Rehber TD-W9970 V3 QoS ayarları

Merhaba, bugün uzun denemeler sonrası ping düşürme işlemi için QoS ayarını W9970 modemlerde nasıl yapılacağını göstereceğim.
  • Öncelikle modemin QoS --> Temel Ayarlar bölümüne gelip maksimum değerleri kutucuklara giriyoruz ve indirme gönderme hızlarını trafik kontrollü olarak aktif ediyoruz.

1.png

• Daha sonra DHCP sunucu --> İstemci listesi sekmesinden Modeme bağlı cihazların IP adreslerini teyit ediyoruz.

2.png

• Akabinde QoS --> Bant genişliği Kontrolü sekmesinden "Yeni Ekle" diyoruz

1.png

2.png

Yeni ekleme kısmı bomboş olacağı için biraz kafanız karışabilir ancak merak etmeyin, ilk yapmanız gereken IP'sini tespit ettiğiniz ana cihazının IP aralığını yazmak. Bunun için IP adresiniz örneğin 192.168.1.108 ise IP aralığının ilk kutucuğuna 192.168.1.107 İkinci kutucuğuna ise 192.168.1.109 yazmak olacaktır.
Port aralığı için tüm portları kapsaması adına ilk kutucuğa 1 İkinci kutucuğa 65535 yazmanız yeterlidir.

Protokol ve Öncelik seçeneklerini değiştirmenize gerek yoktur.
Bu işlemlerin akabinde gönderme hızınız eğer 6,5Mbps ise yaklaşık 6Mbps İndirme hızınız 35Mbps ise en fazla 33,5Mbps olacak şekilde değer girmelisiniz.
Ufak bir ipucu olarak eğer bir cihazın hızını sınırlamak istiyorsanız bu kısımda Aynı yöntem ile hızı daha az girerek cihazı sınırlandırabilirsiniz.
Modem kendi ayarlarındayken değerler:

a.png

Modem ayarlarından sonra değerler:

aa.png

b.png

İkinci ekran görüntüsünde hızımı daha fazla kısıtladım ve akşam değil gece denedim. Ancak ping çok daha iyi seviyelere düştü. 35Mbps için kullandığım ayarlar:

Screenshot_1.png

Üst kural misafirler ve TV 'e ayarladığım router için, alt kural ise PC için geçerli.

Eğer IP adreslerinin değişebileceğini düşünüyorsanız istemci listesindeki MAC adreslerine hali hazırda kullandıkları IP adreslerini atayabilirsiniz:
Screenshot_2.png

Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

Son düzenleme:
Bant genişliği kontrolü vs. gibi ayarlar buldum.

Eki Görüntüle 1483693

Bu şekide yaptım bufferbloat testi A çıkmaya başladı fakat QoS'ye dair hiçbir şey yazmıyor.

Demek ki varmış, evet doğru yapmışsınız test sonucunuz güzel çıktıysa tebrik ederim :) Bu arada 40000 yerine 50000-52000 deneyin derim sorun çıkarmaz.

Hocam aşağıda gördüğünüz gibi 4 tane cihazım var. Siz herhalde cihazların IPlerini ayrı ayrı kaydetmişsiniz. Ben hepsini bir arada olacak şekilde yapamaz mıyım? Kontrol kurallarından bahsediyorum.

192.168.1.100-192.168.1.105
Şeklinde yapsam uygun olur mu yoksa her cihaza ayrı kural mı atamam lazım?

Dosya Ekleri

• IMG_20220813_204332.jpg
    IMG_20220813_204332.jpg
    34,7 KB · Görüntüleme: 363
Son düzenleme:
Hocam aşağıda gördüğünüz gibi 4 tane cihazım var. Siz herhalde cihazların IP'lerini ayrı ayrı kaydetmişsiniz. Ben hepsini bir arada olacak şekilde yapamaz mıyım? Kontrol kurallarından bahsediyorum.

192.168.1.100-192.168.1.105
Şeklinde yapsam uygun olur mu yoksa her cihaza ayrı kural mı atamam lazım?
Aynı IP adresine kayıt edebilirsin ancak çok başka sorunlara yol açabilir, o yüzden ayrı ayrı farklı IP adresleri vermek daha garanti yöntem.

Hocam aynı modem kullanıcısıyım ancak şöyle bir sorun var. QoS ayarını açınca evdeki WiFi ile bağlı olan cihazlarda sürekli kopma yaşanıyor ve modemi kapatıp açmadıkça da bağlanmıyor. Kaldı ki kapatıp açsam bile QoS açık olduğu sürece bu süreç tekrarlanıyor.

Hocam aynı modem kullanıcısıyım ancak şöyle bir sorun var. QoS ayarını açınca evdeki Wi-Fi ile bağlı olan cihazlarda sürekli kopma yaşanıyor ve modemi kapatıp açmadıkça da bağlanmıyor. Kaldı ki kapatıp açsam bile QoS açık olduğu sürece bu süreç tekrarlanıyor.

Maalesef o modemin dandikliğinden kaynaklı bir durum, eğer sorunsuz bir QoS hizmeti istiyorsanız Keenetic Extra DSL falan almanızı tavsiye ederim.
Türk Telekom'un yeni vermiş olduğu Premium Wi-Fi 6 modeme geçtim ancak oda aynı sorunu yaşatıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı