Telefon alırken iOS mu Android mi tercih edilmeli?

EsatKa

Hectopat
Makaleler
2
Herkese merhaba, bugün birçok kavga konusu bile olan yeni bir telefon alırken iOS'mu Android'mi sorusuna biraz yanıt vereceğim:

1. İlk öncelikle telefonu ne için kullanacağınızı ve beklentilerinizi belirleyin.

2. İlk öncelikle IOS'dan başlayalım. İlk önce IOS'un artı ve eksilerini sayacağım.

+ Daha stabil
+ Uzun ömürlü
+ Uzun süre güncel kalan bir yazılım.
+ Güvenliğe önem veriyorsanız güvenlik konusunda çok iyi.
+ Daha iyi bir kamera
+ Daha iyi bir eko sistem. (Home, watch, mac..)

- Özgür değil, 3. Parti yazılım yükleyemiyorsunuz, bunun sebebi daha güvenli bir yazılım yapmak için, telefonu istediğiniz gibi özelleştiremiyorsunuz.
- App Store'da uygulamaların fiyatları Play Store kadar ucuz değil. (Örnek: Minecraft Play Store'da 60 TL civarındayken App Store'da 180 TL civarında.)

Android:

+ Özgür bir yazılım, 3. Parti uygulamalar vs. Yükleyebiliyorsunuz.
+ Özelleştirilebilir, kişiselleştirilebilir bir yazılım.

- IOS'a göre çok daha az ömürlü bir yazılım
- Bir Android telefon ortalama sadece 2-3 Android güncellemesi alıyor.
- Güvenlik konusunda daha az güvenlikli.
- Eğer bir S23’ünüz vs. Yoksa İos’a göre daha kötü bir kamera.
- Çok nadir 1-2 markanın eko sistemi iyi olasada genel olarak eko sistem olarak kötü bir yazılım.

Yani eğer telefondan beklentiniz, uzun ömürlü, stabil olması ve güvenli olması ise iOS. Ama eğer telefondan beklentiniz özelleştirilebilir olması ise, her şeyini kendinizin ayarlamasını istiyorsanız, Android sizi için daha iyi bir tercih. NOT: Yanlışlarım, hatalarım olabilir. Bunları düzeltebilir ya da siz bu maddelere ek olarak madde ekleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Bütçe, kamera performansi, oyun performansi, Apple arasi ürün senkronizasyonu ve ekosistem gibi ozelliklerde goz onunde bulundurulmali tabii ki. Daha basarili bir blog olabilirdi.

Eksik bilgi çok. İphone ile gidipte Xiaomi, General Mobile, Oppo gibi markalar karşılaştırılırsa ancak dediklerin doğru olur lakin bu markalar ile karşılaştırmak saçma.

İphone’nin rakibi Samsung’dur, Samsung’un üst seviye modelleride iPhone kadar güncelleme alıyor.

Ayrıca olayın yine Android ile ilgisi yok. Android düzgün bir işletim sistemi iken markalar arayüzleri ile bozuyorlar. Örnek vermek gerekirse Xiaomi 🙂

OneUI arayüzlü Android ve saf Android yıllarca sıkıntı çıkarmadan kullanılabilecek işletim sistemlerinden.

Bütçe, kamera performansi, oyun performansi, Apple arasi ürün senkronizasyonu ve ekosistem gibi ozelliklerde goz onunde bulundurulmali tabii ki. Daha basarili bir blog olabilirdi.

S23 Ultra’da Samsung kamera konusunda iPhone’yi geçti.

Herkese merhaba, bugün birçok kavga konusu bile olan yeni bir telefon alırken iOS'mu Android'mi sorusuna biraz yanıt vereceğim:

1. İlk öncelikle telefonu ne için kullanacağınızı ve beklentilerinizi belirleyin.

2. İlk öncelikle IOS'dan başlayalım. İlk önce IOS'un artı ve eksilerini sayacağım.

+ Daha stabil
+ Uzun ömürlü
+ Uzun süre güncel kalan bir yazılım.
+ Güvenliğe önem veriyorsanız güvenlik konusunda çok iyi.

- Özgür değil, 3. Parti yazılım yükleyemiyorsunuz, bunun sebebi daha güvenli bir yazılım yapmak için, telefonu istediğiniz gibi özelleştiremiyorsunuz.
- App Store'da uygulamaların fiyatları Play Store kadar ucuz değil. (Örnek: Minecraft Play Store'da 60 TL civarındayken App Store'da 180 TL civarında.)

Android:

+ Özgür bir yazılım, 3. Parti uygulamalar vs. Yükleyebiliyorsunuz.
+ Özelleştirilebilir, kişiselleştirilebilir bir yazılım.

- IOS'a göre çok daha az ömürlü bir yazılım
- Bir Android telefon ortalama sadece 2-3 Android güncellemesi alıyor.
- Güvenlik konusunda daha az güvenlikli.

Yani eğer telefondan beklentiniz, uzun ömürlü, stabil olması ve güvenli olması ise iOS. Ama eğer telefondan beklentiniz özelleştirilebilir olması ise, her şeyini kendinizin ayarlamasını istiyorsanız, Android sizi için daha iyi bir tercih. NOT: Yanlışlarım, hatalarım olabilir. Bunları düzeltebilir ya da siz bu maddelere ek olarak madde ekleyebilirsiniz.
+Android de kesinlikle oyunlarda daha fazla performans alırsınız.
+Ucuz.
+Güvenlik için bir anti virüs kullanabilirsin Malvarebytes gibi.
+Güncellemeleri kendin yükleyebilirsin elle.
+Eğer cihazına güzel bakarsan Android IOS fark etmez uzun ömürlü olur.

Eksik bilgi çok. İphone ile gidipte Xiaomi, General Mobile, Oppo gibi markalar karşılaştırılırsa ancak dediklerin doğru olur lakin bu markalar ile karşılaştırmak saçma.

İphone’nin rakibi Samsung’dur, Samsung’un üst seviye modelleride iPhone kadar güncelleme alıyor.

Ayrıca olayın yine Android ile ilgisi yok. Android düzgün bir işletim sistemi iken markalar arayüzleri ile bozuyorlar. Örnek vermek gerekirse Xiaomi 🙂

OneUI arayüzlü Android ve saf Android yıllarca sıkıntı çıkarmadan kullanılabilecek işletim sistemlerinden.

S23 Ultra’da Samsung kamera konusunda iPhone’yi geçti.
Haklısınız hocam. IOS a 2 tş daha fazla veriyoruz ve havası var diye daha kaliteli olmaz. Şahsen android mobil için en iyi işletim sistemidir. Ayrıca keyfinize göre düzenlemek en önemli şeylerden biri benim için.
H

Hala 2014 model j serisi Samsung kullaiyorum, telefon gayet kullanisli.
Bende 2016 Galaxy J 7 kullanırım. Çoğu oyun 45 FPS açılıyor.

Önerinizin üzerine kamera ve eko sistem maddelerini ekledim. Oyun performansı stabiliteye girebilir diye onu yazmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı