Teknede Karaoke

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
67.529
En iyi cevaplar
732
Beğeniler
88.971
Yer
İstanbul
yazi-girisi-jpg.2613


Artık her ne kadar duymayanın kalmadığı bir terim olsa da yazımıza öncelikle karaoke’nin anlamının ne olduğunu anlatarak başlayalım. Karaoke, Japonca “boş, yok” anlamına gelen “kara” ile “orkestra” manasına gelen “ōkesutora” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. 1971'de Inoue Daisuke adlı bir Japon’un bir otomobil teybi ile bir madeni para kutusu ve küçük bir amfiyi birleştirerek icat ettiği Karaoke makinesi, orijinal şarkıdan sözleri çıkarıyor ve geriye sadece enstrümantal müziği bırakıyordu.

Karaoke’de şarkının sözlerini ve nerede şarkıya gireceğinizi bilmeseniz de olur. Ekranı takip ettiğinizde renk değiştiren şarkı sözleri size yardımcı olacaktır. İşin güzel yanı ise sesinizin iyi ya da kötü olmasının da bir önemi yok. Zaten buradaki asıl amaç kendinizi beğendirmek değil, stres atıp rahatlamak. İsterseniz kiraladığınız özel odanızın kapısını kapatarak, dilediğiniz gibi bağırarak, şarkılar söyleyip özel ve özgür olmanın tadını çıkarabilirsiniz. Ne de olsa spot ışıkları sizin için yanıyor, mikrofon ise size ait. Sanatçı sizsiniz ve şov sizin şovunuz.

Karaoke fırtınası

Japon kökenli bu güzel eğlenceyi, son zamanlarda çekilen uzak doğu filmlerinde sıklıkla görmek mümkün. Karaoke sektörü uzak doğu da öyle bir hale geldi ki çekik gözlü kardeşlerimiz karaokesiz yapamıyor. Bizde de Türkiye’ ye yerleşen Japonlar ve Koreliler sayesinde bu kültür yaygınlaştı. Bunların yanı sıra karaoke artık ülkemizdeki TV programlarında da yerini almaya başladı. Görülen o ki yeni bir eğlence türü arayan bizler karaokeyi çok sevdik. Ünlülerin dahi eğlenmek için karaoke barları tercih ettikleri magazin haberlerinde yerini almaya başladı.

Karaoke sadece barlarda ve TV yarışmalarında mı oluyor? Tabi ki hayır! Karaoke makineleri eğlencenin olduğu her yere kurulabilen basit bir sisteme sahip. Karaoke sistemi ses ve görüntüden oluşur. Bu iki sistemden birisi olmadığında sistem eksik sayılır. Uzakdoğu ve ABD de pratik, küçük elde taşınabilen modelleri mevcuttur. Ama bu model sistemler maalesef Türkçe karaoke yapmaya uygun değildir.

mikrofon-jpg.2612


Enstrümantal müzik kaynakları

Bunların dışında piyasadan temin edebileceğiniz hazır DVD’ ler ile herhangi bir programa ihtiyaç duymadan karaoke yapabilirsiniz. Oynatıcınızın ya da bağlı olduğu sistemin mikrofon girişinin olması karaoke yapmanız için yeterli. Ekranınıza gelen menüden istediğiniz şarkınızı, tek tıkla seçebilir, mikrofonu elinize alıp şarkınızı söylemeye başlayabilirsiniz.

Öte yandan video paylaşım sitelerinde de karaoke için hazır yerli yabancı birçok şarkının enstrümantal sürümlerini bulmak mümkün. Bu yöntem için ise ses sisteminizi ayarlayıp, mikrofonunuzu elinize almanı yeterli: siz artık bir yıldızsınız! Hayranlarınızın sizi dinlemek için çıldırmasının tadını çıkarın.

Kendi karaoke’nizi kendiniz yapın

Eğer “Ben kendi karaoke’mi kendim yapmak istiyorum!” diyorsanız sizin için de mükemmel bir yazılım önerimiz var: “Karaoke CD+G Creator”. Karaoke CD+G Creator gelişmiş özellikleri ve basit arayüzüyle diğer karaoke programlarından ayrılan bir program. Kullanımı kolay ve etkili olan programla CD+G formatında karaoke’ler yapılabilir.

karaoke-jpg.2611


CD+G formatı ise CD artı grafik olarak da bilinen ve genellikle karaoke dosyaları için kullanılan bir formattır. Bu formatla düşük çözünürlükte grafik ve ses aynı anda çalıştırılarak karaoke dosyasındaki ses ve sözlerin beraber çalışması sağlanır. Ayrıca Karaoke CD+G Creator'un vokal kaldırma özelliği sayesinde müziği vokalinden de ayırabilirsiniz. İstediğiniz şarkıyı vokalinden ayırdıktan sonra karaoke haline getirebilirsiniz.

Karaoke CD+G Creator müzik ve sözleri aynı anda gösterdiği penceresiyle size senkronizasyon aşamasında da kolaylık sağlıyor. Karaoke’nizde farklı efektler kullanabilir, yazı fontlarını ve renklerini değiştirebilir ve hazırladığınız karaoke’nin arka planına dilediğiniz bir resim atabilirsiniz.

Söz konusu karaoke programları olduğuna göre diğer karaoke programlarından da bahsetmekte fayda var. Bu konuda “Adobe Audition” programının en iyilerden olduğu su götürmez bir gerçek. Karaoke Builder Studio, Dart Karaoke studio ve Karafun programları da hatırı sayılır programlardan. Ama size bir kötü haberimiz olacak; tüm bu karaoke programlarının ortak özelliği karmaşık olmaları. İlk başta bu yazılımları anlayana kadar çok sıkıntı çekeceksiniz fakat çözdükten sonra arkadaşlarınız arasında artık karaoke DJ kimliğiniz ile anılacaksınız.

Karaoke tekneneizde

Eğlencenin sınır tanımadığı günümüzde karaoke de sınır tanımıyor. Her ne kadar karada başlamış olsa da karaoke eğlencesi denize de sıçramış durumda. Özellikle tekneyle denize açılmışsanız ve kendi arkadaş grubunuzla beraberseniz şarkı söylemenin tadına doyum olmaz. Her ne kadar böyle eğlencelerde kendi sisteminizi kurabilecek olsanız da en iyisi eğlenceyi tadına vararak yaşamaktır. Böyle organizasyonlar için karaoke kiralayan şirketlerle de irtibata geçebilirsiniz. Şirketle anlaşmanın en büyük avantajı ise özel bir ekipman ya da sistem almanıza gerek kalmaması: şirket zaten sizin için en kaliteli ekipmanı seçecektir. Genellikle bu şekilde hizmet veren şirketlerin 10 binlerce karaokeden oluşan dev arşivlerinin olması da bir başka avantaj. İsteğe göre karaoke jokey hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Her ne kadar bu da size ekstradan masraf anlamına gelse de sonuçta daha profesyonel eğlence olarak geri dönecektir. Tüm bunların sonucunda ise size sadece eğlenmek kalacaktır. Bu tür bir karaoke eğlencesinin ise size yaklaşık olarak maliyeti ise 350 TL olacaktır. Tabii ki bu bedel anlaştığınız firmaya ve paket içeriğine göre artabilir veya azalabilir.

Karaokeyi ilk defa denedikten sonra gerçekten çok sevdiniz ve aktif bir eğlence hayatınız var. Bu durumda kendi karaoke sisteminize sahip olmayı istemek en doğal hakkınız. Eğer evinize bir karaoke sistemi kurmak istiyorsanız ev için hazırlanan karaoke paketleri sizin için ideal olacaktır. Bu alacağınız paketlerde size mikrofon, hoparlör, seçeneğe göre amplifikatör ya da mikser ve bir de büyük bir arşiv sunuluyor. Aldığınız sistemin kalitesine göre fiyatı da değişiyor. Bu gibi sistemleri 1500-2000 TL arasında temin etmeniz mümkün. Eğer ileride yavaş yavaş profesyonelliğe doğru adım atmak istiyorsanız da karaoke sisteminizi zamanla geliştirip güncelleyebilirsiniz.

digital_karaoke_sistemi-jpg.2610
 

TpszTelevizyon

Kilopat
Katılım
23 Ekim 2013
Mesajlar
1.953
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
1.077
Yer
Dr. Watson ile olay peşinde
Şarkı söyleme ve dans etmekten oldukça uzağım. Dinlediğim şarkı türü metal. Müzik konusunda tek hayalim iyi bir bateri alıp avazım çıktığı kadar bağırarak bu şarkıyı söylemek. :)

Metal şarkı insana huzur verir. :cool:

1.
2..
3..
4.
5.
6.
7.
 Yukarı