Taşınabilir diskten çıkan sesler

Mor

Hectopat
Bundan birkaç hafta önce bilgisayarımda dahili olarak kurulu olan Fallout 4'ü oynarken WD Elements 2 TB harici diskimden küçük "bip/tik" sesleri geldiğini duydum. Tabi bunu duyan herkes ilk önce harici diskin fiziksel olarak zarar görmüş olabileceğini aklına getirir. Fakat ben bu diski 1 cm'den dahi düşürmedim (1 TB bir Samsung diski düşürmeme rağmen başına bir şey gelmemişti :) )veya sallamadım. "Zarar görmüş olması mümkün değil." diye düşündüm ve bu düşüncemi tasdik etmek için bir başka bilgisayarda USB 2.0'da denedim.

Kendi bilgisayarımda denediğimde hem USB 2.0 hem de USB 3.0'da böyle sesler geliyordu. Daha sonra diske ulaşamamaya başladım. Fakat bir başka bilgisayarda denediğimde ne böyle bir ses geldi ne de diske erişememe gibi bir sorunla karşılaştım. Kısacası olması gerektiği gibi çalışmıştı. Diskin neredeyse tamamı yani 2 TB gibi bir dolu hacmi vardı. Ben de garantiye göndermeden önce, bu kadar veriyi yedekleyebileceğim bir başka diskim olmadığından, aynı diskten bir tane daha alıp verilerimi yedeklemeyi düşündüm. Neyse aldım, geldi. Diskler aynı.

WD Elements 2 TB. Yeni diski taktım ve bir de ne olsun? Aynı ses ve diske erişememe problemi yine zuhur etti! Fakat yine bir başka bilgisayarda denediğimde normal bir şekilde çalıştı. Elimde az önce bahsettiğim 1 TB Samsung disk, WD disklerin aksine normal bir şekilde kendi bilgisayarımda çalışıyor. Bilgisayara format atmayı düşünüyorum. Fakat bilgisayarımda da dahili olarak verilerim var ve diskime ulaşamadığım için bunları yedekleyemiyorum. Format artık banko bir seçenek ama bunu yapmadan önce diskime ulaşıp bu verileri oraya koymamın bir yolu var mı? Aynı marka ve modeldeki bu iki diskin bir başka bilgisayarda çalışmasına rağmen bunda çalışmamasının sebebi ve çözümü ne olabilir?

Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler!

Son düzenleme:
Disk sadece USB'den gelen güce bağlı ise belki de bilgisayarınızdaki USB portundan düşük akım veya tersi geliyor olabilir. Ben sizin yerinizde olsam kontrol ederdim.

İki bilgisayarı da crossover tekniği ile kablolayarak verileri aktarabilirsiniz. Şu videoda anlatıyor:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Disk sadece USB'den gelen güce bağlı ise belki de bilgisayarınızdaki USB portundan düşük akım veya tersi geliyor olabilir. Ben sizin yerinizde olsam kontrol ederdim.

İki bilgisayarı da crossover tekniği ile kablolayarak verileri aktarabilirsiniz. Şu videoda anlatıyor:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Haklı olabilirsiniz ama donanımsal bilgim olmadığından nasıl kontrol edeceğimi öğrensem bile yapabileceğimi sanmıyorum. Geri dönüşünüz için teşekkürler :)

Yeni konular

Geri
Yukarı