Tayvan'dan gelen kargo için vergi ödenir mi?

hawyy

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Corsair HS70 Pro kulaklığımı değişim amacıyla Hollanda'ya yolladım ve Corsair da yeni ürün için bana Tayvan'dan kulaklık yolluyor. Bugün kulaklık İstanbul'a geldi, benden yetki belgesi istediler ve gümrükte işlemlerden geçtikten sonra İzmir'e doğru kargo yola çıktı ve yarın gelecek. Şimdi gelelim asıl soruya. Ben vergi ödeyecek miyim?

Benim kafamın karışmasının sebebi gümrükten çok hızlı geçti ve bana bir ücret ödeyeceğime dair hiçbir şey söylenmedi şu ana dek. Ama gümrüğe takılmasa zaten yetki belgesi istemezlerdi ve bu durumda da vergi ödeyecekmişim gibi duruyor. Daha önce böyle bir şey yaşayan veya duyan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
UPS ile geliyorsa eğer kargo ödemiyorsunuz. Benimde H115i soğutucum içinde gelen değişim ürünü adına yetkilendirme mesajı geldi. UPS'i aradığımda ise eğer yetki belgesi gerekli olursa zaten arayarak geri dönüş yaptıklarını belirtti. Zaten bu telefon görüşmesinden sonraki 2 gün içinde değişim ürünümü getirdiler. Ve hayır, kapıda herhangi bir kargo veya gümrük masrafı ödemedim.

Ben bir kaç yıl önce Alliexpressten tornavida seti almıştım 90 100 lira gibiydi. Sonra kargo geldi üzerinde Tayvan yazıyordu Ptt'ci 15 lira civarı para almıştı kapıda.
Yani vergi var
Hayır, yok. Normal satın aldığınız ürün ile RMA üzerinden değişim amaçlı gönderilmiş olan ürünün gümrüğe girişi ve tanıtımı farklı. Vergi çıkabilmesi için öncelikle gelen ürünün ticari bir değeri ve faturası olmalı. Değişim ürününün faturası yoktur, yalnızca taşıma irsaliyesi vardır.

UPS ile geliyorsa eğer kargo ödemiyorsunuz. Benimde H115i soğutucum içinde gelen değişim ürünü adına yetkilendirme mesajı geldi. UPS'i aradığımda ise eğer yetki belgesi gerekli olursa zaten arayarak geri dönüş yaptıklarını belirtti. Zaten bu telefon görüşmesinden sonraki 2 gün içinde değişim ürünümü getirdiler. Ve hayır, kapıda herhangi bir kargo veya gümrük masrafı ödemedim.
Evet UPS ile geliyor. Yetki belgesi için SMS olarak mesaj attılar ve ben gönderdikten 1-2 saat sonra gümrükten çıktı.
Hayır, yok. Normal satın aldığınız ürün ile RMA üzerinden değişim amaçlı gönderilmiş olan ürünün gümrüğe girişi ve tanıtımı farklı.
RMA olduğunu yetki belgesinde de belirttim, büyük ihtimal Corsair da belirtmiştir ancak yine de yetki belgesi istemeleri şaşırttı. Ayrıca şöyle bir ibare bulunuyor yetki belgesinde. Bu kısımda ürünün değişim olduğunu belirttim ama sonuç ne oldu bilmiyorum.

1618508937977.png

Yeni konular

Geri
Yukarı