TEKNOFEST İHA kategorisinde dereceye nasıl girilir?

onlinee

Picopat
Daha fazla  
TEKNOFEST'te liseler arası insansız hava aracı yarışmasına katılıp, dereceye giren hocalarım varsa bana yardımcı olabilir mi? Süreç kısaca nasıl ilerliyor? Ve kullandığınız veya önerdiğiniz programlar/ yazılım dili/ yönetim kartı (Arduino/Raspberry Pi vs.) Hangisi? Yüksek fonksiyonlu ve kolay kodlanabilmesi önemli. Ve projelerde öncelikli olarak nelere bakıyorlar? Özgünlük mü, işlevsellik mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:
İbrahim direkt olarak yarışma için İHA üreten ekipte olup yarışmaya katıldığı için daha iyi bilgi verir. Askeri İHA alanında tecrübem var ama yarışma (TEKNOFEST) boyutunda maalesef tecrübem yok.

Özgünlük mü, işlevsellik mı?
Görev tanımını yerine getirebilen uygun şartlardaki İHA'yı arıyorlar bildiğim kadarıyla. O yüzden görev tanımını öğrenmen ve onun üzerine uçağı planlaman gerekiyor.

@onlinee Kendisi bence konuya bakacaktır.

Ama Tübitak gibi bir mantığı varsa ben sertifika almış biri olarak sizleri ileri taşıyacak bilgiler vereyim.

Her proje içinde "amaç" ve "hedef" verilir gene "görev" tanım "planlama" gibi değerlendirme kriterleri oluyor.

Bize projeler kağıtlarla geldi ve bu dediklerim vardı biz hepsini en ideal yapıp uyguladık sonra belge aldık.

Proje yapımını görevli heyetler değerlendirmekte zaten yapacağanız proje içinde temiz göreve veya amaca uygun sade ve işe yarar ürün yapın.

Mühendislik içinde meşhur bir söz vardır "Ne kadar basit o kadar iyi" işte bu yüzden basit ve etkili düşünün.

Proje bir özgünlük yarışması değil. Amaç, olabildiğince hızlı ve çevik bir İHA üretip, verilen görevleri başarıyla tamamlamak. Lisans ve lisansüstü kategorisinde iki görev bulunuyor. İlkinde saha etrafında iki tam tur atıp süreye göre sıralama yapılıyor, ikincisinde ise belirlenen alana top bırakılması isteniyor.

Arduino ya da Raspberry Pi, bu derece İHA'ları kontrol etmek için uygun değiller. Burada ArduPilot yazılımını ve Cube Orange, Pixhawk 4 gibi gelişmiş uçuş kontrol kartlarını kullanırız.

Yarışma şartnamesini okuyun ve buna uygun bir İHA yapın. Yarışma sizden tekerleği yeniden icat etmeniz istemiyor, ki 3 sene boyunca yarışma alanında gördüklerim de bu şekilde. Oldukça özgün ve herkesin "Vay be, nasıl bulmuşlar bunu..." dediği çözümleri araçlarına entegre eden takımların yüzlerine bile bakmadılar. Hatta otonom uçuşun yanında tam otonom iniş ve kalkış yapan takımlar dahi jüri için önemli değil. Ancak görev denemeleri başarısız olunca birkaç akrobasi denemesi yapan takım vardı. Onlara mansiyon ödülleri verildi.

Özetle basit, sağlam ve görevleri otonom bir şekilde yapan bir İHA olmalı.

@SideWinder
Hocam, sanırım başvuru için son 23 gün var, bu süre içinde her şeyi yetiştirmek lazım. Kavramsal tasarım raporunu bu süre içinde mi hazırlamak lazım yoksa başvurudan sonra mı?

İlk defa böyle bir işe girişeceğim, boş boş oturarak bir yerlere varılmaz. Bugün bir arkadaşımla anlaştım. Yaklaşık 2 aydır grup arkadaşı arıyorum fakat teknolojiye ilgilenen yoktu 🤷🏻‍♂️

2 kişi bir şeyler yapmaya çalışacağız.
Göründüğü üzere siz bu yolda bayağı ilerlemişsiniz hocam,
Ve başka önerileriniz varsa, bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.
(Lise 10. Sınıftayım)

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
@SideWinder
Hocam, sanırım başvuru için son 23 gün var, bu süre içinde her şeyi yetiştirmek lazım. Kavramsal tasarım raporunu bu süre içinde mi hazırlamak lazım yoksa başvurudan sonra mı?

İlk defa böyle bir işe girişeceğim, boş boş oturarak bir yerlere varılmaz. Bugün bir arkadaşımla anlaştım. Yaklaşık 2 aydır grup arkadaşı arıyorum fakat teknolojiye ilgilenen yoktu 🤷🏻‍♂️

2 kişi bir şeyler yapmaya çalışacağız.
Göründüğü üzere siz bu yolda bayağı ilerlemişsiniz hocam,
Ve başka önerileriniz varsa, bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.
(Lise 10. sınıftayım)

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim hocam.

23 gün içerisinde tasarım ortaya çıkartıp, hesaplamalarını yapıp, devreleri çizip Ktr'yi yazabileceğinizi sanmıyorum. 2 kişi inanılmaz az. İlk defa katılıyorsunuz diye biliyorum, İYT gibi daha basit alanlara yönelin. En azından organizasyon işleyişini öğrenirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı