Tatlılar neden esinlerenerek yapılmıştır?

JaroxJamaica

Megapat
Makaleler
12
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bundan uzun zaman önce bir bilgi paylaşım kanalında tatlıların kulak pisliğinden ilham alınarak tatlarının uzun süre kalmasını sağladıkları yazıyordu. Bu konuda bilgisi olan var mı? Varsa kaynak gösterebilir mi?

Anadolu da eskiden dağda sakladıkları karları derin oyun kayalıkların içinde muhafaza ederlermiş sonra da bal dökerlermiş tatlı, dondurma niyetine. Ama gerçekten güzel şeyler merak ediyorsun benim gibi. :D

Ben en çok sütlü nuriyenin hangi kafa ile yapıldığını merak ediyorum, acaba ismi koyarken ne düşünüyordu, tatlının sahibi. Bence tatlılar tamamen işsizlik sonucu ortaya çıkmış bir ürün olduklarını düşünüyorum, belkide tesadüfen böyle bir tat bulunmuştur. Yada ihtiyaçtan dolayı yapılmıştır.

İlk fikri süper zeka arılar vermiştir elbet. Sizin bahsettiğiniz muhafaza olayı da yine arılardan alınmıştır elbet. (Arıların balı ne şekil yaptıklarını ve nasıl muhafaza ettiklerini belgesellerden pekala izlemeniz mümkündür.)
İnsanlar oldum olası hep kopya çekmiştir...
Şu çiğ köfte ve benzeri yiyeceklerin işsizlik sonucu meydana geldiği kanısındayım ben de.
Eskiden bulunan buluşların binde biri dahi bulunmuyor artık, çünkü insanlar artık başını kaşıyacak zaman dahi bulamıyor yer yer.

Kulak pisliği mi ? Her gördüğünüz bilgiye inanmayın derim.
İnandığımı söylemedim zaten.

Ya bu konuyu konuştuğum arkadaş gıda mühendisi ve oldukça iddialı bir şekilde bu fikri savunuyordu. Tatlının tadının ağızdan uzun süre kalkmaması için bu maddenin labaratuvarda incelenerek benzer maddenin üretildiği ve bunun tatlılarda kullanıldığını söyledi. Araştırma yaptım ama bununla ilgili hiçbir bilgi bulamadım. Bu konu hakkında bilgisi olanlar falan varsa bir fikir alayım dedim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı