Tek sys_fan girişine 3 fan bağlamak

Kreinnar

Hectopat
Anakartım ASUS B450 e-Gaming. Sanırım tek bir sys_fan girişi 1 amper ve 12 Watt'a kadar güvenliymiş. Elimde 3 tane fan var. 1.8 Watt her biri. Yani buradan sorun oluşacağını sanmıyorum. Amperlerde ise şöyle bir durum var. Anma akımları 0.15 amper ama güvenlik akımları 0.37 amper. 3'ü için 1.11 amper yapıyor. Bir sorun çıkar mı?

Çoklayıcı alıp hem anakarta hem de PSU'ya bağlarsan hiç problem olmaz. Gücü PSU'dan alır kontrol için de anakarta bağlı kalır.

Bak dostum 12 watt çıkış var ise anakartta şimdi fanlar 12 volt ise akım 0.40 ise 12*0,40 dan 4,8 watt kullanır önemli olan akımdır 220 volt * 1 amper = 220 watt yani çoklayıcı ile kullanmak bir sorun yaratmaz çünkü akım düşük. Sizin belirlediğiniz değerler ile hesaplar isek 12 volt * 0,37 = 4,44 watt ki bu maksimum değer bunu da 3 ile çarpar isek 13,2 watt fanlar maksimum hız ile döner ise çekeceği watt budur.

Son düzenleme:
Bu çoklayıcı molexden güç veriyor ama 3 pin bağlantısı sunduğu için hız kontrolü de mümkün değil mi? Bir de 3 pin ile PWM farkı nedir burada?
3 pin olanlar sabit hızla çalışır, PWM'lerde hız kontrolü olur. En azından benim bildiğim fark bu. Anakarta takılan giriş 4 pin olduğu için diğer fanlar da PWM gibi algılanıyor ve hız kontrolü yapabiliyorsunuz.

Geri
Yukarı