Tek anakartta farklı ekran kartları kullanılır mı?

Jtie

Femtopat
Daha fazla  
Şu an kendi kullandığım sistemde 3070 takılı ve anakartımda fazlasıyla ekran kartı yeri bulunuyor. Ben de bunlara 2060 ve 2070 Super takmak istiyorum. Bu mümkün müdür? Bu sistemi hem mining için hem de normal günlük kullanımıma devam etmek için kurmak istiyorum. Kısacası bu 3 ekran kartı farklı olmalarına rağmen tek anakartta kullanabilir miyim? Lütfen kesin bilgisi olanlar cevaplasın. Cok bilgi kirliliği var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an kendi kullandığım sistemde 3070 takılı ve anakartımda fazlasıyla ekran kartı yeri bulunuyor. Ben de bunlara 2060 ve 2070 Super takmak istiyorum. Bu mümkün müdür? Bu sistemi hem mining için hem de normal günlük kullanımıma devam etmek için kurmak istiyorum. Kısacası bu 3 ekran kartı farklı olmalarına rağmen tek anakartta kullanabilir miyim? Lütfen kesin bilgisi olanlar cevaplasın. Cok bilgi kirliliği var.
Size kesinlikle katılıyorum. Koskoca internette şu durumu netleştirecek bilgiye ulaşamamak üzücü.

Size kesinlikle katılıyorum. Koskoca internette şu durumu netleştirecek bilgiye ulaşamamak üzücü.
Hocam çok güzel çalıştığını söyleyebilirim. Şöyle bilgi vereyim:

*Sürücü kurulumu nasıl oluyor:
En son nvidia game ready sürücüsünü indirmeniz veya Geforce Experienca üzerinden güncelleme yapmanız yeterli. Nvidia da tek bir sürücü var, her kart için ayrı sürücüler kurmanıza gerek yok. Tüm kartların ayarları tek bir Nvidia denetim masasından yapılıyor.

*Opengl programlar için nvidia kontrol panelinden açlışta istediğiniz gpu yu ayarlayabilir, sağ tık menüsünden de tek seferlik istediğiniz GPU dan başlatabilirsiniz. Başka bir ekrana sürükleseniz bile opengl oyunlar aynı gpu da çalışmaya devam eder.
Örnek: Arkadaşlarla Minecraft oynuyoruz sonoyuncudakileri trollemek için 2 3 tane yan hesap açmamız gerekiyor onları diğer gpu üzerinden açıyorduk böylelikle ana oyunumuzun performansı düşmüyor.

*Çoklu ekran desteği olan oyunlarda her gpu kendi ekranını işliyor.
Meslea Prepar3D de 3 lü monitör ile uçak sürebiliyorsunuz.

*2D programlar bulundukları monitöre bağlı GPU yu kullanıyor.

*Bazı oyunlar diğer ekranlara sürükleseniz bile ana GPU yu (GPU 0) veya windowstan bunu varsayılan ekranım yap dediğiniz ekrana bağlı gpu yu kullanıyor. Genelde insanlar oyunlarını en güçlü gpu da ve ortadaki ekranda oynamak istediklerinden bu eksiklik çok sorun olmuyor. Bunun çözümü var aslında windowsta her bir programa gpu atayabiliyorsunuz ama bu ayar ne yazık ki masaüstülerinde çalışmıyor. Leptoplar için.

Peki GPU 0'ın (1. Gpu nun) kim olacağını nereden ayarlıyoruz:
Normalde anakartta ilk sıraya taktığınız GPU birinci oluyor fakat 1. olmasını istediğiniz GPU yu ilk sıraya takmak mümkün değilse BIOS'dan bunu ayarlayabilirsiniz.

*Phsyx oyunlarda phsxy ve grafik işlemeyi Nvidia denetim masasından ayrı GPU lara ayarlayabiliyorsunuz.

*RENDER PROGRAMLARINDA DURUM NASIL:
Bazı render programları kendi ayarlarından hangi gpu yu seçerseniz ondan işlem yapar örneğin Vegas Pro.
Bazı render programları birden fazla farklı gpu yu aynı anda kullanabiliyor. (Ben adobede denedim oluyor gibi)

*EKRAN KAYDI ALIRKEN / CANLI YAYIN YAPARKEN DURUM NASIL:
Eski sürüm OBS'de kendi ayarlarından seçili gpu ya bağlı olmayan ekranları kayıt edemiyordu.
Yeni sürümlerde bu sorun çözüldü. Ayarlardan hangi GPU yu seçerseniz ondan işlem yapıyor. Tüm ekranlardan da kayıt alabiliyorsunuz.

Peki kayıt ekran kaydı yaparken kaydı boştaki gpu ya yaptırmak oyun performansımızı arttırır mı?
Uzmanlar bir şey olmaz hatta gpu lar arasında çok fazla veri alışverişi olacağından özellikle çoğu işlemci de pcie hatları yarıya ineceğinden performansınız düşedebilir diyorlar Youtubeda ayrıntılı testleri var.

Ben furmarkta basit bir test yaptım x570 sistemde kaydı başka bir GPU ya yaptırmak 1 FPS artış sağladı :)

YouTube'daki canlı yayınlarımın çoğunu böyle yaptım çok şükür bir sıkıntı çıkarmadı.

MINING YAPARKEN DURUM NASIL:
Bir kere mining denemiştim bildiğim kadarıyla mining programlarında kart seçimi yapılabiliyor böylelikle oyun oynarken oyun GPU'suna mining yaptırmayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı