Tasarımcılar için Windows 11 deneyimi

omrylmz

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 GB CL21
SSD veya HDD modeli
1 TB M.2 Samsung Evo 970
Ekran kartı
RX 460
Anakart
Msi B450m Pro
İşlemci
Ryzen 5 3600
Öncelikle herkese merhaba. Konu açma sebebim yaşadığım Windows 11 deneyimimi sizlere özgün ve samimi aktarmak istememdir. Siz de bu deneyimleri yaşamayabilirsiniz, bu biraz da bilgisayarla ne yaptığınıza bağlıdır. Ben grafik tasarımcı olarak neler yaşıyorum bu işletim sistemiyle bunları aktarmak istiyorum.

1- Görev çubuğuna sürükle bırak yok!
Yıllarca bizi alıştırdın Windows şimdi çile çekiyoruz. Eskiden illusratörden Photoshop'a yine Illustrator'den Corel'e sürekle bırakla çalışıyorduk. Artık maalesef yok, copy paste yapıyoruz ancak programlar arasında Smart object olarak bazen gelmiyor obje. Bunu da pencereleri küçülterek, pencereler arasında geçiş yaparak çözdüm ancak iş olarak sizi yavaşlatıyor net olarak.
2- Uyumsuzluk sorunu!
Örneğin Corel Draw da ya da Illustrator de çoklu proje üzerinde görev çubuğunda proje geçiş esnasında programlar kapanıyor. Eğer kaydetmediyseniz geçmiş olsun projeyi baştan çizeceksiniz.
3- Görev çubuğu sorunu!
Bu sorun hep var mıydı bilmiyorum ama çoklu programlar kullanırken birbirleri arasında geçiş çoğu kez çalışmıyor. Sağ kısımda masaüstünü göster'e basıyorum sonra geçiş yapacağım programa tekrar görev çubuğundan tıklayarak ulaşıyorum. Örneğin WinRAR'dan Illustrator'e dosya sürüklemek için önce Illustrator'ü açıyorum görev çubuğundan winrara basıyorum bir türlü öne alamıyor, çok da defa basarsanız bu sefer program kendini kapatıyor. Bayağı sinir bozucu bir durum.
4- Başlat menüsü bozuk!
Bunu araştırdım son güncellemelerle olmuş sanırım. Üzerinden 3 hafta falan geçti 4-5 güncelleme aldım, ancak başlat menüsü çoğu kez basmıyor maalesef.
5- Programlarda Windows 10 performansı beklemeyin!
Geçiş animasyonlarında şüpheneniyorum ilk olarak. Program geçişlerinden sonra 1-2 sn beklemek gerek. Bazen de Photoshop donuyor abartmıyorum 1 dk falan sonra kendine geliyor. Genel performans olarak Windows 10'nun eline su dökemez.
6- Print screen.
Tasarımcıysanız olmazssa olmazınızdır. Ancak Windows 11 de Windows 10'daki gibi bildirim panelinde kısa yolu yok. Klavye kısayolu kullanmak zorundasınız.

Windows 11'de iş yapmamış olsam da yine Windows 10'a geri dönerdim sanırım ama şu an mümkün değil. Siz değerli forum kullanıcılarının tavsiyeleri ile sıfırdan kurulum yaptım çünkü :) Her gün güncelleme gelmiş mi diye kontrol ediyorum belki bir şeyler düzelir diye. Windows 11 için genel kullanım deneyimini forumda birçok arkadaş yapmıştır sanırım benim yapmama gerek yok diye düşünüyorum. Tasarımcı olarak kesinlikle Windows 11 önermiyorum (kendi fikrim) bu işletim sisteminin daha zamanı olduğunu düşünüyorum. Windows 10 hala güncel bir işletim sistemi yakında tekrar geçiş yapacağım sıfırdan. Herkese iyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ömer selamlar, ben de grafik tasarımcıyım ve yeni bilgisayarımda win11 kurdum. 12. Nesil intel işlemcilerde win11 işlemcinin yapay zeka birimlerini daha verimli kullandığına dair bilgiler mevcut. Fakat yaşadığın bu sorunları ben de yaşıyorum. Bir dosyayı görev çubuğuna sürükleyip programlar arası geçiş yapamıyor oluşumuz dediğin gibi iş süreçlerini yavaşlatıyor. Ben oyunlarda ve ve adobe premiere pro kullanırken bir sorun yaşıyorum detaylarını bu konuda anlattım => https://www.technopat.net/sosyal/konu/windows-11de-tarayici-donuyor-ve-premiere-proda-goeruentue-yirtilmasi-oluyor

Windows 10'a geri dönüş yapmak istiyorum fakat aklımı kurcalayan şey 12. Nesil işlemci kullanıyorum ve win10'da tam performans alamayacak mıyım? Bilgisi olan arkadaşlardan yanıt bekliyorum. Herkese iyi sosyaller.

Ömer selamlar, ben de grafik tasarımcıyım ve yeni bilgisayarımda win11 kurdum. 12. Nesil intel işlemcilerde win11 işlemcinin yapay zeka birimlerini daha verimli kullandığına dair bilgiler mevcut. Fakat yaşadığın bu sorunları ben de yaşıyorum. Bir dosyayı görev çubuğuna sürükleyip programlar arası geçiş yapamıyor oluşumuz dediğin gibi iş süreçlerini yavaşlatıyor. Ben oyunlarda ve ve adobe premiere pro kullanırken bir sorun yaşıyorum detaylarını bu konuda anlattım => https://www.technopat.net/sosyal/konu/windows-11de-tarayici-donuyor-ve-premiere-proda-goeruentue-yirtilmasi-oluyor

Windows 10'a geri dönüş yapmak istiyorum fakat aklımı kurcalayan şey 12. Nesil işlemci kullanıyorum ve win10'da tam performans alamayacak mıyım? Bilgisi olan arkadaşlardan yanıt bekliyorum. Herkese iyi sosyaller.
Bence sorun olacağını zannetmiyorum. Ben AMD ekran kartı kullanıyorum. Grafik tasarım yaptığım için pro yazılımı kurdum ve sürekli driver çöktü. Sonra oyun için olanı kurunca düzeldi. Senin işlemcin 12. Nesil olsa da bence Windows 11 de yazılım sorunları da mevcut belki senin 12. Nesil işlemcinin chipset driverı Windows 10 daha iyi çalışabilir. Zaten güncel bir sistem ve Intel Windows 10 için bence sürekli chipset güncellemesi yapıyordur.

Geri
Yukarı