Team t-Force night hawk RAM'ler 4000 MHz olmuyor

Anil52

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sistemi yeni topladım. RAM'larim Team t-Force night hawk RGB 16 GB (2x8GB) DDR4 4000MHz CL18. RAM'larim normal olarak 2400 MHz çalışıyor. Elimde ASUS B550F GAMING anakart ve Ryzen 5 5600X işlemci var. Ben ASUS'un BIOS'undan d.o.c.p ( XMP ) açıp otomatik kendi ayarı olan 4000MHz seçtikten sonra F10 yapıp Save yapıyorum tekrar açılsın çıkabildiği MHz çıksın diye ama sistem kendini art arda 2 3 kez kapatıp hızlıca açıp kapatıp görseldeki attığım uyarıyı veriyor sonra MHz normal hıza dönüyor ancak bu şekilde açabiliyorum bir türlü çözemedim 4000 MHz'de kullanamadık RAM'i 2400 takılıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• 1609062957481.jpg
    1609062957481.jpg
    180,9 KB · Görüntüleme: 32
  • BIOS sürümünüz güncel değil ise güncelleyin.
  • Ek olarak el ile ayarlamayı deneyin.

BIOS flashback ile güncelledim anakart işlemciyi görmüyordu flash ile halledip sistemi kurdum, yani BIOS şu an en güncelde. El ile nasıl hallederim bilmiyorum şu an her şeyi Auto'da ama RAM'lar 2400'de kaldı biraz canımı sıktı bu durum.

Arkadaşlar kullanmış olduğum sistemde ufak tefek araştırmalarımla OC deneyeyim dedim ama beceremedim. Kullanmış olduğum sistem şu şekilde.
Anakart: ASUS B550F GAMING.
İşlemci: Ryzen 5 5600X (stok)
RAM: T- Force hawk RGB 8x2 (16) GB 4000 MHz cla 18.
Ekran kartı: ASUS OC GTX 970 (yakında 3070'ya da RX 6800 yükseltilecek)
PSU: Thermaltake 600W Bronze PSU (ekran kartı değiştiğinde yükseltme yapacağım)
OC konusunda çok bir bilgim yok arkadaşlar ufak tefek böyle forum araştırmalarımdan deneyeyim dedim beceremedim. Şöyle sorunlar yaşadım. Kullanmış olduğum RAM'lar 2400 MHz çalışıyordu, bende XMP olayına bir baktım. BIOS'a girip d.o.c.p (ASUS'un XMP karşılığı) aktif edip Auto olarak çıkabileceği değerleri kendisi atadı, Save alıp BIOS'tan çıktığımda bilgisayar kendini başlatamadan 2 3 kez açmaya zorladı daha sonra tekrar beni BIOS'a yolladı. Yine 2400 MHz gözüktü. Ben biraz kendimce kurcalarken daha sonra ekrana hiç görüntü gelmedi ve anakartta DRAM ışığı sürekli yanmaya başladı. Bir de bu problemle uğraşayım derken daha yeni aldığım anakartın ekran kartı tutcağı var küçük bir klips onu çıkartırken kırdım ve elimde kaldı. Maksadım anakartın pilini çıkarmaktı ki o da işe yaramadı. Daha sonra anakartın üzerinde bir slota kısa devre yaparak BIOS'u tekrar düzelttim ve ekrana görüntü geldi. Hem moralim bozuldu ekran kartının tutacak olan klips çıkardım oradan kırıldı hem de bu RAM'i yükseltemedim. Halbuki aldığım ürünlerin birbiri ile uyumu var Ryzen 5 5600X illaki 4000 MHz destekliyordur. Daha sonra birkaç ayarla 3200 MHz çekebildim, açabildim ama performans kaybı yaşattı bana, daha sonra her şeyi normale çektim Auto yaptım. Bu OC işi beni zarara uğrattı bir de üstüne yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı