Tasarım programları için ekran kartı önerisi

dokoo

Hectopat
Merhabalar. 3D tasarım render ve bazen de oyun için bir bilgisayar topluyorum.
Bütün parçaları aldım sadece ekran kartı kaldı.
Ryzen 9 3900X işlemci.
ASUS TUF X570 anakart.
G.Skill 2x16 GB 3600 MHz RAM.
Zalman 1000W 80+ Gold PSU.
Samsung 970 Evo 500 GB 3400 okuma 2400 yazma SSD.
Corsair H100X 240mm sıvı soğutucu.

RTX 3080 veya RX 6800 XT arasında kararsızım. Çoğu YouTube videosunda RTX 3080 (10 GB VRAM) FPS olarak önde. Ama RX 6800 XT VRAM olarak fazla (16 GB).
Özellikle 3DS Max ve lumion da VRAM farkı performans farkı yaratır mı? Daha önce bu programlarla AMD kart kullanan var mı?
Tavsiye verirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. 3D tasarım render ve bazen de oyun için bir bilgisayar topluyorum.
Bütün parçaları aldım sadece ekran kartı kaldı.
Ryzen 9 3900X işlemci.
ASUS TUF X570 anakart.
G.Skill 2x16 GB 3600 MHz RAM.
Zalman 1000W 80+ Gold PSU.
Samsung 970 Evo 500 GB 3400 okuma 2400 yazma SSD.
Corsair H100X 240mm sıvı soğutucu.

RTX 3080 veya RX 6800 XT arasında kararsızım. Çoğu YouTube videosunda RTX 3080 (10 GB VRAM) FPS olarak önde. Ama RX 6800 XT VRAM olarak fazla (16 GB).
Özellikle 3DS Max ve lumion da VRAM farkı performans farkı yaratır mı? Daha önce bu programlarla AMD kart kullanan var mı?
Tavsiye verirseniz sevinirim.
Render içinse kesinlikle 3080. Oyunda da sizi zaten üzmez.

@Yahya Nuroğlu evet benim de gönlüm 3080'den yana.
@465789 çoğunlukla iş için olacağı için bütçeyi yüksek tuttum. @ModArt Levon ı YouTube'den takip ediyorum zaten. Burada olmasına sevindim. Şimdi ona da danışacağım.

Merhaba Mailini de gördüm ve buradan yazayım dedim 😁
Tek Kelime ile Nvidia derim.
Sebebine gelecek olursak 3 boyutlu modelleme işlemlerinde ekran kartının önemi büyük. Frekanslarından tutta kullanılan birimler programlarda daha rahat çalışmanı sağlıyor. Tabi bu noktada Quadro kartlar da var orada ise en büyük etken kullanılan ECC bellek modülleri. Bu bellekler özel üretilir ve her biri ayrı ayrı test edilir. Yaptığın çalışmalar bellekte toplanırken veri kaybına uğramaması için tercih edilir. Quadro kartlar ile yapılan modellemeler kayıpsız ve daha kaliteli olur.
Gpu render almak istersen de cuda çekirdekleri önemli diye bakılır ama cuda çekirdeği ile bellek yapısı da önemli. Sonuçta veri bozulmasını önleyen ecc bellekli bir quadro ekran kartında render çıktıları çok temiz sonuç verir.
Burada çalışacağınaç modeller önemli yüksek poligonlu çizimler mi yapacaksın 1milyon 10milyon poligon gibi. Çok derin çalışmalar yapmayacaksan RTX 3080 ekran kartı bile işini rahatlıkla görür veya bütçem var dersen rtx 3090 al. Ama 50-100 milyon poligonlu bir çalışma yapacaksan quadro şart.

Neden nvidia diye soracaksın birde 😊 Kullanılan yazılımların çoğu nvidia kartlar ile daha iyi performans veriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı