Teknobiyotik RX 570 iade kararı

@Adem Helvacı Hocam size Outlook ve Twitter hesabınızla ulaşmaya çalıştım ulaşamadım, nasıl ulaşabilirim? Hepsiburada mağduriyet yaşatmaya devam ediyor ve arayan kimse yok.
İki Hesabım da herkese açık fakat bütün mecralarda özel mesaj alanım kapalı olur benim.
Özel belgelerin paylaşımı için mailimi kullanıyorum sadece onun dışındaki görüşmelerim hep açık alanda olur. Mailde veya twitter da hangi isim veya kullanıcı adı ile yazdınız ise bilgi verin lütfen kontrol edeyim.

Onur Osman

onurosman_08

Onur Osman

Söylediğim gibi açık alan veya kapalı alanda yazdım geri dönüş olmadı:) Sosyal medya üzerinden duyuracak güçlü takipçi kitle olmadığı için belki sizin fikirleriniz ile satıcıyı zorlaştırabiliriz. Mail adresinize tüm konuşmaları destek talebinden yapıldı ve görüşmeleri gönderdim adresinize.

Son düzenleme:
İki Hesabım da herkese açık fakat bütün mecralarda özel mesaj alanım kapalı olur benim.
Özel belgelerin paylaşımı için mailimi kullanıyorum sadece onun dışındaki görüşmelerim hep açık alanda olur. Mailde veya twitter da hangi isim veya kullanıcı adı ile yazdınız ise bilgi verin lütfen kontrol edeyim.
Hocam ben zamanında baya alışveriş yapmıştım o siteden. Şöyle bir şey olmuştu zamanında robot süpürge satın aldık, beğenmedik iade ettik. Ellerin de bir neden olmamasına rağmen ısrarla iade almıyorlardı. Şuan da zarla zorla iade aldılar 5-6 defa denedik. Hiç bir sebepleri yoktu, bunun cezası var mıdır? Bu arada hesabınız hayırlı olsun hocam. 😃

Hocam ben zamanında bayağı alışveriş yapmıştım o siteden. Şöyle bir şey olmuştu zamanında robot süpürge satın aldık, beğenmedik iade ettik. Ellerin de bir neden olmamasına rağmen ısrarla iade almıyorlardı. Şu an da zarla zorla iade aldılar 5-6 defa denedik. Hiçbir sebepleri yoktu, bunun cezası var mıdır? Bu arada hesabınız hayırlı olsun hocam. 😃

Uzun zamandır 6502 tbk ttk ssh üzerinde tüketici lehine revizyona gidilmesi gerektiğini zira mevcut koşulların tüketiciyi korumaktan uzak olduğunu, YAPTIRIM ilkesinin sisteme dahil edilmesi gerektiğini yazıyoruz fakat pek sesimizi duymaya niyetleri yok gibi :)

Çok teşekkür ediyorum :)
Onur Osman

Onurosman_08

Onur Osman

Söylediğim gibi açık alan veya kapalı alanda yazdım geri dönüş olmadı:) Sosyal medya üzerinden duyuracak güçlü takipçi kitle olmadığı için belki sizin fikirleriniz ile satıcıyı zorlaştırabiliriz. Mail adresinize tüm konuşmaları destek talebinden yapıldı ve görüşmeleri gönderdim adresinize.

Doğrudur yazmışsınızdır mutlaka.
Ayda ortalama 7000 dolayında soru cevaplıyorum lakin yine de yetişebilmek mümkün olmuyor.
İlk fırsatta ilgileneceğim konunuz ile.

Son düzenleme:
Hesap Doğru,. Bu da İlk Mesajım :)

Öncelikle belirtmek isterim ki tüketici hukuku konusunda Mevzuat eğitimi almış olsam da malum bizler hukukçu değiliz. Bir Tüketici Derneğinin Kurucu Başkanı olmam nedeni ile hakem heyetinde komisyon üyesiyim bu nedenle ben de takıldığım her konuda ya Baro temsilcimiz ya da Ticaret odası temsilcimiz olan avukat arkadaşlarım ile veya ülkemizin birçok ilinde beni tanıyan seven destek veren diğer Avukat arkadaşlar ile istişare ediyorum konuları. Sizlere de bu şekilde destek olmaya çalışıyorum.

Yıllar içerisinde öğrendiğim en net şey, bizim hukuk sistemimizde hiç bir şeyin kesinliği olmadığı zira bilinçli muğlak durumlar var. Ucu açık yasa ve yönetmelikler vs.

Bahsi geçen konu önümüze çok geliyor. Ben heyete teknik görüş yazıyor olmakla birlikte karar yazısı da yazıp heyetin onayına sunuyorum ve kendi yazdığım karar yazılarında bu tarz durumlarda ısrarla AYIPSIZ MİSLİ İLE DEĞİŞİMİ konusu üstünde duruyor, tüketicileri de bu yöne kanalize ediyorum.

Seçimlik hakları tartışmaya açık değil zira yasa da yönetmelik de (6502 ve SSH) bu konuda satıcıya seçme hakkı tanımıyor. Tüketici Ayıpsız Misli dedi ise satıcı bunu yerine getirmekle mükelleftir, konu kapanmıştır.

Lakin burada işte o malum stok sorunu devreye giriyor fakat aynı zamanda devreye giren arka kapı bürokrasisi oluyor.

Buna göre 6502 Sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu İkincil mevzuat şunu söyler ''(4)Sipariş konusu mal ya da hizmet ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaştığı hallerde satıcı veya sağlayıcının bu durumu öğrendiği tarihten itibaren üç gün içinde tüketiciye yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmesi ve varsa teslimat masrafları da dâhil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç on dört gün içinde iade etmesi zorunludur. Malın stokta bulunmaması durumu, mal ediminin yerine getirilmesinin imkânsızlaşması olarak kabul edilmez.'' Ve devamında aslında kimsenin satıcıyı mal satışına zorlayamayacağı kısmına gelir. Neyse ki bu durum satışlara atıftır.

Bu arka kapı bürokrasisini kaçış yolu gibi kullanmayı tercih ediyor olsalar da heyet olarak bizlerin de çok sağlam karşı argümanlarımız var.

Yazdığım birçok kararda ben konunun içerisinde Türk Medeni kanunu 2 inci maddeyi bile dahil ettiğim olmuştur ve konu satıcı tarafından mahkemeye gitmesine rağmen Sn Hakim, heyetin kararını doğru bulmuştur.

Evet doğru, ucu açık kanun maddeleri fakat tüketici haklı olduğu sürece aynı ucu açıklıkları biz de kullanıyoruz elimizden geldiğince.

Konu sahibi arkadaşın mevzusu her şekilde malın ya kendisi ya da ayıpsız misli ile değişir, buna yanaşmayan firmaya selamımı iletin ve kendilerine icra iflas kanunu madde 58 ve 89 u hatırlatın.

Her şey bir hakem heyeti kararı ve İcra müdürlüğüne verilecek 60tl dosya masrafına bakar.

Siz en fazla birkaç ay bekleyerek zarar edersiniz lakin eğer 'STOK YOK'' konusunda ısrar ederlerse cebri icra yoluyla üst modelini, yanınızda icra memuru ile birlikte gidip vitrinden kendi ellerinizle de alabilirsiniz.

İşi oralara vardırmak niyetindeler ise bana ulaşın, dilekçenizi kendi ellerimle hazırlarım içiniz rahat olsun.

Yeter ki siz haklı olun :)
Hocam öncelikle mesajınız için çok teşekkür ederim.

Pazar yani bugün benim yaşadığım sorun tartışılacakmış Teknobiyotik'in üst kişileri tarafından, en azından bana bunu söylediler. Pazartesi günü net sonuç çıkacakmış size muhtemelen yeni kart gönderirler dediler ayrıca. Bekliyorum bakalım pazartesi de netleşmezse THH'e başvuracağım. Olaylar geliştikçe dönüş yaparım.

Son düzenleme:
Hocam öncelikle mesajınız için çok teşekkür ederim,

Pazar yani bugün benim yaşadığım sorun tartışılacakmış Teknobiyotik'in üst kişileri tarafından, en azından bana bunu söylediler. Pazartesi günü net sonuç çıkacakmış size muhtemelen yeni kart gönderirler dediler ayrıca. Bekliyorum bakalım pazartesi de netleşmezse THH'e başvuracağım. Olaylar geliştikçe dönüş yaparım.
Hocam bence bu bozuk kartları alıp tamir ediyorlar sonra da satıyorlar. Bozuk ekran kartı faciası çok fazla çıktı çünkü bu firmadan.

Güncelleme; Teknobiyotik bugün beni tekrardan aradı ve kart talep edildiği söylendi. Bu ne demek oluyor? Beni oyalıyorlar gibi hissetmeye başladım. @Adem Helvacı hocam sanırım sizin yardımınız olmadan bu iş daha uzayacak gibi.

Geri
Yukarı