Teknobiyotik müşterileriyle dalga geçiyor

AntenOS

Hectopat
Makaleler
2
Öncelikle merhabalar, Teknobiyotik ile 8 aydır dava sürecindeyiz. Kendilerinden zamanında RX 570 almıştım 1270 TL'ye ancak bir sene sonra kendi kendine arıza yaptı ve bende servislerini gönderdim. Gönderdikten 15 gün sonra kartın bozulup tamir edilemeyeceğini stok sorunu olduğundan dolayı para iadesi yapacaklarını belirttiler. Ben de bunu kabul etmedim çünkü günümüzde bu kartın sıfırları 5000 - 6000 TL civarlarında dolaşıyor. Ben de bunun üzerine THH üzerinden başvuru yaptım ve 6 ay sonra başvuruyu kazandığımı gördüm. Ancak Teknobiyotik bu durumu umursamadı ve hala 1270 TL iade yapmak için ısrar etti. En sonunda haklı olduğumu bildiğimden icra takibi açtırmaya karar verdim. 2 ay sonrasında açtırabildim çünkü müsait bir zaman bulamıyordum. Bugün icrayı açalı 4. gün ve beni bugün arayıp yine 1270 TL iade için hesap numarası istediler. Çünkü biliyorlar artık başka seçenekleri kalmadı ve son kozlarını oynuyorlar. Ama yine de hala içimde bir korku var bir şekilde bu icra işini de atlatırlar diye. Bu yüzden şu sorularıma cevap arıyorum.

-İcrayı THH'a da yaptıkları gibi umursamadan geçebilirler mi?

-Eğer benden habersiz günümüz piyasasındaki parayı değil de 1270 TL'yi yatırırlarsa ne yapacağım?

Bu soruların cevaplarını verenlere teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hakem heyeti fatura bedelini değerlendirmeye alır. Teknobiyotik teknik açıdan sizinle dalga geçmiyor. Fazladan bir parada alamazsınız, alacağınız ancak fatura bedelidir. İcra işlemi başlatsanız bile 1270 TL 'lik icra yaptırabilirsiniz.

C) tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi,

Durumlarında; tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkan varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

(2) malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması halinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.

(3) tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, satıcı, malın bedelinin tümünü veya bedelden yapılan indirim tutarını derhal tüketiciye iade etmek zorundadır.

(4) tüketicinin, malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakkını seçmesi durumunda satıcı, üretici veya ithalatçının, malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi talebinin kendilerine bildirilmesinden itibaren azami otuz iş günü içerisinde, bu talebi yerine getirmesi zorunludur.

(5) birinci fıkranın (C) bendinde belirtilen raporun, arızanın bildirim tarihinden itibaren o mala ilişkin azami tamir süresi içerisinde düzenlenmesi zorunludur.

Burada yazanlara göre tek bir şey var o da, malın misli ile değişimi satıcı için orantısız zorluklar ortaya çıkardığı durum ile ilgili olan ibare. Eğer Teknobiyotik biz bu değişimi yaptığımızda orantısız zarar edeceğiz gibi bir durumu belirtirse belki o zaman siz sadece fatura bedelini alabilirsiniz tam bilemiyorum.

Hakem heyeti fatura bedelini değerlendirmeye alır. Teknobiyotik teknik açıdan sizinle dalga geçmiyor. Fazladan bir parada alamazsınız, alacağınız ancak fatura bedelidir.
Ben değişim istediğimi belirttim THH başvurusu yaparken de. Bu isteğim THH üzerinden değerlendikten sonra kabul oldu ve misli ile değişim kararı çıktı. Ancak bana ne misli ile değişim yaptılar ne de bunun konusunu açtılar.

Bunun üzerine beni 8 aydır oyaladıkları için faiziyle birlikte günümüz piyasasındaki parayı alma hakkım var sonuna kadar, bunu ben değil mahkeme ve avukatlar söylüyor. Kendi bilecekleri iş ben söke söke alacağım o kartı ya da fazlasıyla parasını. :) 2 - 3 kulaktan dolma bilgiyle yorum yapmazsanız sevinirim.

Ben değişim istediğimi belirttim THH başvurusu yaparken de. Bu isteğim THH üzerinden değerlendikten sonra kabul oldu ve misli ile değişim kararı çıktı. Ancak bana ne misli ile değişim yaptılar ne de bunun konusunu açtılar.

Bunun üzerine beni 8 aydır oyaladıkları için faiziyle birlikte günümüz piyasasındaki parayı alma hakkım var sonuna kadar, bunu ben değil mahkeme ve avukatlar söylüyor. Kendi bilecekleri iş ben söke söke alacağım o kartı ya da fazlasıyla parasını. :) 2 - 3 kulaktan dolma bilgiyle yorum yapmazsanız sevinirim.

Tüketici hakem heyetin bir teknik servisi 2 defa mahkemeye vererek sadece ekran değişimi için girip anakartı, kamerası ve parmak izi bozularak içine tükürülen ve 9 ay serviste kalan ve ücreti ile yaptırdığım telefonum için 15 ay sonunda ancak onarım kararı çıkarttırabildim. Söke söke o karttan fazlasını alamazsan 2-3 kulaktan dolma tecrübe aklına gelsin hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı