Technopat'taki insanlar ve kendilerinde her şeye karışma hakkı görmeleri

• Konuyu başlatan AAks
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 24
  • Görüntüleme 2B

AAks

Kilopat
Son zamanlarda artış gördüğüm bir durumdan bahsetmek isterim:

İnsanların kendinde diğer insanların hayatına karışma cüreti göstermesi. Yine bir konuya geldim. TikTok ve BTS yasaklansın idi konunu adı. Sonrasında okuldakilerin dersi dinlemediği ve ne yapabileceği ile ilgili konuşan birisi. (Ders Online. Birisinin başkasının dersi dinlemesine engel olacak davranışlar olmaz.)

Eğer böyle şeylerden çok rahatsız oluyorsanız ağlayarak günlüğünüze yazabilirsiniz. Ya da kendinizi insanlıktan soyutlayıp bir köy evinde sessiz sakin bir hayat yaşayabilirsiniz. Ama siz, çoğunluk grup olmanın verdiği güç ile insanların hayatına karışacak gücü buluyorsunuz kendinizde. Sevmiyorsunuz ve etrafınıza bakıyorsunuz. Herkes sevmeyince ise "E yasaklayalım" düşüncesi geçiyor aklınızdan. Ama bir gün olur da siz azınlık gruba düşerseniz canınız yanar. Düşünce özgürlüğü diye boş boş konuşursunuz. TikTok'da güzelliğin çok önemli olduğunu ve toplumda güzel değilsem hiçim algısı yaratıldığını biliyorum. Zaten TikTok'u da sevmiyorum. Ama bunun çözümü hiçbir zaman yasak değildir.

Netflix yasaklanırken isteyen girer isteyen çıkar diyen insanlar BTS'i yasaklıyor (!). Arabistan'a dönüyorduk hani yasak yasak? Bu konuyu her böyle konu gördüğümde hortlatacağım. Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaktan sıkıldım.

Sevmiyorsunuz ve etrafınıza bakıyorsunuz. Herkes sevmeyince ise "E yasaklayalım" düşüncesi geçiyor aklınızdan. Ama bir gün olur da siz azınlık gruba düşerseniz canınız yanar.
Konunun özeti budur. Bir şeyi yasaklayarak çözüm üretmek hiçbir zaman doğru bir hareket olmadı. Örneğin sosyal medya engellendiğinde kaç kişi bu yasağa itaat etti? Herkes VPN ile, bilmem ne ile girmeye çalıştı. Yasaklanan bir şeye ulaşma gayreti, onu tatma zevki her zaman daha yüksektir. Bu konularla hiç ilgisi olmayan (örnek ben) birinin bile dikkatini çekerek tepki vermesini sağlamış olursunuz böyle yasaklayıcı zihniyetleri uygulayarak.

Her koyun kendi bacağından asılır cümlesine inandığım için gereksiz gördüğüm uygulamalarla zaman öldüren insanları önemsemiyorum. Bu yanlışladığım olgulara kendim ve sevdiğim insanlar düşmediği sürece hiç önemseyecebileceğim, dert edebileceğim bir sorun yok ortada.

Örneklerde klişeleşmiş ülke adı Arabistan bile yasakları gevşetmeye başladı artık örnek verirken Kuzey Kore, İran daha iyi bir seçim olur. Konu sahibine katılıyorum çoğunluğun azınlığa tahakküm kurup dayatma usulü koyduğu yasakların tümüne karşıyım.

Her koyun kendi bacağından asılır

Evet asılır ama o asılan koyunun kokusu beni rahatsız ediyorsa ne yapmalıyım? Başta bende umursamazdım da artık ciddi bir biçimde dayanamadım ya git dinle izle falan falan ama otobüste TikTok açmak ne ya sesini de son ses açmış bir de artık dayanamadım ya dedim yeter sonun da ben kazandım tabii ki.
Daha sonra kaykayla gidiyorum karşıdan iki kız geliyor ben yoluma devam ediyorum, yol biraz yokuş aşağı o yüzden hızlıyım neyse, kız bir anda elini bilerek yaptı bunu elini aptal şeyime atıyordu ya hemen ittirdim elini kenara zaten çok hızlı oldu bu olay bir de gülüyor arkamdan hemen indim durdum bir de ne olacak diyor ulan orada kamera falan da yok kanıtlayamam zaten iki kişiler lisanslı bir sporcuyum vursam, vursam başım belaya girer sözde bunlar 16 17 kızlar yaşıtız yani. Anlatamam ne kadar sinir oldum tabii bu arada elinde gene TikTok vardı sinirden küfür ettim artık ne diyeyim süzme *** bunlar.

Ben yasaklama meselesi hakkında şunu söylemek istiyorum: Eğer insanlar bir platformu kullanmak istiyorlarsa her türlü kullanırlar. Yasaklansa bile muhtemelen o platforma benzer platformlar ortaya çıkar ya da erişim engellense bile VPN ile girilir. Demek istediğim şu ki eğer bir platformu kullanmak hoşunuza gitmiyorsa hoşunuza gitmiyordur. Bu kadar basit. Ancak bir platformu kullanmakta gerçekten etik olarak yanlış bir şeyler görüyorsanız ya da belki daha basit düşünmek gerekirse insanların zamanını gereksiz yere aldığını düşünüyorsanız buna karşı yasak her zaman iyi bir fikir olmayabilir. Aynı bir denize tabela asıp o tabelaya "yasak, girilmez" ya da "dikkat, köpek balığı var!" yazmak gibi. Hangisi daha etkili olur? Mesele insanlara bir şeyleri anlatabilmek. İnsanları bilinçlendirebilmek. Çünkü siz "akıllıysanız" ve yasaklamayı çare olarak görüyorsanız, onlar da "akıllı". Kullanmak için her zaman bir çare bulurlar. Sanırım Technopat'ta bir şeylerin yasaklanması gerektiğini söyleyen arkadaşlara kendimce bir açıklama yapmış oldum.

Sonrasında okuldakilerin dersi dinlemediği ve ne yapabileceği ile ilgili konuşan birisi. (Ders Online. Birisinin başkasının dersi dinlemesine engel olacak davranışlar olmaz.)
Yalnız burada bir şeyi düzeltmek istiyorum. Uzaktan derslerde, öğrenciler diğer öğrencileri ve hocayı rahatsız ediyor.

Evet asılır ama o asılan koyunun kokusu beni rahatsız ediyorsa ne yapmalıyım? Başta bende umursamazdım da artık ciddi bir biçimde dayanamadım ya git dinle izle falan falan ama otobüste TikTok açmak ne ya sesini de son ses açmış bir de artık dayanamadım ya dedim yeter sonun da ben kazandım tabii ki.
Daha sonra kaykayla gidiyorum karşıdan iki kız geliyor ben yoluma devam ediyorum, yol biraz yokuş aşağı o yüzden hızlıyım neyse, kız bir anda elini bilerek yaptı bunu elini aptal şeyime atıyordu ya hemen ittirdim elini kenara zaten çok hızlı oldu bu olay bir de gülüyor arkamdan hemen indim durdum bir de ne olacak diyor ulan orada kamera falan da yok kanıtlayamam zaten iki kişiler lisanslı bir sporcuyum vursam, vursam başım belaya girer sözde bunlar 16 17 kızlar yaşıtız yani. Anlatamam ne kadar sinir oldum tabii bu arada elinde gene TikTok vardı sinirden küfür ettim artık ne diyeyim süzme *** bunlar.
Kız size yanlış yaptı diye Tiktok'u yasaklayalım hemen. Tiktok videolarına bakıp cringe oluyorsunuz sonra diyorsunuz ki beni rahatsız ediyor.

Geri
Yukarı