Technopat Kurallar ve Cezalar: Haksız ceza aldım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Technolock

Decapat
Yer
İstanbul
Dün yanlış bilgilendirme gördüm ve bunu bildirdim, akabinde rapor sistemini yanlış kullandığımdan dolayı 1 günlük ceza aldım bana incelemem gerektiği söylenen cezalar tablosunda böyle bir suç ve karşılığı olan ceza Gün/Saat bulunmuyor. Osmanlı tarihini, halifeliği, Osmanlıda halifeliğin ne zaman başladığını, sebeplerini sonuçlarını okumadan böyle bir ceza ile kestirip atmıştır. Bu tabloda bana ''Rapor sistemini meşgul etme'' adlı cezayı gösterir misiniz ?

Uyarılar

1. Uyarı

10. Uyarı

20. Uyarı

30. Uyarı ve Sonrası

Nokta ve Virgülden Sonra Boşluk Bırakın

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Sistem Toplama Konu Limiti Aşımı

1 Gün

1 Hafta

2 Hafta

~1 Ay

Özelden Yardım İsteme

1 Gün

1 Hafta

2 Hafta

~1 Ay

Yazım Yanlışı Olan Mesajı Alıntılama

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Sosyal Dışı Resim Servisi Kullanımı

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yerli Dosya Yükleme Servisi Kullanımı

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yetersiz Bilgi

1 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Kopyala/Yapıştır Konu

3 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

İmza Kuralları İhlali

1 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Reklam İçerikli Mesajlar

1 Ay ~Üyelik İptali

Konu başlığında "Acil, Yardım, İçeri veya Lütfen" kullanımı

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Gereksiz Mesajlar

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yasa Dışı Paylaşım

1 Gün

1 Hafta

2 Hafta

~1 Ay

Çifte Konu

1 Saat

3 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Türkçe/Yazım Kurallarına Uymayan Mesaj

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yanlış Kategoriye Konu Açma

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

İçerikle İlgisi Olmayan Konu Başlığı

1 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Yanlış Bilgilendirme

3 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Nokta ve Virgülden Önce Boşluk Bırakmayın

1 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Kısaltmaların Düzgün Yazılmaması

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Kısaltmalar Büyük Harfle Yazılmalı

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Resimleri İçeriğine Uygun Olarak İsimlendirin

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Halifelik unvanı bilinenin aksine Yavuz Sultan Selim ile ortaya çıkmamıştır daha öncesinde I. Murat'a da böyle bir unvan yakıştırılıp bu şekilde onurlandırılmıştır. Osmanlı padişahları daha kuruluş döneminden itibaren bu unvanı kullandıkları gibi, Mısır seferinden sonra bir daha bunu teyit etme ihtiyacı hissetmemiş, zaten sahip oldukları bir unvan olarak görmüşlerdir. Yavuz Sultan Selim, Şirvanşah’a yazdığı zafername ile (Mısır’ın fethi) “ Bütün İslam hükümdarlarının kendisine itaat etmeleri lazım geldiğini” belirtti. Name-i Humayunu’na, Mekke ve Medine dâhil bütün Hicaz topraklarının şimdi kendisine tabi olduğunu ilave eden Selim, yakında İran’a girerek onu fethedeceği ikazında bulundu. Kendi “Hiafet-i Ulyası”nı kabul etmesini ve adını hutbelerde zikrettirmesini Şirvanşah’dan talep etti. Kanuni Sultan Süleyman da tahta çıkışını Mekke Şerifi’ne bir mektupla bildirdi. Mekke Şerifi de cevabında padişahın “serisü’ssaltanati’luzma ve mesnedü’lhilafeti’lkübra”ya yüce Allah’ın iradesiyle gelmiş olduğunu belirtti. Bu name-i hümayunlar, padişahın hilafet-i kübra iddiası bakımından büyük bir ehemmiyeti haizdir. Ebussuud Efendi tarafından kaleme alınan Budin Kanunnamesi’nin baş tarafında, Sultan Süleyman “Varisü’l Hilafeti’l Kübra… Haizü’l İmameti’l Uzma, Hami Hima’l Haremeyni’l Muhteremeyn” olarak tavsif edilir. Hindistan ve Orta Asya’daki Müslüman hükümdarlar, Kanuni Sultan Süleyman’dan Portekizler ve Ruslara karşı yardım istedikleri zaman Kanuni, verdiği cevapta Allah’ın kendisini, Halife-i Ruy-i Zemin kıldığını ve bundan dolayı da hac yolunu açık tutmanın kendisine ait bir vazife olduğunu bildirdi.

Görüldüğü gibi Osmanlı Devleti’nin halifelik unvanın Mısır seferinden önce ve sonra kullandıkları gibi, bazılarının iddia ettikleri gibi 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması ile kullanmaya başladıkları bilgisi de yanlıştır. Halifelik nedir halife ne yapar görevleri nelerdir bir halife nasıl olmadır, nasıl davranmalıdır gibi konularında incelenmesi gerekir. Halifelik bir kesim üzerin de baskı oluşturarak toplumu tek bir görüşe empoze etmek hele ki bunu bir güç olarak kullanmak bir kere halifeliğe aykırı bir davranıştır. Kaldı ki Osmanlı bir çok toplumu, görüşü, inanışı içinde barındırmış bir imparatorluktur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle bu konunuzdaki son mesajınızı okuyun:
Kaldı ki Osmanlı bir çok toplumu, görüşü, inanışı içinde barındırmış bir imparatorluktur.
Yani kendi ağzınızla diyorsunuz ki Osmanlı bir çok inanışı içinde barındırmış bir toplumdur, o halde neden dün "Yanlış Bilgilendirme" sebebi ile aşağıdaki içeriği raporladınız? Kendiniz ile çelişiyorsunuz.

Bu raporunuz reddedildi çünkü cevabını bu yazıda kendiniz vermişsiniz: "Osmanlı bir çok toplumu, görüşü, inanışı içinde barındırmış bir imparatorluktur."

Daha sonrasına şu mesajı raporladınız ve yine sebebi ile birlikte reddedildi:

Osmanlı daima halifelik gücünü elinde tutmak istemiştir. Bunu neden yanlış bilgilendirmeden raporladınız?
...bazılarının iddia ettikleri gibi 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması ile kullanmaya başladıkları bilgisi de yanlıştır.
Raporladığınız mesajda Küçük Kaynarca ile ilgili bir şey yok. Halifeliğe dair yorum var.

Şimdi gelelim aldığınız cezaya.
Raporladığınız içeriklerde herhangi bir yanlışlık yok ve siz üst üste iki kez raporladınız.
Technopat kuralları'nın 44. maddesine göre "Rapor sisteminin kurallara uygun olmayan mesaj ve başlıklar dışında meşgul edilmesi yasaktır. "

İyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olaya sizin açınızdan bakılınca böyle. Boşu boşuna bu kadar uzun bir cevap yazmadım olayı kısaca bütünüyle anlatmaya çalıştım siz sadece küçük kaynarcayı okumuşsunuz sanırım yada hazmederek okumadınız üstün körü okudunuz. Kendim ile çelişen bir durum yok daha basit bir dille anlatıyorum anlamanız için,

1-) Öncelikle bu konunun açılma nedeni ilk paylaştığınız resim ile ilgili değil o farklı bir mevzu onu da anlatırım ama esas ceza almama neden olan ve açıklama olarak bana bildirilen konu üzerinden konuşalım. Konuları saptırmayın.

2-) ''Osmanlı halifeliğin gücünü kullanarak daha fazla halk üzerinde denetim sağlamak istedi'' Bu kısımı iyi okuyun ben ne yazmışım Halifelik makamı böyle bir makam değildir bu unvan bu şekilde kullanılmaz halife bu değildir dememi aslında 1 kitabı genel özet yazarak cevapladım bu 1. yanlış. (Siz buna karşılık nasıl sadece benim yazdığım Küçük kaynarcayı cımbızla çekip konunun bunla alakası yok diyebiliyorsunuz çok merak ediyorum)

3-) ''İslamiyet Osmanlının çıkarları için doğru bir tercihti'' Yazımda da belirttiğim gibi zaten Osmanlının kuruluş dönemlerinden beri Padişahlara halifelik unvanı Mekke ve Medineli imamlar tarafından yakıştırılıyor ve yazışmalarında onore etmek için bu unvanı kullanıyorlardı. Kaldı ki Osmanlının kuruluşundan da bi haber siniz. Osmanlı başından beri İslamiyeti benimsemiş ve bir İslam imparatorluğu idi. Osmangazi nin kim olduğundan da haberiniz yok sanırım. Şimdi nasıl oluyor da zaten Müslüman olan Osmangazi ve ondan sonraki diğer padişahlar çıkarları için yeniden İslamı seçiyor ?

Bu konu hakkında bilgi sahibi Osmanlıyı Muhteşem Yüzyıl dizisinden tanıyan değil, tarih kitaplarından okuyup öğrenen arkadaşlarla konuşmak istiyorum.

Gelelim şu 44. maddeye, Bizlerin bilgi sahibi olması için ''Kurallar'' diye bir başlık var ve ben ceza yedikten sonra bana Kuralları okuyun diye bu başlığı okumam öneriliyor. Benim sorumlu olduğum dikkat etmem gereken konuların burada yazması gerekmiyor mu ? Bana yönlendirilen link de her hatanın bir cezası ve kaç Gün/Saat olduğu yazıyor bakıyorum böyle bir ceza yok. Madem daha fazla kurallar var onları da atın hepsini bilelim. Kaldı ki zaten açıkladığım gibi yanlış bir raporlamada yok ortada.

Ayrıca konu kurallar olunca bazı üyelere ve bazı konulara esnek davranıldığına bir çok kez şahit oldum ve bununla ilgili açtığım konu onaylanmadı bile. Dini ve siyasi içerikli mesaj yasak normalde ama bana bu yüzden ceza verildi, bununla ilgili bazı kullanıcıların bir çok mesajını ekran görüntüleri ile beraber ispatlama rağmen hiç bir şey yapılmadı. Demek ki belli bir inanca sallamak bu forumda normal. Adalet anlayışı görüşünüzle ters düşen bir konuya kadar geçerli sanırım. Konuyu daha fazla saptırmadan öze dönüyorum yanlış işler yapıyorsunuz ve bu yanlış bilgilendirme sonuna kadar haklı bir RAPOR.

Son düzenleme:
Dün yanlış bilgilendirme gördüm ve bunu bildirdim, akabinde rapor sistemini yanlış kullandığımdan dolayı 1 günlük ceza aldım bana incelemem gerektiği söylenen cezalar tablosunda böyle bir suç ve karşılığı olan ceza Gün/Saat bulunmuyor. Osmanlı tarihini, halifeliği, Osmanlıda halifeliğin ne zaman başladığını, sebeplerini sonuçlarını okumadan böyle bir ceza ile kestirip atmıştır. Bu tabloda bana ''Rapor sistemini meşgul etme'' adlı cezayı gösterir misiniz ?

Uyarılar

1. Uyarı

10. Uyarı

20. Uyarı

30. Uyarı ve Sonrası

Nokta ve Virgülden Sonra Boşluk Bırakın

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Sistem Toplama Konu Limiti Aşımı

1 Gün

1 Hafta

2 Hafta

~1 Ay

Özelden Yardım İsteme

1 Gün

1 Hafta

2 Hafta

~1 Ay

Yazım Yanlışı Olan Mesajı Alıntılama

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Sosyal Dışı Resim Servisi Kullanımı

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yerli Dosya Yükleme Servisi Kullanımı

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yetersiz Bilgi

1 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Kopyala/Yapıştır Konu

3 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

İmza Kuralları İhlali

1 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Reklam İçerikli Mesajlar

1 Ay ~Üyelik İptali

Konu başlığında "Acil, Yardım, İçeri veya Lütfen" kullanımı

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Gereksiz Mesajlar

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yasa Dışı Paylaşım

1 Gün

1 Hafta

2 Hafta

~1 Ay

Çifte Konu

1 Saat

3 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Türkçe/Yazım Kurallarına Uymayan Mesaj

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yanlış Kategoriye Konu Açma

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

İçerikle İlgisi Olmayan Konu Başlığı

1 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Yanlış Bilgilendirme

3 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Nokta ve Virgülden Önce Boşluk Bırakmayın

1 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Kısaltmaların Düzgün Yazılmaması

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Kısaltmalar Büyük Harfle Yazılmalı

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Resimleri İçeriğine Uygun Olarak İsimlendirin

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Halifelik unvanı bilinenin aksine Yavuz Sultan Selim ile ortaya çıkmamıştır daha öncesinde I. Murat'a da böyle bir unvan yakıştırılıp bu şekilde onurlandırılmıştır. Osmanlı padişahları daha kuruluş döneminden itibaren bu unvanı kullandıkları gibi, Mısır seferinden sonra bir daha bunu teyit etme ihtiyacı hissetmemiş, zaten sahip oldukları bir unvan olarak görmüşlerdir. Yavuz Sultan Selim, Şirvanşah’a yazdığı zafername ile (Mısır’ın fethi) “ Bütün İslam hükümdarlarının kendisine itaat etmeleri lazım geldiğini” belirtti. Name-i Humayunu’na, Mekke ve Medine dâhil bütün Hicaz topraklarının şimdi kendisine tabi olduğunu ilave eden Selim, yakında İran’a girerek onu fethedeceği ikazında bulundu. Kendi “Hiafet-i Ulyası”nı kabul etmesini ve adını hutbelerde zikrettirmesini Şirvanşah’dan talep etti. Kanuni Sultan Süleyman da tahta çıkışını Mekke Şerifi’ne bir mektupla bildirdi. Mekke Şerifi de cevabında padişahın “serisü’ssaltanati’luzma ve mesnedü’lhilafeti’lkübra”ya yüce Allah’ın iradesiyle gelmiş olduğunu belirtti. Bu name-i hümayunlar, padişahın hilafet-i kübra iddiası bakımından büyük bir ehemmiyeti haizdir. Ebussuud Efendi tarafından kaleme alınan Budin Kanunnamesi’nin baş tarafında, Sultan Süleyman “Varisü’l Hilafeti’l Kübra… Haizü’l İmameti’l Uzma, Hami Hima’l Haremeyni’l Muhteremeyn” olarak tavsif edilir. Hindistan ve Orta Asya’daki Müslüman hükümdarlar, Kanuni Sultan Süleyman’dan Portekizler ve Ruslara karşı yardım istedikleri zaman Kanuni, verdiği cevapta Allah’ın kendisini, Halife-i Ruy-i Zemin kıldığını ve bundan dolayı da hac yolunu açık tutmanın kendisine ait bir vazife olduğunu bildirdi.

Görüldüğü gibi Osmanlı Devleti’nin halifelik unvanın Mısır seferinden önce ve sonra kullandıkları gibi, bazılarının iddia ettikleri gibi 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması ile kullanmaya başladıkları bilgisi de yanlıştır. Halifelik nedir halife ne yapar görevleri nelerdir bir halife nasıl olmadır, nasıl davranmalıdır gibi konularında incelenmesi gerekir. Halifelik bir kesim üzerin de baskı oluşturarak toplumu tek bir görüşe empoze etmek hele ki bunu bir güç olarak kullanmak bir kere halifeliğe aykırı bir davranıştır. Kaldı ki Osmanlı bir çok toplumu, görüşü, inanışı içinde barındırmış bir imparatorluktur.
Bende "bazen" haksız cezalar aldığımı düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı