Tasarruf bakımından dimmer anahtar mı yoksa LED lamba mı?

Atakan D.

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Odama ve oturma odasına dimmer anahtar almayı düşünüyorum yani ayarlı anahtar takacağım. Sizce hiç uğraşmayıp tasarruflu LED mi alayım yoksa dimmer anahtara mı geçeyim? Gece geç vakitlere kadar masa başında olduğum için ışık hem uzun süre yanıyor hem de gözümü alıyor. Bu arada dimmer anahtarlar için ayrı ampüller mi var?

Son düzenleyen: Moderatör:
LED genel olarak aynı ışığı bile alırken tasarruf sağlayacak. O yüzden ben LED tercih ederdim şahsen. Dimmer + LED kombinasyonu en iyi seçenek olur bütçe varsa. Yalnız her LED ampul dimmer ile çalışmıyor diye biliyorum. Uyumlu olanlarından tercih etmeniz gerek.

Dimmer anahtar her ampul tarafından desteklenmemektedir siz dimmer üzerinden enerjiyi belli bir seviyeye indirdiğinizde ampul üzerinde bulunan devre enerjiyi kesecektir ve ampul tarafından kabul edilen enerji değerinde dimmer hiçbir işlev yapmayacak ampul aynı parlaklıkta yanacaktır.

Enerji tasarrufu ve göz sağlığı açısından düşük Watt değerli fazla ışık sağlamayan LED önerimdir hem diğer ampullere oranla daha uzun ömür barındırır.

Hocam dimmer ile her ampül uyumlu olmaz. Alırken kontrol edilmesi lazım. Uygun güçte LED ampüller daha iyi olur.

Trendyol'da şöyle bir Osram ampul var kaliteli marka bilenler bilir. Biraz sonra Youtube'dan varsa incelemelere / ekşi sözlüğe falan bakacağım. DIMMABLE vurgusu yazıyor fakat bunun için de dimmer anahtar mı gerekir yoksa beraberinde gelen kumanda ile mi kontrol ediliyor? Bilen varsa..

Geri
Yukarı