Tek öğün ile kalmak sağlıklı mı?

Esperoja

Kilopat
Makaleler
34
Yer
İstanbul
Sabahları sağlam bir kahvaltı yaparak gün boyunca sadece yeterli sıvı ihtiyacımı alsam olur mu? Kaybedeceğim şey yağ mı olur kas mı olur çünkü kilo vermek istiyorum. Ve bu sağlıklı mıdır? Çünkü birkaç gün denedim ve gerçekten kilo veriyorum.

Hocam 8 kilo verebildim evde spor yaparak ve elimden geldiğince kalori açığı oluşturarak ancak bir süre sonra ne kilo verebildim, kilo vermemeye başlayınca sporu da bıraktım baktım yapıyorum yapmasına bir etkisi olmuyor. Bunu bir türlü hesaplayamıyorum, ne kadar kalori aldığımı.

Hocam şöyle ki ilk verdiğin kiloların büyük kısmı yağ değil. Ondan hızlı bir sonuç görüyorsun tartıda. Sonrasında bunun yavaşlaması gayet normal. Kilo vermek amacıyla spor yapılmaz. Spor hayatın rutini olmalıdır. Böyle düşünürsen, veremediğinde ya da az verdiğinde bırakırsın böyle olduğu gibi. Kiloyu 1 günde almadık, vermek de o kadar kısa olmayacak. Yaşam tarzını değiştirmen gerek. Hala göbeğimle uğraşıyorum ben mesela. 51 kiloyu 1.5 yılda verdim, 1.5 yılda göbeğimi eritemedim :) zaman ve sabır. Gerisi bir şekilde gelecek.

Sabahları sağlam bir kahvaltı yaparak gün boyunca sadece yeterli sıvı ihtiyacımı alsam olur mu?
Günde en az 2 öğün yemen en sağlıklısı.
Kaybedeceğim şey yağ mı olur kas mı olur?
Yağ yakarsın.
Kastaki proteinler, vücudun yakacağı son şeydir. 2 hafta boyunca tek bir besin öğesi dahi yememen lazım ki vücut kasları yakmaya başlasın.
Ve bu sağlıklı mıdır?
Değil. Akşam az da olsa bir şeyler yemen lazım.

İdeal kalori ihtiyacım 2.5 kilo yazıyor ancak 1.5 kilo yemem yeterli olur mu? Veyahut 1 kilo.
Bu hesaplar yüzeysel olur makro yapman lazım. 1 gr karbonhidrat 4kcal, 1 gr yağ 9kcal 1 gr protein ise 4kcal dir. Senin metabolizma hızın değişiktir. Bir standart yoktur. Diyetisyenler bu konuda daha net rakamlar verir sana.

Bu şekilde yaparak 25 kilo verdim ve vücudum da şunlar oldu: Çoğunlukla yağ kaybetsem de önemli derece de kasta kaybettim ve kendimi gerçekten toparlayabilmek için 5 aya yakın spora gittim. Gayet iyi bir yol gibi gözükse de istediğiniz kiloya gelince diyeti bozamıyorsunuz ve mideniz almamaya başlıyor. Normalde olmam gereken kilonun bayağı altına inmiştim ve sıskalık baş göstermişti. O yüzden pek önerdiğim bir şey değil.
25 imkansız.

Bu şekilde yaparak 25 kilo verdim ve vücudum da şunlar oldu: Çoğunlukla yağ kaybetsem de önemli derece de kasta kaybettim ve kendimi gerçekten toparlayabilmek için 5 aya yakın spora gittim. Gayet iyi bir yol gibi gözükse de istediğiniz kiloya gelince diyeti bozamıyorsunuz ve mideniz almamaya başlıyor. Normalde olmam gereken kilonun bayağı altına inmiştim ve sıskalık baş göstermişti. O yüzden pek önerdiğim bir şey değil.
Keşke ben de sıska kalsam...

Sabahları sağlam bir kahvaltı yaparak gün boyunca sadece yeterli sıvı ihtiyacımı alsam olur mu? Kaybedeceğim şey yağ mı olur kas mı olur çünkü kilo vermek istiyorum. Ve bu sağlıklı mıdır? Çünkü birkaç gün denedim ve gerçekten kilo veriyorum.

Sabahları maksimum çeyrek ekmek tereyağı yiyorum. Kahvaltı kültürüm pek yok. Öğle yemeği zaten hiç yok. Sadece akşam yemeği yiyorum. 16 yıldır hayattayım :D.

Geri
Yukarı