Taşınabilir USB'li Pardus ile HDD'deki dosyaları taşımak

2800kwh

Centipat
Merhabalar. Sisteminde SSD (W10) + HDD (E: ve D: ) olarak kullanıyordum. Şuanda SSD takılı değil. Bilgisayarımı USB üzerinden Pardus ile başlatarak, HDD içindeki dosyaları taşınabilir HDD'ye, başka bir USB'ye veya D diskinden E diskine taşımaya çalışırken "salt-okunur dosya sistemi" hatası alıyorum. Bu sorunu veri kaybı yaşamadan mümkün müdür?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-10-10 at 23.22.06.jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-10 at 23.22.06.jpeg
    162,2 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Böyle bir şey denemişimdir ama hatırlamıyorum.
Canlı oturumda uçbirime alttaki komut ile hem dosyaların olduğu bölüme hem taşıyacağın yere izin verip deneyin.
Kod:
sudo chmod -R 755 /kaynak/böümün/yolu ; sudo chmod -R 755 /hedef/bölümün/yolu

Böyle bir şey denemişimdir ama hatırlamıyorum.
Canlı oturumda uçbirime alttaki komut ile hem dosyaların olduğu bölüme hem taşıyacağın yere izin verip deneyin.
Kod:
sudo chmod -R 755 /kaynak/böümün/yolu ; sudo chmod -R 755 /hedef/bölümün/yolu
Verdiğiniz kodu donatılar-uçbirim'e aşağıdaki şekilde yazdım.

sudo chmod -R 755 /media/Kurulumlar

Tüm dizinler için görseldeki çıktıyı aldım.
Fakat sorun çözülmedi. Hala dosyayı atacakken "hedef salt okunur" hatası alıyorum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-10-11 at 01.14.43.jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-11 at 01.14.43.jpeg
    267 KB · Görüntüleme: 74
Disk veya USB fark etmez, hedef bölümü biçimlendirin sonra deneyin. Hedef bölümü önce NTFS olarak biçimlendirin, olmazsa Fat32 olarak biçimlendirin, o da olmazsa Ext4 olarak biçimlendirin.
Biçimlendirme işini Pardus canlı ortamında Gparted veya Disk aracı ile yapın.

Disk veya USB fark etmez, hedef bölümü biçimlendirin sonra deneyin. Hedef bölümü önce NTFS olarak biçimlendirin, olmazsa Fat32 olarak biçimlendirin, o da olmazsa Ext4 olarak biçimlendirin.
Biçimlendirme işini Pardus canlı ortamında Gparted veya Disk aracı ile yapın.
Biçimlendirirsem içindeki dosyalarım silinecektir. Bundan kaçınmanın bir yolu yok mu?

Kaynak bölümde kurulu Windows varsa "hızlı başlat" seçeneğini disable yapın. Şimdilik aklıma başka bir şey gelmiyor. Ancak yanlış hatırlamıyorsam zamanında aynı işi bu dağıtımın canlı oturumundan yaptım gibi.

Kaynak bölümde kurulu Windows varsa "hızlı başlat" seçeneğini disable yapın. Şimdilik aklıma başka bir şey gelmiyor. Ancak yanlış hatırlamıyorsam zamanında aynı işi bu dağıtımın canlı oturumundan yaptım gibi.
Normalde SSD (W10 yüklü sistem diskim) vardı HDD'nin yanında fakat SSD bozulduğu için çıkardım anakarttan. Şuan "Hızlı başlat" seçeneğini kapatabileceğim bir sistem yok bilgisayarda. Yine de teşekkür ederim yardımlarınız için.

Ubuntu forumda şöyle bir çözüm önerilmiş.
Ben burada nasıl yapacağınızı anlatayım.
Canlı oturumda Disk aracını kurun.
Kod:
sudo apt install gnome-disk-utility
Sistem menüsünden "Diskler" aracını açın, en alttaki "Additional partitioning options" adlı tuşa tıklayın, "edit mount options" seçeneğine tıklayın, açılan pencerede "nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show" kısmı alttaki gibi yapın.
nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show,users
Bunu kaç tane disk varsa hepsi için uygulayın. Çözüm olur mu bilmem ama denemekten zarar gelmez.

Ubuntu forumda şöyle bir çözüm önerilmiş.
Ben burada nasıl yapacağınızı anlatayım.
Canlı oturumda Disk aracını kurun.
Kod:
sudo apt install gnome-disk-utility
Sistem menüsünden "Diskler" aracını açın, en alttaki "Additional partitioning options" adlı tuşa tıklayın, "edit mount options" seçeneğine tıklayın, açılan pencerede "nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show" kısmı alttaki gibi yapın.
nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show,users
Bunu kaç tane disk varsa hepsi için uygulayın. Çözüm olur mu bilmem ama denemekten zarar gelmez.
Konuya uzak olduğum için deneme yanılma metodu ile dosyalarımı kaybetmekten korktum açıkcası. Diskimi, HDD Caddy ile hali hazırda Windows 10 ile çalışan bir bilgisayara taktım ve gereken dosyalarımın çoğunu yedekledim. Disk, Windows'ta sorunsuz kullanılabiliyordu. Şimdilik bu sorunu böyle hallettim.

Sorun çözülmüş ama ek bilgi olarak dursun.
Ntfs disk bölümleri windows düzgün kapanmadığı zaman, linux sistemler tarafından salt okunur şekilde bağlanır.
Windows'u açıp şu komutu kullanarak kapatınca sorun kalmaz.

powercfg.exe /hibernate off

Yeni konular

Geri
Yukarı