Teknobiyotik 7 günlük ürünü iade alır mı?

Bir kişi bile mi doğru yanıt vermez? Kullanınca iade edemeyeceğin ürünler: Kozmetik, iç çamaşırı, kişiye özel hazırlanan ürünler, kartuş (bilgisayar sarf malzemeleri) vb. ürünler oluyor.

İşlemciyi takmadan, memnun kalıp kalmadığını bilemezsin. O yüzden değiştirirler mi değil, değiştirmek zorundalar. Daha önce 2 adet işlemci iade ettim. 14 günü geçirmeden, doğrudan iade et. Güzelce kutusuna koy ve evraklarını da eksiksiz teslim et.

@dogant

Yanlış kaynak veriyorsun. Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'ni atman gerekiyor.

Gerçekten aklım almıyor. Bu kadar bilgisizken nasıl fikir sahibi oluyorlar merak ediyorum. Bu mesajın aynısını ben yazacaktım siz yazmasaydınız.

@levent_yavuz

Evlerimize giren elektronik cihazların %60-70'i, markaların servislerinde tekrardan elden geçmiş cihazlar. Hasarlı olmayan parçaları ya da iade ürünleri toplayıp, tekrardan ambalajlayıp bizlere satıyorlar. Bu sistem dünya genelinde böyle. Kanunlarda tüketiciye iade hakkı verilmişse, bunun etik olmamakla alakası yok.

Şayet konuyu açan arkadaş, işlemci üzerinde gizliden bir şeyler yapıp, uyanıklığına değiştirseydi, bu etik olmayabilirdi.

Sonuçta çalışır vaziyette satıldıktan sonra, ilk başkası açsa ne açmasa ne? Son kullanma tarihi olan bir şey değil ki bu.

Arkadaşlar ürünü bozsam ya da overclock gibi bir işlem yapsam her neyse ama sapasağlam ürün. Ryzen R5 3600 almak var. Neden iade etmeyeyim ki? Ayrıca kutusu ve kabı sağlam duruyor. Bana verilen hakkı neden kullanmayayım? Performansını kullanmadan nasıl bilebilirdim? Ayrıca başkası kullansa hiçbir zarar elde etmeyecek. Ayrıca firma bu konuda bilgilendiriyor. Firma toplama yada outlet bölümünden satışını yapıyor. Kimse de zarar etmiyor.

@levent_yavuz
Sonuçta çalışır vaziyette satıldıktan sonra, ilk başkası açsa ne açmasa ne? Son kullanma tarihi olan bir şey değil ki bu.
Başkası tarafından kullanılan bir ürünün size sıfır olarak satılması rahatsız etmiyorsa diyecek birşey yok demektir.
Hakkını kullanabilir, buna lafım yok.

@rasul1995
Kendinizi savunmak için komik-bana göre- bir açıklama yapmışsınız ama çok merak ediyorum şu soruya yanıt alabilir miyim?

NOT: Sadece iade hakkımı kullanıyorum, size ne !!! bile diyebilirdiniz ama bir suçluluk hissi uyanmış, açıklamalardan bunu anlıyorum.

Performansını kullanmadan nasıl bilebilirdim?
Her işlemci de aynı yolu mu izliyorsunuz? Malum 3600 den daha performanslı işlemciler de var, bunu da aynı bahane ile iade mi edeceksiniz? Ryzen 9 3900x'a terfi edene kadar bu yolu izlemeye devam mı edeceksiniz?
Performansı için onlarca video var internette hiç araştımadınız, izlemediniz mi?
Sistemin performansını tek işlemci ile mi anladınız?
Performansın yetersiz olduğunu nasıl anladınız açıklayabilirseniz çok sevinirim, böylelikle sistem kurma/inceleme videoları izlemeye gerek kalmaz, büyük sevaba girersiniz.

Ayrıca başkası kullansa hiçbir zarar elde etmeyecek. Ayrıca firma bu konuda bilgilendiriyor.
Aynı durumdaki bir ürün sıfır diye size satılsa rahatsız olmayacaksınız yani?
Ne zararı olacak sonuçta değil mi?

Firma toplama ya da outlet bölümünden satışını yapıyor. Kimse de zarar etmiyor.
Firma aynı fiyattan satmıyor outlet ürünleri, ayrıca sizden giden iade outlet olmayacaktır, sıfır niyetine başka birine satılacaktır.
Burada zarar etmeyen sadece sizsiniz sanırım :)

NOT 2: Bu tarz konulara yazmadan edemiyorum, bazı arkadaşlar ne var bunda, iade hakkıdır sana ne falan diye tepki gösterecektir.
İADE edilsin, yasal olarak hakkı buna lafım yok.
Eleştirdiğim yer;
Konu sahibi de iade edebileceğini biliyor ama sebebi altında yatan fikri acaba topluma da onaylatıp, "içimdeki vicdan azabını bir nebze de olsa azaltabilir miyim"im peşinde gibi geldi bana.

Bu haklar tüketiciyi korumak için tasarlanıyor, keyfimize ve çıkarımıza göre hareket edelim diye değil.
Eğer ki herkes bu şekilde davranırsa buna da önlem alacaklardır ve günün sonunda mağdur olanlar yine biz tüketiciler olacağız.

Konuyu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum ve çekiliyorum.

Son düzenleme:
Yazmışsınız da yazmışsınız. Is vicdana dönmüş. Ne sacma sapan ısler. Iade veya değişim hakkınız varsa götürüp suratlarına atın. Hiç cekinmeyin. Yok onu alıp başkasına vereceklermişde. Ne yaparlarsa yapsınlar. Bu ülkede çingenelik çıkarmadan bir arpa boyu yol gidemezsiniz.

Ben iade edip edemeyeceğimi, sorun çıkıp çıkmayacağını öğrenmek için yazdım. Vicdan rahatlatmak için değil. İnsanlar neden bir ürünü iade etmek ister? Memnun kalmadıkları için. Yani siz bir ürünü sipariş verdiniz, memnun kalmasanız bile 'ay ben açtım şimdi bunu, ben iade edersem bunu alıp başkasına satarlar, bu hiç etik değil' diyerek o ürünü kullanmaya devam mı edeceksiniz? Bu çok saçma. Video izleyerek yalnızca bir kanı elde edersiniz ancak malı alıp kullanarak deneyimlemiş olursunuz.
Buradaki vicdan meselesini düşünmesi gereken firmadır ve gerekli düzenlemeleri yaparak malı satacak olan ya da iadeyi alıp müşteri memnuniyetini sağlayacak olan firmadır. Ben tüketici olarak aldığım maldan duyduğum memnuniyete bakarım ve herkes öyle yapar ve yapmalı da. Yalnızca arada istisna çıkıyor ve bunlar gözardı edilebilir. Aldığı ürünü iade edenlerin oranı eminim çok azdır.

Aynı sorunu yaşadım bence Palit 1080 vardı fazla ısınan bir karttı ve beğenmediğimi ekran kartını değiştirmek istediğimi belirtmiştim kendileri geri gönderin test edelim dediler. Aradaki fiyat farkı ödeyerek STRİX 1080 almak istediğimi belirttim kendileri kabul edip değişimi tamamladılar. Bana gelen belki iade yada değişimden gelen bir üründür belki bilmiyorum ama sıkıntısız çalışıyor şu anlık.

Teknoloji marketler her gün onlarca kişiyi mağdur ediyor, ürünü göndermiyor, defolu ürün gönderiyor buna ses çıkaran sayısı oldukça düşük. İş kullanıcının hakkı olan bir durumu kullanması söz konusu ise bir sürü vicdan bekçisi yorumlara doluşuyor. Söz konusu ürün 14 günü geçirmemişse istediğiniz gibi iade süreci başlatın, kabul ederlerse ürünü Ryzen 3600 ile değiştirin. Unutmamak gerek ki en büyük ahlaksızlar kendilerini ahlak bekçisi olarak görenlerin içerisinden çıkmaktadır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı