Tek bilgisayar ile 2 internet kullanıp yayın yapma

dgknbzglu

Kilopat
Yer
İstanbul/Maltepe
Daha fazla  
Meslek
PHP Developer
Şu an halihazırda kullanmış olduğum Superonline 24Mbps Yalın VDSL paketim var. Amacım, Netspeed'den 2. bir internet almak (ISS önemli değil, örnek) ve masaüstü bilgisayarıma TP-LINK USB-WiFi linkteki ürünü satın alıp takmak istiyorum. Modem yakınımda bir problem olacağını da sanmıyorum.
Yine Sosyal'de bir arkadaş paylaşmıştı sanırım, Force Bind IP diye bir program var bununla bilgisayar üzerinde hangi programın hangi internet ile açılacağına karar veriliyormuş.
Buna göre;
WiFi adaptörü satın alıp, 2. interneti çektirip masaüstü bilgisayarımda 2 interneti kullanabilir hale geldiğimde bahsettiğim bağlantı ve yazılımlar ile, bir internet ile yayın - bir internet ile oyun yapabilir/oynayabilir miyim? Deneyen arkadaşlar veya tecrübe sahibi arkadaşlar varsa görüşlerini bekliyorum.
Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu deneye arkadaşlardan ziyede kurumlar bile var. Ev kullanıcılarının aşina olduğu QoS un biraz daha fazla opsiyon eklenmiş hali olarak Routerlar (yönlendiriciler) tarafından yönetilen hizmetlerle bilgisayardaki/ağdaki servis başına çıkış önceliği, yönü, hızı belirlenir.

Şimdi senin neler yapabileceğine gelirsek ister 2 modem üzerinden ,bilgisayarda oyun ve yayın için kullandığın platformların internete hangi *PORT*lardan çıktığını bulup buna göre modemlere bu portları dağıtabilirisin

Bir diğer seçenek ki bu maliyetli eğe bir router alarak "load balance" işlemi yapabilirsin (sana 300-500tl ye malolur)

Yada benim bilgisayrın yeterince kaynağa sahip, internet hızında da bir miktar tolerasım var.Hızlarım kullanmadığım kadar yüksek diyorsan seninde düşündüğün gibi 3.parti bir program yardımı ile "şu program ether1 bu program ether 2 kullanacak" diyerek veya bir sana makine üzerinde routing işlemi yaparak da bu işi çözebilirsin.

Bunu deneye arkadaşlardan ziyede kurumlar bile var. Ev kullanıcılarının aşina olduğu QoS un biraz daha fazla opsiyon eklenmiş hali olarak Routerlar (yönlendiriciler) tarafından yönetilen hizmetlerle bilgisayardaki/ağdaki servis başına çıkış önceliği, yönü, hızı belirlenir.

Şimdi senin neler yapabileceğine gelirsek ister 2 modem üzerinden ,bilgisayarda oyun ve yayın için kullandığın platformların internete hangi *PORT*lardan çıktığını bulup buna göre modemlere bu portları dağıtabilirisin

Bir diğer seçenek ki bu maliyetli eğe bir router alarak "load balance" işlemi yapabilirsin (sana 300-500tl ye malolur)

Yada benim bilgisayrın yeterince kaynağa sahip, internet hızında da bir miktar tolerasım var.Hızlarım kullanmadığım kadar yüksek diyorsan seninde düşündüğün gibi 3.parti bir program yardımı ile "şu program ether1 bu program ether 2 kullanacak" diyerek veya bir sana makine üzerinde routing işlemi yaparak da bu işi çözebilirsin.
Şöyle ki, bütün bu işlemleri upload hızım yetersiz olduğu için yapacağım. 2Mbps upload hızım var şuan kullandığım internette.
Yeni alacağım internette 4mbps upload hızı olacak.
2mbps olan ile oyun oynayıp 4mbps ile yayın yapmak istiyorum. Asıl amacım bu.

Şöyle ki, bütün bu işlemleri upload hızım yetersiz olduğu için yapacağım. 2Mbps upload hızım var şuan kullandığım internette.
Yeni alacağım internette 4mbps upload hızı olacak.
2mbps olan ile oyun oynayıp 4mbps ile yayın yapmak istiyorum. Asıl amacım bu.
Yayın için bağlantının stabil olması gerekir. Bunun için 3. parti bir yazılım kullanmanı tavsiye etmem. Hele ki arka planda çalışırken birde işin içine oyun yükü binecekse, benim sana önerim şu yönde olacak eğer kullandığın bilgisayrda 2 ethernet girişi veya 1 ethernet 1 wifi bağlantısı var ve modemlerde wifi hizmeti veriyor ise bilgisayarını 2 modeme de bağla. Denetim masası > ağ ve internet > ağ paylaşım merkezi > bağdaştırıcı ayarlarını değiştir pencerinde iken 2 bağlantı noktasınıda görüntüleyebiliyor olacaksın "ctrl" tuşu ile 2 bağlantıyı işaretleyip sağ tık > köprüle demen yeterli olacaktır.Windows bu 2 hatta load balance uygular ve optimum bir şekilde oyun /yayın bağlantını sağlar , Optimum bana yetmez Mx. istiyorum dersen bu tarz bağlantılarda en önemli şey süreklilikti ve bunu kaybedersin. Max. bağlantı için router alman gerekir.

Vodafone Net 50/5 Mbps internet aldım o şekilde yayın yapabiliyordum. Bu aralar işlerim dolayısı ile yapamıyorum. 2 internet değil de tek internet kullanıyorum yani @0skar

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi 3. Parti yazılımlar internet hızını olumsuz etkiliyor. Tavsiye etmiyorum yani yukarıda konuşulanları :)

Vodafone Net 50/5 Mbps internet aldım o şekilde yayın yapabiliyordum. Bu aralar işlerim dolayısı ile yapamıyorum. 2 internet değil de tek internet kullanıyorum yani @0skar

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi 3. Parti yazılımlar internet hızını olumsuz etkiliyor. Tavsiye etmiyorum yani yukarıda konuşulanları :)

Hocam bende dün vodafone bağlattım. 50 üzeri hızlarda upload artıyor dediler 4.5mbit upload verdiler şuan onu çözmeye çalışıyorum. Peki yayın için obs ayarlarınız nedir stabil pingte oyun oynayabiliyor musunuz ?

1598032223690.png

@0skar

OBS'den upload için kullanacağın ip'ni seçebilirsin, bir interneti kablosuzdan birisini ethernetten bağlarsın.
OBS'den upload için kullanacağın ip'ni seçebilirsin, bir interneti kablosuzdan birisini ethernetten bağlarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı