Tasarım için 12900K vs 5950X

Anakart ve DDR5 masrafı + Windows 11 zorunluluğu yüzünden ben olsam 5950X tercih ederdim. Alacağınız bilgisayar yaptığınız iş için yatırım niyetine geçecekse 12900k da tercih edilebilir ama şu an DDR5 bellekler DDR4'e göre 2-3 kat daha pahalı olmasına rağmen 2-3 kat daha performanslı değiller.

11 nasıl zorunlu?

Tasarımı yapacağınız uygulama hangi işlemciyle daha iyi çalışıyorsa onu bir kere detaylı olarak araştırmak lazım, iki işlemcinin de birbirine göre üstünlükleri uygulama alanlarına göre değişkenlik gösterebiliyor öte yandan bazı yazılımların da AMD veya Intel'e has daha optimize çalışabildiği gerçeğini de unutmamak lazım (bkz. Adobe Premiere Pro genelde Intel kanadında biraz daha stabil ve performanslı).

Unreal Engine Intel kanadında iyiydi eskiden ama şu an nasıldır bilmiyorum.

Çoğul çekirdekte 5950X önde ama değil mi?

Hayır değil 12900k her konuda önde.
Eğer sıkıntı olmaz ise (çok büyük ihtimal olmaz), şubat gibi çıkmaları bekleniyor.
(AMD'nin daha bütçe dostu fiyatlara sattığını da unutmamak gerek)

Bütçe dostu? İşlemci fiyatlarına bakmıyorsunuz herhalde. AMD işlemcilerin fiyatı aldı başını gidiyor.

Ryzen 7000 serisini bekleyin. Az kaldı. (Masaüstü 7000, mobilde 6000 serisi çıkacak.) Sebebi ise AMD, Intel gibi zırt pırt soket değiştirmiyor, OC imkanı daha açık vb. gibi şeyler. Yani daha kullanıcı dostu.

Geri
Yukarı