Teknolojipazar firması cayma hakkını yok saydı

Egecan

Kilopat
Yer
Sinop
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi günler arkadaşlar, Antalya'da bulunan muratpaşa vergi dairesine kayıtlı teknolojipazar.com internet sitesi üzerinden güvenilir olduğunu buralardan okuyup bir monitör almaya karar verdim.
Monitör ile ilgili inceleme videoları olmadığı ve Vatan, MediaMarkt gibi firmalarda satışta olmadığı için deneyimleyerek cihazı site üzerinden yaptığım görüşmeler sonucu havale ile aldım. Neden havale ile aldın bu devirde saf mısın diyebilirsiniz sebebi ise fiyattan düşmesi ve kendi banka hesabımla gönderirken bankadan yardım alarak verilen IBAN numarasının vergi dairesi numarası ile uyuşup uyuşmadığını kontrol ederek öyle yolladım. Havaleden sonra firma penta teknoloji distribütörün ana deposundan ürünü alarak bana gönderdi.

Cihazı teslim aldıktan ilk gün kurdum biraz kullandım ve cihazı teslim aldığım günden 1 gün sonra yani 2. gününde cihazdan memnun kalmadım ve cayma hakkımı kullanmak için mail adreslerine mail attım ve kendi sitesi üzerinde bulunan iade et seçeneğine basarak iade formunu doldurdum. Bana gelen cevapta ürünü sanki aldıktan 1-2 ay sonra iade edecekmişim gibi standart prosedürleri anlatan bir metin attılar. Yani klasik servis raporu olmadan iade kabul etmiyor. Burada firma cayma ile ilgili hiçbir ifadeye yer vermiyor.

Ayrıca cihazın içinde fatura çıkmaması üzerine de mail attım bana bu hafta içeresinde gönderileceğini belirttiler. Cihazın kutusunda penta teknolojinin e-irsaliyesi var, yetkili distribütör firmaya faturasını iletmiş. Bu gelişmeler ardından 3. gününde Thh'ye bu konu ile ilgili başvurumu yapıp cihazın bedelini tarafıma yatırılmasını istedim. Ve maliye bakanlığına faturamın düzenlenmediği için ayrı bir şikayet oluşturdum. Arkadaşlar firma usulsüz fatura kesiyorlar.

Ertesi gün yani 4. günde Thh'ye gittim acaba eksiklik var mı diye sorduğumda orada çalışan hanımefendi bana cayma hakkımı kullanmadığımı belirterek cihazı cayma hakkımı kullanacağıma dair dilekçeyle birlikte cihazın alındığı şekilde paketleyip firmaya iletmem karşı tarafa göndermem gerektiğini söyledi. 6502 sayılı tüketici koruma kanunu 48. maddesine atıfta bulundu. 3 Eylül 2020 tarihinde, dilekçeyi kutunun içine koydum; her şeyi hazırladım bana teslim edildiği şekilde gönderdim ( fabrika bandını dahi taktım). Firma iadeye yanaşmadığı ve anlaşmalı gönderi olmadığı için yüksek bir kargo bedeli çıktı. Bu gelişmeyi firmaya bildirdim. Firma bana gönderdiği cevapta cayma hakkı ile ilgili yine bir şey söylemeyerek cihazı teslim almayacaklarını süreci hukuki yolla sürdürmek istediğini belirtti.

7 Eylül 2020 tarihinde ne tesadüf ki firma cihazımı teslim almış. Bunu kargonun ana merkezinden teyit ettirdim. Bugün ise firmayı arayarak cihazımın size teslim ediliğini ve iade ücretimin ne zaman yatıracaklarını dair soru sorduğumda bana cihazı teslim almadığını sonra kıvırarak güvenlik görevlimiz almış olabilir sizlere geri gönderilecektir diyerek cayma hakkımı yine yok saymıştır.

Bu durumda sizce haklı çıkar mıyım? Az önce Thh'yi aradım yine bu durumla alakalı ve firmanın bu hareketinin yasaya aykırı olduğunu belirterek, cihazı geriye teslim aldıktan sonra yapılan başvuruya ek şikayet oluşturarak bu durumla alakalı tüm ispatlarını kendilerine göndermem gerektiğini söylediler. Sizce haklı çıkar mıyım?

Sonuç olarak evet firma iletişimi gayet hızlı yapan, aynı günde kargoya veriyor, kendi depolarından değil distribütörlerin deposundan ürünleri alarak satış yapan bir firmadır. Karşı tarafa fatura ulaştırmayan, satış sonrası destek konusunda aciz kalmış, işleri yokuşa süren ve tüketicinin cayma hakkını yok sayan bu firmadan alışveriş yapmamanızı tavsiyem ederim. Saygılarımla.

cim.PNG

varan2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler arkadaşlar, Antalya'da bulunan Muratpaşa vergi dairesine kayıtlı teknolojipazar.com internet sitesi üzerinden güvenilir olduğunu buralardan okuyup bir monitör almaya karar verdim. Monitör ile ilgili inceleme videoları olmadığı için kendi gözümle göreyim nasıl olduğunu diyerekten site üzerinden havale ile aldım. Cihazı teslim aldıktan sonra kurdum biraz kullandım ve cihazı teslim aldığım günden 1 gün sonra yani 2. gününde bu kadar para edecek bir özelliği olmadığı kanaatine getirerek cihazın taraflarına iade edilmesini için mail adreslerine mail attım ve sitesi üzerinde bulunan iade et butonundan formlarını doldurdum. Gelen cevapta ürünü sanki aldıktan 1-2 ay sonra iade edecekmişim gibi standart prosedürleri anlatan bir metin attılar. Yani klasik servis raporu olmadan iade kabul etmiyor. Burada firma cayma ile ilgili hiçbir ifade yer vermiyor. Tüketici olarak 6502 sayılı kanunun 48. maddesini internet üzerinden alınan Türkiye cumhuriyeti devletine kayıtlı her şirketin mükellef olduğunu biliyorum. Bundan ayrı olarak cihazın içinde fatura çıkmamasını dert etmedim sonuçta cihazın kutusunda penta teknolojinin e-irsaliyesi var, yetkili distribütör firmaya faturasını iletmiş fakat kendi tarafıma e-fatura düzenleyip göndereceklerini düşünerek fakat herhangi bir fatura mail adresime düşmedi (spam dahil).Bu gelişmeler ardından 3. gününde Thh'ye bu konu ile ilgili başvurumu yapıp cihazın bedelini tarafıma yatırılmasını istedim. Ve maliye bakanlığına faturamın düzenlenmediği için ayrı bir şikayet oluşturdum. Ertesi gün yani 4. günde Thh'ye gittim acaba eksiklik var mı diye sorduğumda orada çalışan hanımefendi bana cayma hakkımı kullanmadığımı belirterek cihazı cayma hakkımı kullanacağıma dair dilekçeyle birlikte cihazın alındığı şekilde paketleyip firmaya iletmem karşı tarafa göndermem gerektiğini söyledi. Bugün kargoya verdim ürünü, dilekçeyi kutunun içine koydum; her şeyi hazırladım bana teslim edildiği şekilde gönderdim ( fabrika bandını dahi taktım). Anlaşmalı gönderi olmadığı için yüksek bir kargo bedeli çıktı. Bu gelişmeyi firmaya bildirdim. Firma bana gönderdiği cevapta cayma hakkı ile ilgili yine bir şey söylemeyerek cihazı teslim almayacaklarını süreci hukuki yolla sürdürmek istediğini belirtti. Bu durumda sizce haklı çıkar mıyım? Az önce Thh'yi aradım yine bu durumla alakalı ve firmanın bu hareketinin yasaya aykırı olduğunu belirterek, cihazı teslim aldıktan sonra yapılan başvuruya ek şikayet oluşturarak bu durumla alakalı tüm ispatlarını kendilerine göndermem gerektiğini söylediler. Sizce haklı çıkar mıyım?
Sonuç olarak evet firma iletişimi gayet hızlı yapan, aynı günde kargoya veriyor, kendi depolarından değil distribütörlerin deposundan ürünleri alarak satış yapan bir firmadır. Karşı tarafa fatura ulaştırmayan, satış sonrası destek konusunda aciz kalmış, işleri yokuşa süren ve tüketicinin cayma hakkını yok sayan bu firmadan alışveriş yapmamanızı tavsiyem ederim. Saygılarımla.

Eki Görüntüle 656947

Eki Görüntüle 656948
Sizdede çelişkiler var madem o kadar para etmeyeceğinizi düşündüğünüz ürünü neden satın alıyorsunuz. Bi deneyeyim geri gönderirim mantığıda hatalı. Bunlara rağmen iade hakkınız var fakat etik değil.

Sizde de çelişkiler var madem o kadar para etmeyeceğinizi düşündüğünüz ürünü neden satın alıyorsunuz. Bir deneyeyim geri gönderirim mantığıda hatalı. Bunlara rağmen iade hakkınız var fakat etik değil.

İncelemesi olmayan bir ürünü aldım. Geri gönderme prosedüründe illa arızalı olduğunu göstermek mi gerekiyor? Sonuçta ürünleri görmeden alıyoruz ellemiyoruz gözle görmüyoruz. Ürününü iyi olup olmadığını nereden anlayabileceğimizi gösterir misiniz?
Keyfi iade olur mu 😒

6502 sayılı tüketici kanunun 48. maddesi göstermek isterim. Sebep göstermeden iade hakkını tanıyor. En son ben Hepsiburada üzerinden bahçe hortumu aldım kırılmaz diye. Hortum kırılıyor diye 13 gün sonra iade edip aldım. Keyfi değil bu arada, monitörde ışık sızması yoğundu bunu sebep göstermedim. Sadece hakkımı kullanıp iade etmek istedim.

Yıl olmuş 2020. Halâ havale ile ödeme yapıyorsunuz. Karttan çekilmiş bir ücret olsaydı paşa paşa iade ederlerdi.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternet üzerinden alınan monitörlerin 14 gün iade hakkı vardır. Bunun önüne asla geçemezler.

Ürünün incelemesi olsa dahi, bilinçli olarak alınsa dahi sonrasında memnuniyetsizlik üzerine iade etme hakkını vermiştir yasalar.

Tüketiciyi koruma altına alan yasalar bir yandan diyor ki;
Ürünün yeniden satışa açılabilmesi için tüm paket içeriği ile birlikte hasarsız bir şekilde geri gönderimini yap der.

Sorunsuz bir şekilde cihaza zarar verilmeden iade gönderimi gerçekleştirilmişse eğer iade almak zorundalar.

Ayrıca havale ile alışveriş yapmayın. Bu yasal bir ödeme yöntemidir. Ancak satıcılar çok güzel açıklarını kullanıyorlar bu ödeme yöntemiyle.
Bu sebeple hesaptan ödeme veya kredi ödemesi ile işlem yapın.

THH kararı lehinize çıkacaktır, size söylenen şekilde tüm belgeleri iletin. Ödediğiniz kargo ücreti dahil olmak üzere tüm masrafların iadesini isteyin.

Yıl olmuş 2020. halâ havale ile ödeme yapıyorsunuz. Karttan çekilmiş bir ücret olsaydı paşa paşa iade ederlerdi.

Farkı mı var hocam bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim. Havalede fiyat farkı nedeniyle tercih ettim. Ve internet bankacılığı üzerinden yaptığım için alıcısına kadar iban numaralarını kontrol ettim. Dekontu hepsi bulunmaktadır.
İnternet üzerinden alınan monitörlerin 14 gün iade hakkı vardır. Bunun önüne asla geçemezler.

Ürünün incelemesi olsa dahi, bilinçli olarak alınsa dahi sonrasında memnuniyetsizlik üzerine iade etme hakkını vermiştir yasalar.

Tüketiciyi koruma altına alan yasalar bir yandan diyor ki;
Ürünün yeniden satışa açılabilmesi için tüm paket içeriği ile birlikte hasarsız bir şekilde geri gönderimini yap der.

Sorunsuz bir şekilde cihaza zarar verilmeden iade gönderimi gerçekleştirilmişse eğer iade almak zorundalar.

Ayrıca havale ile alışveriş yapmayın. Bu yasal bir ödeme yönte midir? Ancak satıcılar çok güzel açıklarını kullanıyorlar bu ödeme yöntemiyle.
Bu sebeple hesaptan ödeme veya kredi ödemesi ile işlem yapın.

Uyarılarınız için teşekkür ederim. Yasal bir ödeme yönte midir derken neden kastettiğinizi anlayamadım. Ücreti iletirken siparişin numarasını ve alıcı kişi olduğumu belirttim.
THH kararı lehinize çıkacaktır, size söylenen şekilde tüm belgeleri iletin. Ödediğiniz kargo ücreti dahil olmak üzere tüm masrafların iadesini isteyin.

Şimdilik ürün kargoda karşı tarafa iletilmek üzere, onun geri gelmesini bekliyorum. Ek şikayetimde bunları belirteceğim.

İncelemesi olmayan bir ürünü aldım. Geri gönderme prosedüründe illa arızalı olması mı gerekiyor? Sonuçta ürünleri görmeden alıyoruz ellemiyoruz gözle görmüyoruz. Ürününü iyi olup olmadığını nereden anlayabileceğimizi gösterir misiniz?
Bakınız siz iyi niyetli davranmıyorsunuz mesajınızda'da belirtmişsiniz. Görünce bu kadar para etmez ne demek Allah aşkına. Almayın o zaman. Gidip var olan mağazada deneyeceksiniz incelemeler yetmiyorsa. Ayrıca paranızı alırsınız ama 3-5 ay bekleyeceksiniz.

Bakınız siz iyi niyetli davranmıyorsunuz mesajınızda'da belirtmişsiniz. Görünce bu kadar para etmez ne demek Allah aşkına. Almayın o zaman. Gidip var olan mağazada deneyeceksiniz incelemeler yetmiyorsa. Ayrıca paranızı alırsınız ama 3-5 ay bekleyeceksiniz.

Satıcı asıl iyi niyetle hareket etmiyor. Köyde yaşıyorum. Yaşadığım yerde elektronik mağaza olmadığı gibi bu cihaz hiçbir fiziki mağaza sergilenmemektedir. Öyle olsa neden gidip de internet üzerinden almakla uğraşayayım? Reklamda yani ürünün websitesinde ve tanıtım videosunda bahsedilen özellikler sunulan grafik ve değerlerle kıyasladığımda gelen ürün arasında o kadar çok fark var ki parasını haketmediğini gözlerimle görmüş oldum. Sonuçta aldığım cihaz 2000-3000 liralık standart 144 Hz 1ms monitör değil. Ayrıca satıcının fatura oluşturmaması ve e- arşivi fatura sorgulamada ürünle alakalı hiçbir fatura işlemi düzenlenmemiş olması daha da şüphe çekici değil mi?
@ÜlgenHan hocam senden de yorum bekliyoruz.
Edit: Evet arkadaşlar 03.09.2020 tarihinde cayma hakkı kapsamında gönderdiğim ürün firma ürünü kabul etmeyerek geri gönderdi. 10.09.2020 de elime ulaştı. Firma ürünü kabul etmeyerek Yasaya aykırı eylem işlemiştir. 18. günümdeyim cihazın faturası elime hala ulaşmadı. Maliye bakanlığı'na şikayet ettim henüz hareket yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı