Teknolojiye Ne Gerek Var (!)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

BarbarFedai

Hectopat
Yer
Denizli/Merkezefendi
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu an o kadar canım sıkkın ki. Nedenini açıklayalım: Geçen gün vergilere bakmak için internetten rastgele bir araba seçtim. Ülkemize geliş fiyatını 3.50 ile çarptım. Sonuç gayet normaldi üstüne %10 bayi kârı koyduğunda arabanın niye bu kadar ucuza geldi dedim sonradan aklıma geldi ki vergileri eklememişim. Yaklaşık olarak %150 ÖTV Ekledim ve sonuç: Araba fiyatının yaklaşık olarak %70 devlete gidiyor. Gerçekten bunu mu hak ediyoruz ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bak sana daha da vahimini söyleyeyim. Örneğin AUDI RS7 alacak olalım. Bu araç:

Red-Audi-RS7.jpg

Şimdi ülkemizdeki satış fiyatına bakalım:

upload_2016-11-27_20-20-28.png

Görüldüğü üzere 973.000 TL. Yani neredeyse eski para ile 1 trilyon...

Şimdi bu aracın Euro fiyatı ne kadar ? 98.132 €.

Farzedelim Almanya'da yaşıyorsun. Maaşını Euro olarak alacaksın. Almanya'da asgari ücret 1.473 EURO.

Şimdi aracın fiyatını doğrudan bu maaşa bölelim: 66 maaş etti. Yani Almanya'da bu araç 66 maaşa eşit.

Şimdi aynı hesabı ülkemiz için yapalım: Asgari ücret: 1.300 TL. Bölelim aracın fiyatını: 748 maaş etti.

Yani Almanya'da RS7 almak 5.5 sene çalışma yılına eşit ike Türkiye'de 62 yıla eşit.

Çok kaba bir hesapla 11 kat daha fazla çalışmak zorundayız.

Şimdi soruyorum, o mitinglerde Türkiye'nin şu anki durumuna övgüler yağdıran gurbetçiler neden kalkıp gelmiyorlar buraya ? Gelsinler de ayda 356 Euro asgari ücretle bir çalışsınlar bakalım nasıl oluyormuş oradan atıp tutmak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı