Technopat'ın kalite farkı ve kattıkları

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar başımdan geçen iki olayı aktaracağım ikisinde de aklımdan "vay be iyi ki Technopat'ta uzun vakit geçirmişim" dedim.

Birincisi başka bir forum;
Bu forumun ismini vermeyeceğim çünkü yanlış olur. Bu forumun fuzuli kuralları varken gerekli kuralları yok. Mesela ben bir yerde konu açacağım soru sormak için. Açamıyorum. Neden? Çünkü mesaj limiti var sanki ürün satacağım 50 mesaj limit istiyor. Bu konuyu o yetkili herif alıyor noktasına kadar ta 2009'da açılmış konuya aktarıyor. Birincisi konu hortlatmayı ihlal ediyorsun. Tabi bu forumda hortlatmak serbest hortlayan hortlayana. İkincisi, şimdi benim sorduğum sorudaki ürünün markası aynı diye başka türdeki ama aynı markadaki ürünü nasıl bir tutup o konuya aktarıyorsun? Hadi benim mesajı oraya aktardı 2009'dan kim öle kim kala bir şekilde cevaplandı diyelim benim işim görüldü. Ama şimdi başkası aynı soruyu arama motoruna yazacak benim o özenle yazılmış başlıklı konuyu silip o mesajı alakasız bir yere aktardın adam elma ararken armut mu yazacak? Nasıl çözümünü bulacak, yeni mesaj yazarak hadi girdi o foruma sordu soruyu yine bir konunun mesajına aktardın hep bir kısır döngü var ve hep tek kişi faydalanıyor. Tabi faydalanabilirse. Mezara gömülmüş konudan birisi cevap yazacak hadi bakalım.

Bu arada sana bildirim gelmeden mesajın aktarılıyor. Sen mesajını o çöplükten mumla arıyorsun Allah'tan bulabildim mesajımı. Bununla beraber başka resim servisi kullanmak serbest ve otomatik olarak ya da elle bu resimler kendi veri tabanına kaydedilmiyor. Bu da ne yapıyor, 1 sene sonra kullandığı resim servisinden fotoğraf kalkıyor ve otomatikman o forumda da kırık dosya olarak gözüküyor.

Belki adam rehber hazırladı fotoğraflı bir şekilde hata etti başka resim servisi kullandı 1 sene sonra o rehber çöp olacak. İşin ilginç tarafı buna benzer bir konu açmak yasak. Yani o rehber yaptı sen aynısını yapamazsın ya da benzerini. Konu kirliliği oluyormuş ulan resimler kırık bunlar kirletmiyor da fazladan bir konu mu kirletiyor? 2008'de başlayan konu 2016'ya kadar sürmüş hortlak hortlak. 40 sayfa mesaj var başkası gelse okuyamaz falan. Bunu yaşadıktan sonra dönüp dedim ki "Technopat farkı".

İkincisi kitap okumak;
Şimdi sene 2017 herkesin elinde akıllı telefon var yeterince bant genişliğine sahip internet paketleri vesaire istediğin bilgiye hızlıca ulaşabiliyorsun. Böyle bir şey varken "kitap okumayan kültürsüz" mantığını nasıl savunabilirsin.

Youtube'da bir video var soru-cevap şeklinde. Kitapla alakalı soru geliyor oradaki ekipten birisi "kitap okumayan kültürsüz" mantığına karşı çıkıyor yani bunu belirtiyor, kitap okumadığını söylüyor ve utanmıyorum bunun için diyor. Akabinde birisi altına yorum yazmış. "Kitap okumuyorsun anlarım da kitap okumayan kültürsüz algısını kabul etmiyorum gibi cümlelerle (bence) kitap okumadığın için kendini avutuyorsun." yazıyor ve bu nasıl yazıyor biliyor musunuz? Direkt şu şekilde;

kitap okumuyorsun anlarimda kitap okumayan kultursuzdur algisini kabul etmiyorum gibi cumlelerle (bence) kitap okumadigin icin kendini avutuyosun.

Böyle bir tezatlık nasıl oluyor. Kitap okuyorsun da nereye uçup gidiyor? İmla kurallarının içine ettin. Kitap okuyorum diye içinden sayıklıyor sadece. Yorumu tezatlığın içinde boğuluyor resmen.

Ben kitap okumuyorum ama forumda uzun süre vakit geçirdiğim için imla kurallarına uymak artık alışkanlık haline geldi. "Ne yani forumda vakit geçirerek mi kelime hafızanı genişletiyorsun?" evet. Çünkü burada biz mesaj yazıyoruz, okuyoruz ve bazen bilmediğimiz kelimelere ihtiyaç duyuyoruz ya da bunu okuyoruz. Bunların anlamlarını TDK'ya girip anlamlarını öğreniyorsun ve tebrikler... yeni bir kelime hafızanıza kazındı. Buna ek olarak çok önemli bilgiler ediniyoruz ve nasıl araştırma yapacağımızı daha iyi öğreniyoruz.

Bu yüzden teşekkürler Technopat!

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı