Tekli Akım Korumalı Priz Bilgisayarı Korur mu?

Benim bilgisayarım 2 kez Harddisk yanmıştı ben bunun evdeki elektrikle bir sorun olduğunu düşünüyorum o yüzden böyle bir cihaz kullansam sorunum düzelir mi?
Bunun gibi şeylere gerek yok aslında. Topraklı prizin topraklaması iyi yapılırsa hiç bir sıkıntı olmuyor. Yıllardır kendi yaptığım topraklı prizi kullanıyorum hiç bir parçamı yakmadım.

Benim babam yapmıştı topraklı priz çalışıyordu fakat anlamadığım bir şekilde bilgisayarımın PSU'sundan bir parça yandı. Ayrıca tamir ettirip getirdim eve prize taktım çok yüksek bir elektrik çarptı beni havaya sıçradım diyebilirim. Ama bilgisayar şuan sağlıklı olarak çalışıyor bir sıkıntı yok.

Merhaba. Bakın, HDD'in bozulması şebekede oluşan piklerle direk ilgili değildir, zaten HDD'in beslenmesi PSU üzerinden indirekt oluyor, PSU'nun voltaj çıkışları (+5 volt, +12 volt gibi) bozulup anaartın regülesi bunu regüle edemezse işte o zaman bu tehlike muhtemelen de olabilir. Asıl neden HDD'in kasada topraksız olarak çalıştığından dolayıdır, bu nedenle yetkili bir elektrikçi çağırıp evin toprak hattını mutlaka sağlamlaştırıp çektirin.

Aslında akım korumalı prizler sadece yüksek voltajlara karşı tüm hassas elektronik cihazların, makinelerin elektronik kartlarını bu tehlikeye karşı karşı tam bloke edebilir, ancak masaüstü PC'lerin evin genel topraklaması eksikliğinden bozulan parçalarının (HDD, anakart, RAM, ekran kartı, vb.) bu yolla önlenmesi kesinlikle söz konusu değildir. Örneğin bir evin toprak hattı çok sağlıklı olunca kalorifer radyatör peteklerinden yapılan topraklama işlemi de (masaüstü PC'ler, dijital osiloskoplar veya klimalar için yakın buatta veya prizde topraklama yer almayınca) çok sağlıklı olur, topraklama hattı sağlıklı olmadığında ise bu da sağlıklı olamaz, ek bir bilgi olarak. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı