Teknik Servisler Güvenilir mi?

Makaleler
1
Bilgisayarım durmadan donuyordu, ben de bilgisayarımı garantiye gönderdim. Birkaç gün sonra garantiden beni aradılar, anakartı bozulmuş yenisini sipariş ettik gelince takıp göndereceğiz dediler.

Bilgisayarımı teslim aldım ama bilgisayar eskisi gibi fazla olmasa da 2-3 günde bir falan tek tük donuyordu. Ben de fazla kafaya takmadım. Geçen hafta bilgisayardaki donmalar çok fazla arttı, en sonunda mavi ekran vermeye başladı, kullanılamaz hale geldi. Ben de tekrardan servise gönderdim.

Acaba bu teknik servis anakartı değiştirdik ayağına benim bilgisayara ısıl işlem falan yapıp bana geri göndermiş olma ihtimalleri var mıdır? Eğer var ise anakartın değişip değişmediğini nasıl anlayabilirim?( Cihazı açmak istemiyorum garantiden sonra altına açarsanız garanti bozulur tarzı bir kağıt yapıştırmışlar.)
Böyle bir ihtimal yok ise sizce bu bilgisayarın sürekli olarak bozulmasına sebep olan şey ne olabilir?

Acer Nitro AN515-51-73HG Intel Core i7 7700HQ 16GB 1TB + Fiyatı

Son düzenleyen: Moderatör:
Serviş fişi vb göndermediler mi kardeşim genelde orada yazar değişen parça varsa ?
Var. Anakartın değiştiği yazıyor servis fişinde de. Benim demek istediğim: Bu teknik servis (SMS İNFOCOM) Acer'ın kendisi değil Acer'ın yetkilendirdiği bir teknik servis. Örneğin aynı teknik servis aynı zamanda Asus'unda teknik servisi.
Bilgisayar bana geldiği zaman donma problemleri tamamen geçmemişti ama kullanımı ciddi bir şekilde etkilemiyordu. Benim de aklıma bu durumda acaba teknik servis Acer'dan fazla para alabilmek için anakartı değiştirdik diye gösterip bilgisayarı bana ısıl işlem yaparak veya farklı yöntem ile tamir etmeye çalışıp göndermiş olma ihtimalleri var mı?

Şöyle söyliyeyim daha önce Dünya'nın lider bir markanın cep telefonu, tablet ve gearlara bakan Yetkili Teknik servisinde çalıştım inanın o kadar hile hurda dönüyor ki anlatamam sizlere. Fakat bu durum tamamen servisin patronuna ve işine ne kadar değer verdiğine boğazından geçecek lokmanın helal olduğunu düşünmesine bağlı. Birde bir Türk gaming laptop markası olan firmanın Yetkili Teknik servisinde çalıştım ki ; inanın patron kendinden önce müşterisini ve personelini düşünüyor o kadar ilgili. ( Daha önce servis geçmişim olduğu ve neler döndüğünü bildiğim için söylüyorum. ) Genellikle Türkiye'deki kanuni açıkları kullanarak teknik servisler tarafından fazla fiyat, arızası olmayan fakat arızalı gibi söylenen gösterilen, müşteriye yalan söyleyen gibi çok firma var. Ama az önce söylediğim Türk markası kesinlikle yalan söylenmesine karşı olan biri ve müşteri memnuniyetini ( müşteri haklı ise. ) üst düzeyde tutmak için 2 senelik garantisi bitmiş bir cihazı bile değiştirmeye hazır zihniyete sahip ve ekibine bunu empoze eden biri. Bu bahsettiğim firmadan ayrılsamda hala kendilerini tebrik ediyorum.

Not : Marka ismi belirtmek istemedim siz zaten az çok anlamışsınızdır :)

Var. Anakartın değiştiği yazıyor servis fişinde de. Benim demek istediğim: Bu teknik servis (SMS İNFOCOM) Acer'ın kendisi değil Acer'ın yetkilendirdiği bir teknik servis. Örneğin aynı teknik servis aynı zamanda Asus'unda teknik servisi.
Bilgisayar bana geldiği zaman donma problemleri tamamen geçmemişti ama kullanımı ciddi bir şekilde etkilemiyordu. Benim de aklıma bu durumda acaba teknik servis Acer'dan fazla para alabilmek için anakartı değiştirdik diye gösterip bilgisayarı bana ısıl işlem yaparak veya farklı yöntem ile tamir etmeye çalışıp göndermiş olma ihtimalleri var mı?
Evet anladım, maalesef böyle yapan firmalar mevcut. Küçük bir ihtimalde olsa yapmış olabilirler.

Peki bu durumu kesin olarak anlamanın bir yöntemi var mı?
Benim aklıma şu geldi Windows'un OEM keyleri anakartın içine gömülüyor diyorlardı. Yani farklı anakartta aynı OEM key kullanılamaz. Bende ilk anakart için ayrıca değiştirdiklerini söyledikleri diğer anakart için de farklı bir OEM key satın almıştım. Bilgisayarı bana yeniden gönderdikleri zaman yine anakartını değiştirdiklerini söyleyeceklerini varsayarsak; bu eski OEM keylerden bir tanesi Windows'u lisanslar ise aslında anakartı değiştirmedikleri sonucuna varabilir miyim?

Peki bu durumu kesin olarak anlamanın bir yöntemi var mı?
Benim aklıma şu geldi Windows'un OEM keyleri anakartın içine gömülüyor diyorlardı. Yani farklı anakartta aynı OEM key kullanılamaz. Bende ilk anakart için ayrıca değiştirdiklerini söyledikleri diğer anakart için de farklı bir OEM key satın almıştım. Bilgisayarı bana yeniden gönderdikleri zaman yine anakartını değiştirdiklerini söyleyeceklerini varsayarsak; bu eski OEM keylerden bir tanesi Windows'u lisanslar ise aslında anakartı değiştirmedikleri sonucuna varabilir miyim?
İlk anakart ile değişen anakart'ın marka ve modeli aynı değilse de bunu anlayabilirsin fakat bunun için ilk anakart'ın marka modelini tam olarak bilmen gerek, eğer biliyorsan
Sırasıyla ; Windows > dxdiag > Açılan pencerede "sistem modeli" anakartınızın modelidir bu şekilde karşılaştırabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı