Rehber Tek tuş ile CS:GO FPS Yükseltme Rehberi

Makaleler
63
Son güncelleme: 12 Ağustos

Uyarı: Yaptığım uygulamanın Technopat ile hiçbir alakası yoktur. Technopat hiçbir sorumluluk kabul etmemekte. Uygulamayı kullanırken tüm sorumluluk kullanıcıya aittir.

Bilgilendirme
: Kayıt defteri kısmını çok uzun olduğu veya karışık olduğu için atlayan çok kişi vardı, ona ithafen böyle bir uygulama yaptım.

2. Bilgilendirme: Uygulamayı indirirken Chrome zararlı algılayabilir, aynı şekilde Windows da kişisel bilgisayarınızı koruduk diyebilir. Bunun sebebi sanırım Creator/Company kısımları bomboş olduğu için. Meraklısı için uygulamanın kod içeriği:
1597247962261.png

1-) Sistemi Optimize Etme

A-) Denetim Masası > Güç Seçenekleri > Yüksek Performans
planını seçiyoruz.
Chipset sürücünüzü kurduktan sonra AMD Ryzen High Performance planını seçebilirsiniz. Sistem soğutmanız kötü ise bu ayarı seçmeniz zararlı olabilir, Ryzen Balanced ayarını da seçebilirsiniz)

B-) Ekran Kartı Ayarları
AMD
ekran kartı ayarları
1579737939278.png
Windows 10 2004 sürümünü kurduktan sonra Guru3D sitesinden indirdim, AMD'den değil. 19.11.3 ile aldığım FPS rehberin sonundadır.
1591105327849.png

NVIDIA ekran kartı ayarları
1591109436004.png

1591109441522.png

1591109447216.png

C-) Oyun(lar)da Problem Yaşayanlar
AMD
ekran kartına sahip olan kullanıcılar için kaynak videoda Windows 10 Oyun Modu'nun kapatılması önerilmiş. Ben kapalı da kullandım açık da, bir problem yaşamadım. Önerilme sebebi bazı kişilerde tam ekran oyunlarda bug/hata'lara sebep oluyormuş.

D-) Kayıt Defteri Ayarları
Uygulamayı kullanmadan önce bir sistem geri dönüş noktası yaratmanızı tavsiye ederim
. Fakat yine de, bir şekilde, eğer yeni kayıt defteri ayarlarından memnun kalmazsanız, sisteminizde aksine performans kaybı yaşarsanız, uygulamadaki "Hepsini Geri Al" butonuna tıklayarak varsayılan değerlere çevirebilirsiniz.
Kod:
Bu Bilgisayar > Özellikler > Gelişmiş sistem ayarları > Sistem koruması

Burada Windows'u kurduğumuz diski seçip, yapılandır diyoruz. Ardından sistem korumasını aç diyoruz. Kullanımı disk boyutunuza göre arttırabilirsiniz.

Uygula dedikten sonra oluştur diyoruz.

1575287958363.png

Burada bir açıklama yazıyoruz, kafanıza göre bir şey yazabilirsiniz. Tekrardan oluştur diyoruz.

1575288041318.png

1575288176989.png

Uygulama linki:
Virustotal linki:

Uygulama hakkında:
Yönetici olarak çalıştırmanız lazım. Yönetici olarak çalıştırmadığınızda işlemlerde hata alacaksınız zaten. Kullanım mantığı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uygulamada olmayan, AMD ekran kartı kullananlar için yapılması gereken ek ayar:
1591108727733.png

EnableUlps değerini 0 olarak ayarlıyoruz. Kayıt defterinde arattığınız zaman çıkmıyorsa endişe etmenize gerek yok.

Kayıt defterine girmek istemiyorsanız MSI Afterburner kullanabilirsiniz. Bu ayarı Genel Ayarlar kısmında bulabilirsiniz:
1597238444734.png

E-) QuickCPU
Eski adı CPU Unpark olarak bilinen bu program, birnevi tüm çekirdekleri aktif hale getirmeye yarıyor. Dilerseniz uygulamadan veya aşağıdaki linkten sitesine gidebilirsiniz:
Kurduktan sonra programı 1 kere açmanız, çekirdekleri otomatik olarak optimize edecektir.

2-) CS:GO'yu Optimize Etme

A-)
csgo.exe ayarlarını böyle yapıyoruz
1575287655791.png

B-) Config ve Autoexec

İster uygulamadan, isterseniz de yukarıdaki linkten Userdata.RAR'ı indirin. İndirdikten sonra içinde sisteminize uygun olacak şekilde config dosyalarını aşağıdaki gibi belirtilen yola atın.

1575289374523.png

Eğer burada 1'den fazla klasör varsa, hepsinin içindeki \730\local\cfg konumuna atabilirsiniz.
Veya hangisinin CS:GO oynadığınız hesaba ait olduğunu anlamak için:
Bendeki tam sayıyı gizledim, "partner=" kısmından sonraki sayı ile doğru userdata klasörünü uğraşmadan bulabilirsiniz.
1591106649204.png

1575289451761.png

B.1-) Autoexec Ayarlama
Userdata'ya config ve autoexec configlerini attıktan sonra ayarlarınız değişecektir. Çözünürlüğünüz de bir seferliğe mahsus değişecektir. Bu atölye haritası ile kendinize göre veya Community/Pro oyuncuların configlerini ayarlayabilirsiniz.

İşlemleriniz bittikten sonra Show my config dediğinizde konsol komutlarını kopyalayıp userdata klasörümüzdeki autoexec.cfg'ye ekleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta; Crosshair, HUD ve cl_bob komutları normalinde autoexec.cfg'nin başında mevcut. Yani onları silip, konsol çıktısını autoexec.cfg'nin en altına ekleyin. Böylelikle ayarlarınız çakışmaz.

1575290678008.png

C-) Advanced 3D Audio Processing Ayarını Kapatma
1575289916019.png

D-) Benzeşmeyi Ayarlama
Görev Yöneticisi > Ayrıntılar > csgo.exe'ye sağ tıklayıp Benzeşmeyi Ayarla dedikten sonra CPU 0'ın tikini kaldırıyoruz.
1591107427052.png

Bunu yapmak bana FPS testinde 5-6 FPS kazandırdı, 4;4 sistemlerde daha çok kazandırabilir belki.
Eğer bu işlemden memnun kaldıysanız, oyunu her açtığınızda bunu yapmanız gerekecek.

E-) Başlatma Komutları
Kod:
-novid -no-browser -nojoy -freq 240 +snd_use_hrtf 0 +exec autoexec.cfg
"-freq" değerini kendi monitör tazeleme hızınıza göre değiştirmeyi unutmayın. Bunlara ek olarak kendi özel kodlarınızı(-language, -tickrate vb.) da ekleyebilirsiniz.

3-) Sonuç

2 Aralık:

1575290823094.png

1575291204990.png
1 Haziran, yenilenen ile:
800-900 arası gidiyor, F12'nin verdiği drop cl_showfps'e bayağı yansımakta.

1591107139140.png

1591107192144.png

FPS testi yapabileceğiniz harita:

Evet arkadaşlar, işlemlerimiz bu kadardı. Yaptığı işlemlerden sonra bilgisayarı stabil çalışmayan, oyunlarda daha az FPS alan varsa oluşturduğumuz sistem geri yükleme noktasına dönebilirler. Şahsen ben kullanıyorum, hiçbir sorun yaşamadım.

4-) Kullanıcı Sonuçları
Öncelikle size bu konuyu açtığınız için çok teşekkür ederim. Artık gına ettirmişti CS. Profilde gördüğünüz sistemim ile 80 FPS'e bile savaş esnasında düşüyordum. Yaptığınız işlemlerin aynısını teker teker yaptım. Kesinlikle savaş esnasında bile 250-300 FPS'in altında düşmedi, ölüm maçında hem de. Size çok teşekkür ederim. Post'da yazmışsınız eğer diğer oyunlarda FPS düşüşü yaşarsanız tekrardan geri yükleme yapın diye. GTA 5 ve Forza'da denedim, 2K'da Ultra'da hiçbir FPS düşüşü yaşamadım. Aynı şekilde oynuyorum. CS:GO'da zaten 500 FPS ilk PC'yi aldığım gün almıştım sanırım, artık 350-500 FPS'te oynuyorum. Gerçekten çok teşekkürler hocam, kesinlikle gruplarda paylaşacağım. Elinize ve emeğinize sağlık.

Eki Görüntüle 536158

Hocam 2020'de düşüşlerin önüne geçtim, çok teşekkür ederim. Sizin yöntem işime yaradı. En sondaki videolu kısmı yapamadım ama sağlık olsun, çok teşekkür ederim.

Bu arada rehberi 6600K kullanan sistemde denedim, Mirage haritasında 1080P 400+ FPS alıyorum, başarılı.

Merhaba. Çok güzel bir rehber yapmışsınız, elinize sağlık. Bu arada rehberi yeni gördüm. Ayarları bilgisayarıma yaptım ve 30 FPS ve baya drop aldığım oyun şu anda 60-70 kare hızlarında geziyor. Droplar internete bağlı olarak oluyor ama o kadar da olsun. Rehber için çok teşekkür ediyorum. İyi sosyaller.

Ben FPS konusunda fark yaşadım hocam yine de bu güzel rehber için teşekkürler. 😊

Average framerate: 65.70 çıktı. Eskiden 50 falan çıkmıştı, artış var.
Ama bir an bilgisayar çökecek zannettim, 8 FPS :D.

Eki Görüntüle 580566

Teşekkür ediyorum bu güzel rehber için.

Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Yalnız tam ekran iyileştirmelerini kapatmak her bilgisayarda işe yaramıyor. Bende o tick olmadan daha yüksek FPS veriyor mesela. Bir de CS:GO geliştiricisi bile o başlatma seçeneklerinin bir işe yaramadığını Twitter'de yazmıştı. Zaten eski bir güncelleme ile -nod3d9ex sabit hale geldi. Yazsanız da yazmasanız da farketmiyor. Rehber genel olarak güzel olmuş ama. CPU unpark yapmayı da eklerseniz iyi olur.

CPU Unpark yapmayı istesem de ekleyemem çünkü konuyu düzenleyemiyorum fakat bunun yapımı programın kendi sitesinde anlatılıyordu. -nod3d9ex ise hemen hemen 7 ay olması lazımdı sanırım, eski sistemler için iyileştirici bir kod aynı zamanda güncel sistemler için ise ALT+TAB konusunu hızlandırıyor.

Geri
Yukarı