Tekrardan Sınava Hazırlanılırsa Nasıl Olur?

The Tribal Chief

Hectopat
Makaleler
44
Uzun zamandır ders çalışmıyorum. Antrenmanlarla matematik 1 kitabını dahi zor çözüyorum. 95 olan ortalama şimdi eksilere gitti. Nasıl yapacağım hiç bilmiyorum. Benim istediğim alan bilgisayar ve yazılım mühendisliği. Ayrıca ben en yüksek yerleri yani Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi yerleri kazanmak istiyorum.

Sanırım 1 yıl çalışmakla kazanılacak bir şey değil gibi geliyor. Eğer sınav olmaz diyorsanız ben alaylı yazılımcı olacağım. Ama üniversitenin hem diploma hem hoca olduğu için daha avantajlı. Alaylı ise bir sorun ile karşılaştığında kendisi bulması gerekiyor. Tamam, alaylı yazılımcı olup çok iyi yerlere gelenler var fakat ortalama olarak bakarsak saydığım üniversiteler daha çok rağbet görüyor.

Sizce ne yapmalıyım?

Hocam sınavlar iptal edilmez. Çok büyük kararlar çünkü bunlar. Daha lise sınavlarını bile iptal etmiyorsa MEB, sınav iptalini aklınızdan çıkarın.

1 yılda rahatlıkla kazanırsınız ODTÜ gibi yerleri. Rahatlıkla derken lafın gelişi. Bayağı çalışmanız gerekecek. Ama ümidi kesmeyin. Hocam şimdi sınavlar size pek ciddi gelmiyor büyük ihtimalle ama üniversite bitince çok acı çekersiniz. İş bile bulamazsınız. Bu 1 yılı işkence yılı gibi düşünün, tüm beyninizi derslere verin. Aşırı sıkılacaksınız ama bu ileride iradenizi de çok güçlendirecektir. Çalışmaya başlayın bir an önce. Bakın günde 500 tane soru çözmenizi isteyen yok. Yavaş yavaş arttıracaksınız. Eğer dershaneye gidecekseniz zaten onlar da sizi yönlendirecektir. Hocam 1 yıldan bahsediyoruz, size niye küçük bir değer gibi geliyor ki? Çok sıkı çalışmanız lazım, ama eminim dize çok büyük katkı sağlayacaktır. İyi çalışmalar. :)

Hocam ben çok yanlış anlamışım olayı. Yle bir şey yapmayın sakın. Hayatınızdan 1 yıl çalınır. Sınava kadar ölümüne eşek gibi çalışın, nereyi kazandıysanız oraya gidin. 1 yıl daha çalışıp tekrar sınava girip ODTÜ kazanma meselesi neredeyse imkansız. Şimdiden ölümüne çalışın, yoksa zor gerisi.

Yapam der isen 1 sene TYT kas sonra sağlam bir iki yıllık meslek yüksekokuluna git hem temelde de az çok görmüş olursun, orada iyice çalış sadece mat 1 çöz 2 sene boyunca DGS'ye gir istediğin üniye gidersin.

Uzun zamandır ders çalışmıyorum. Antrenmanlarla matematik 1 kitabını dahi zor çözüyorum. 95 olan ortalama şimdi eksilere gitti. Nasıl yapacağım hiç bilmiyorum. Benim istediğim alan bilgisayar ve yazılım mühendisliği. Ayrıca ben en yüksek yerleri yani Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi yerleri kazanmak istiyorum.

Sanırım 1 yıl çalışmakla kazanılacak bir şey değil gibi geliyor. Eğer sınav olmaz diyorsanız ben alaylı yazılımcı olacağım. Ama üniversitenin hem diploma hem hoca olduğu için daha avantajlı. Alaylı ise bir sorun ile karşılaştığında kendisi bulması gerekiyor. Tamam, alaylı yazılımcı olup çok iyi yerlere gelenler var fakat ortalama olarak bakarsak saydığım üniversiteler daha çok rağbet görüyor.

Sizce ne yapmalıyım?

Antrenmanlar ile matematiğin birincisini zor çözüp nasıl 95 ortalamaya sahip oluyorsunuz?

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ama beni strese sokuyor. Stresin olacağını biliyorum fakat benimki ileri seviye. 1 ay ruh sağlığı hastanesinde yattım. Hem kendi psikolojim bozuldu hem ders psikolojimi bozdu. Hemen pes ediyorum.

Dershaneye gitmeyi düşünüyorum. İşte bu işin "ama"sı var. Ya olmazsa deniyor ve bir taraftan ya olursa deniyor. Bu arada benim psikolojik sıkıntımdan dolayı doktor il dışına çıkma dedi. Hocam çok saçma bir olay. Benim sıkıntım geldiğinde beni gözetleyecek biri lazım. Hepimizin o şehre gitme şansıda yok.
Antrenmanlar ile matematiğin birincisini zor çözüp nasıl 95 ortalamaya sahip oluyorsunuz?
Hocam 10. sınıfta 95'ti. Ondan sonra yapamamaya başladım.

Çok kaliteli bir dershaneye gitmeyecekseniz hiç gitmeyin daha iyi, düşük seviye öğrencileri pek sallamıyorlar. Herhangi bir şeyi şıp diye anlamak uzun antrenmanlar ister, isterseniz sanayide oto kaportacı olun isterseniz mobilyacı olun isterseniz mühendis. Bu iş böyledir zamanınızı anlamaya ayırırsanız ancak karşılığını alırsınız bu yüzden ön yargınızı kırın zorlanmanız çok normal.

Benim 10. sınıfta matematiğim 35 idi. Şuan çalıştığımda gayet yapabiliyorum matematiği. Bir şeyleri başarmak için çalışmanız yeterli. Hayatınızın sonuna kadar neyi başarmak istiyorsanız çalışacaksınız, bu sadece akademi için değil hayatın her alanında geçerli bir kural.

Yapacağınıza inanıyorsanız ben destekliyorum. 1 yıl boşa gitmiş gibi gözüküyor ancak eğer istediğinizi yerleri kazanırsanız buna fazlasıyla değecektir.

Ancak ilk sene öylesine bir yere gideyim, beğenmezsem tekrar sınava giderim diye bir düşünceye girmenizi tavsiye etmiyorum. Çok mantıksız olur ikinci durum.

Geri
Yukarı