hunları
Ali Ahmetbeyoğlu - Attila'nın Sarayında bir Romalı
Beatrice Forbes Manz - Timurlenk
Ahmet Taşağıl - Köktengri'nin Çocukları
Ahmet Taşağıl - Bozkır'ın Kağanlıkları
Cansu Canan Özgen - Türklerin Büyükleri
Cansu Canan Özgen - Türklerin Serüveni
Halil İnalcık - Atatürk ve Demokratik Türkiye
Cansu Canan Özgen - Türklerin Büyükleri nasıl bir kitap

Beyler.

Aklın iflası. Atatürk'ün bazı fikirleri bu adamdan geliyor. Gerisini sen düşün. Günümüzde bile dönemin ilerisinde.

Geri
Yukarı