TDA7294 ile 100 W Amplifikatör yapımı

Yunus

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Arkadaşlar devreye kısmen başlamış sayılırım. Entegre olarak TDA 7294 ü seçtim. Şuan çalışmanın eritme kısmındayım. Sorum şu: Bundan sonra ne gibi önerileri göz önünde bulundurmalıyım? En iyi sonuç için.

Resimler bunlar:

PCB alt görünüm.

PCB üst görünüm: Burada anlamadığım o uçlara hangi bağlantılar bağlanacak? Mesela hoparlör çıkışı buradaki uçların hangisidir?

Buda çalışmamın sonlarına doğru yapacağım besleme devresi.

Son olarak bu entegre için iyi bir soğutma ayarlamam lazım. Bu konuda önerileriniz neler?

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

f76s7.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Şekilde ayrıntılı olarak anlattım. Tüm uçlar aslında vidalı konnektör (klemens) ile belirtilmiş durumdadır. Bu klemenslere ilgili bağlantıları uygun kablo ile yapacaksın. Her bağlantı şase ile ilgili olduğundan, örneğin hoparlör çıkışı iki adet kablo olup birisi şase (eksidir) diğeri canlı uç (artıdır).
Besleme üç kablo ile bağlanacak olup artı, eksi ve sıfır uçları olmak üzere üç ucu vardır.

Uploaded with ImageShack.us

Besleme devresinde zaten bu uçları göreceksin.
Soğutucu olarak eski bir P4 işlemci soğutucusu bu entegreye çok ideal olacaktır. Aşırı yükte aşırı ısınma durumunda bir fan bağlayabilirsin.

Abi bu bilgiler için çok teşekkür ederim.
Bugün gittim bir soğutucu kaptım geldim. Kafamda da sistemi bu şekilde kurdum sence nasıl iş görür mü ?

Nasıl yapacağım o işi abi. Entegreyi kablo ile pcb ye bağlayıp kablo mu uzatacağım? :)

Öyle yapabilirsin ben oşekilde yapmıştım.
Entegernin bacaklarını kabloyla uzatıp PCB'ye, entegeryi de sogutucuya macunlayıp yapıştırdım, vidaladım. Sonuç başarılıydı :)

- - - Güncellendi - - -

Bu arada levhayı kullanaaksan sogutucya bagladın büyük daireyle çizdigin yerdeki kısmın arasını temizle alkolle, macunla; direkt vidalama :)

L şeklindeki alüminyum levha biraz büyük olursa sorun olmaz. Devre plaketini alüminyuma vidalarsın. Alüminyumu da soğutucuya vidalarsın olur biter. Bak Hakean'dan ecik ilham al:)

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı