Tarihe Karışan Geleneksel Savaşlar

Daha fazla  
Yayılıyorlar. Yol üzerinde birbirlerinden ayrılıyorlar. Farklı mekanlarda ve farklı şartlar altında zamanda yol alırken kendilerine özel bir şeyler oluşuyor.

İletişim kuruyorlar, ticaret yapıyorlar, bazense çatışıyorlar. Bazıları tek bir çatı altında toplanıyor, ve zamanında başka bir çatı altında toplanmış olanları bünyelerine katıyor. Çünkü toprak tarım, tarım nüfus, nüfus ise güçtü.

Eskiden mutlak doğrular olduğuna inanılanlar kimileri için sorgulanılabilir bir hale geliyor. Akılcılık doğuyor. Bir zaman sonra insanın yarattığı bilim mucizesinden doğan teknoloji adeta bir süper güce dönüşüyor.

Artık güç hacimde değil. Cephede çarpışmanınsa kazanan için bile faydadan çok zararı var. Zamanında, yetiştirilen buğdayın sadece yetiştirene ve onun sırtında geçinen yerel yöneticilere faydası varken bugün geliştirilen bilim dünyanın dört bir yanındaki insanlara çoğu zaman fayda sağlıyor. Dünya kenetlendi.

Homo Deus'tan bir alıntı mı bu?
Şöyle bir ek yapalım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Homo Deus'tan bir alıntı mı bu?
Bu yaz Sapiens ve Kısa Dünya Tarihi (Merry Weisner-Hanks) kitaplarını okumuştum. Oradaki bilgilerden yararlanarak yayılma ve otantiklikle ilgili bir iki satır yazdım ama yazının kalanında daha çok son bir haftadaır aklıma gelen fikirlerleri birleştirdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı