Technopat Sosyal olarak neden böyleyiz?

Bunları yaptığım için üzgünüm.
Aslında yapana değil, yaptırana bakmak gerek.
Örneğin; Hiçbir işim olmasada herzaman meşgul hissediyorum.

Aslında belirtmiş olduğunuz problemler sadece forum için geçerli değil. Günlük hayatta da çok benzer yapıda. Mesela; telefonda bir görüşme yapıyorsunuz. Adam ofise dalıyor, kendi meselesini olur olmadık bir şekilde çözmek istiyor.

''Hocam'' kelimesini, ''kardeşim'' yerine bin kere tercih ederim. Kardeş denildiği zaman, atar yapılıyormuş gibi hissediyorum. Olacağı varsa da adamın işini yokuşa sürüyorum. Git ağabeyine ya da kız kardeşine bu şekilde hitap et.

Sırf yazmış olmak için yazanlar ile konuşmuş olmak için konuşanlar, ölümüne kapışırlar.

Kötü bir markanın ürününü almamasını sağladığınız ya da söylediğiniz zaman, sizin önerdiğiniz marka ya da model bir problem çıkarırsa suçlusu siz olursunuz. Zaten bu soruyu soran şahıs, ürünün siparişini çoktan vermiş oluyor. Kendisine gelecek ürün hakkında iyi şeyler duymayı bekliyor. Durum benim gözümde bundan ibaret.

Milyon tane şey söylerler bir tanesi doğru çıkınca, biz söylemiştik derler. Bence en uzak durulması gereken tiplerdir. Sizin zarar görmenize sevinebilecek potansiyelde insanlardır.

Yardım etme aşkıyla yanıp tutuşan ancak konuyla ilgisi bilgisi olmayan = Ağzı olan konuşuyor.

Gördüğünüz gibi günlük hayatın, foruma yansımış şeklidir sadece. Önüne geçemezsin. Bilinçlenmek ve eğitim bu yüzden şart. Kendinizi bu tarz konular için üzmemenizi tavsiye ederim. Ömür biter, insanların diyalog ve birlikte yaşam problemleri bitmez.

Sağlıcakla kalınız.

Yapmayan kişilerin dikkate almayacağını düşünsem de yine de bir uyarı geçeyim: Alınmanıza gerek yok arkadaşlar, abilerim, ablalarım...
  1. Hiç alakası olmayan bir konuda mutlaka sistem soran biri çıkar -sanki öğrenince çok yardımcı olacakmış gibi-. Gereken cevap verildikten sonra da ortadan ilk kaybolan o olur.
  2. Felsefe adı altında onlarca konu açılır. Hepsinin içinde "lütfen farklı yerlere çekmeyelim" tarzı bir cümle kurulur ancak din tartışmasına süren kişilerin başında %90 konu sahibi gelir.
  3. Sağlık başlığı altındaki 'her' konuya "doktora gidin, buradan yardımcı olamayız" tarzı cevaplar yazıp milleti (yazmasalar da) 'cahil' ithamıyla yargılarlar. Beklemeden doktora gidilmesi gereken konular var (ben de bu hataya bir kere düştüm, şu an farkında olduğumdan ısrar etmiyorum), haklısınız ancak 14 yaşındaki çocuğun kıllarının çok çıkması şikayetine "doktora git" diyen birini gördü bu gözler.
  4. Aynı b...kun laciverti anketler başlatanlar hiç eksilmez. Tamam, eğleniyoruz zevkli oluyor arada bir de tam anlamıyla aynı "b...kun lacivertini" önümüze koyuyorsunuz. Baydık! (pazartesi: "en sevdiğiniz kıyafet markası ne? Salı: "en sevdiğiniz ayakkabı markası ne?")
  5. Aynı konuları (özellikle boyum uzar mı tarzı konuları) "acaba açılmış mıdır daha önce?" merakına düşmeden tekrar tekrar açarlar. Tamam, bazen gözden kaçabiliyor. Benim de yapmışlığım vardır belki ancak bunu fark ettiğimden beri dikkat ediyorum. 2K, 3K mesaja ulaşıp hala bunu hatırlayamayan kullanıcılar var aramızda.
  6. Aynı cevapları sürekli yazarlar, sırf mesaj kasmak için. Birisi bir soru soruyorsa cevaplara bir bakının. Cevap verilmişse, o cevaba bir şey katmayacaksanız yazmanızın hiçbir lüzumu yok. Mesajı beğenin, konu sahibi zaten anlar. (konu: "künefenin içinde ne vardır?"; cevap1:"tel kadayıf, peynir ve şerbet", cevap2:"kadayıfın arasında peynir, üstüne de şerbet.")
  7. Everest, Frisby tarzı markaların haterları sürekli "gamer ekipmanları" başlığı altında kin kusar. Bu markaları inatla almak isteyen birine öğretmek isteyebilirsiniz ancak zorlamayın arkadaşlar, lütfen! Bütçesi yetmiyorsa onu alsın. Siz uyardıktan sonra gerisi önemli değil, almak istiyorsa alsın. Bazen bu insanların sponsorluk aldığını düşünüyorum.
  8. "Biz demiştik"çiler sürekli bir sorunun çözümünü arayan kullanıcılara salça olurlar. Arkadaşlar, bu mesajınız hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Yardımcı olabiliyorsanız olun, olamıyorsanız konuyu sekmeyi kapatarak terk edin. Bu yaptığınız konu sahibinin canını sıkmaktan öteye gitmiyor.
  9. "Takip et" tuşunu kullanıcıların %90'ı kullanmayı bilmiyor ya da böyle bir tuşun olduğundan habersiz. Sürekli ortalıkta "bende de aynı sorun var" mesajları dolaşıyor.
  10. Yardım etme aşkıyla yanıp tutuşan ancak konuyla ilgisi bilgisi olmayan bir yandan sevilesi, korunması gereken; bir yandan sövülesi insan tipleri her konunun altına mutlaka cevap yazıyor. Çözemeyeceği konulara bile.
  11. Hocam!

Yaklaşık 2.5 senedir bu forumda takılıyorum ve ilk deneyimim. Bu yüzden özellikle başlangıçta bu tip hatalara düşmüş olsam da farkına vardığım zamandan beri azami seviyede yapmamaya özen gösteren biri olarak gerçekten merak ediyorum. Neden böyleyiz, Technopat Sosyal olarak?

O kadar haklısınız ki hocam. Hele şu durduk yere raporlayanlar...

Geri
Yukarı