Tekrar için karekök sıfır çözmeli miyim?

Blacksidemre

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba sosyal. Fiziği tekrar etmek adına bu kitabı kullanmak istiyorum. Aslında şimdi bile sorularını çözüyorum. Basınç konusundayım. TYT fizik bitti. Fakat ben madde, basınç, hareket ve enerji kısımlarını tamamen unuttum. Bundan önce 40 seans ile Bes'in ders işleme föylerindeki sorularını çözdüm. AYT'de ise çembersel harekete geçiyorum. Her gün 1 konu bitirebilirim TYT için. Aynı zamanda paralel olarak AYT fizik işliyorum.

14 konu var kitapta. Her başlık 10 alt başlıkta anlatılmış, 2 haftada bitirebilirim. Sizce bunu çözmem vakit kaybı mı olur? İçinde çıkmış sorular ve tarama testleri de var. Çok kolay bir kitap değil. Daha çok AYT'ye yatırım için çözmek istiyorum. Düşüncelerinizi belirtebilirsiniz. Töder'de TYT'de 7 sorudan 5 net çıkarmıştım. AYT'ye bakmadım bile, sadece matematik çözmüştüm. Neden karekök 0 derseniz, zamanında kampanya ile 5 kitabı 100 liraya getirmiştim. Şimdi kitaba yazık olmasın diye çözmek istiyorum. Ek olarak dershanenin de soruları duruyor.

Arkadaşlar cevaplarınıza geç cevap verebilirim, dershanede olacağım. Cevaplarınızı siz yazın. Ben akşam 8 gibi bakacağım. Hepinize iyi sosyaller.

Karekök sıfır elinizde varsa çözebilirsiniz ama çok temele hitap ettiğini söylüyorlardı, 2 hafta az bir zaman değil artık. Bilmediğiniz konuları yapıp bildiklerinizi çözmeyebilirsiniz ( varsa ünite sonu testini falan yapın ya da sadece ).

Karekök sıfır elinizde varsa çözebilirsiniz ama çok temele hitap ettiğini söylüyorlardı, 2 hafta az bir zaman değil artık. Bilmediğiniz konuları yapıp bildiklerinizi çözmeyebilirsiniz ( varsa ünite sonu testini falan yapın ya da sadece ).

Konu özetlerinin yanlarındaki sorular o kadar kolay değil aslında hocam. Basınç konusunda zorlanmıştım. Şu anda ısı ve genleşme kısmındayım. Bayağı ilerledim kitapta. Eksiklerim aslında tam olarak mekanik konularında. Hareket ve enerjiyi tekrar edip bırakırım o zaman hocam. AYT'yi de salmamak lazım.

Konu özetlerinin yanlarındaki sorular o kadar kolay değil aslında hocam. Basınç konusunda zorlanmıştım. Şu anda ısı ve genleşme kısmındayım. Bayağı ilerledim kitapta. Eksiklerim aslında tam olarak mekanik konularında. Hareket ve enerjiyi tekrar edip bırakırım o zaman hocam. AYT'yi de salmamak lazım.
Mekanik kısmı AYT'de hallolur zaten.

Hocam, hız grafiklerini pek yorumlayamıyorum. İtme momentumda grafik alanı hesabında zorlanıyordum bazen. TYT mekaniği halledip öyle geçme taraftarıyım ben.
Aslında integral gibi bir mantığı var o grafiklerin. Ben 11'de biraz integral öğrenmiştim, o konuları daha iyi anlamak için çok detay gerekmiyor zaten. Basitçe hız m/s ise, bunu s ile çarparsanız yol çıkıyor, momentum = itme = f*s ise bunu saniye ile çarpınca kuvvet çıkıyor vs. Genel olarak birim şeklinde kodlarsanız çok rahat edersiniz bence. 3-4 tane formül var zaten, F= ma, a = v/s, v= m/s derken tüm birimler birbirine eşitleniyor :D

Aslında integral gibi bir mantığı var o grafiklerin. Ben 11'de biraz integral öğrenmiştim, o konuları daha iyi anlamak için çok detay gerekmiyor zaten. Basitçe hız m/s ise, bunu s ile çarparsanız yol çıkıyor, momentum = itme = f*s ise bunu saniye ile çarpınca kuvvet çıkıyor vs. Genel olarak birim şeklinde kodlarsanız çok rahat edersiniz bence. 3-4 tane formül var zaten, F= ma, a = v/s, v= m/s derken tüm birimler birbirine eşitleniyor :D

İntegrale daha vardı hocam, siz ne yaptınız :D O konuya gelince mantığını anlarım o halde :) Ben yine de pek formül bek ezberlemiyorum. Daha çok grafik eğimi sorularını yapabiliyorum. Trigonometri öğrenmemin de grafikleri anlamama katkısı oldu.

Çalışırken formülleri yazıp soruları formüllere bakarak hallediyorum hocam, böyle gitmemin bir sakıncası olmaz değil mi?

İntegrale daha vardı hocam, siz ne yaptınız :D
Ben 11'de öğrendiğimle idare ediyorum hala bide :D Seneye kadar öğrenmem gerek yoksa zorlanacağım 1. sınıfta.
Çalışırken formülleri yazıp soruları formüllere bakarak hallediyorum hocam, böyle gitmemin bir sakıncası olmaz değil mi?
Ezberlemeniz lazım. Baka baka zamanla ezberliyorsanız sorun olmaz ama sınavda formül verilmeyecek sonuçta. Toplam 20 formül anca çıkar zaten, elektrik-manyetizma ve atış dışında da karışık formül çıkmıyor zaten karışınıza.

Ben 11'de öğrendiğimle idare ediyorum hala bide :D Seneye kadar öğrenmem gerek yoksa zorlanacağım 1. sınıfta.

Aynen hocam, siz geçen sene o konuları da göremediniz. Onları öğrenmeye bakın.

Ezberlemeniz lazım. Baka baka zamanla ezberliyorsanız sorun olmaz ama sınavda formül verilmeyecek sonuçta. Toplam 20 formül anca çıkar zaten, elektrik-manyetizma ve atış dışında da karışık formül çıkmıyor zaten karışınıza.

Haklısınız hocam, bir şekilde ezberleyeceğiz. Elektrik ve manyetizmadakileri ezberlemek daha sıkıntı olacak dediğiniz gibi hocam.

İyi seviyedeyseniz boşuna çözmeyin derim.
Tekrar için en uygunu sınava en yakın olanlar diye düşünüyorum.
345 ve 3D Fizik için mükemmel iki kitaptır.

345 elimde vardı fakat Karekök elimde olduğu içini iade edip AYT'sini almıştım hocam. TYT mekanikte sıkıntım var sadece. TYT fiziğin termodinamik ve katı hal kısmını yapabiliyorum denemelerde (madde, basınç vs.).

Yeni konular

Geri
Yukarı