Telefon Bataryası Aşırı Şarj Koruma Sistemi Olmaması Sıkıntı Oluşturur mu?

optokublator

Hectopat
Daha fazla  
Hayırlı ramazanlar, hayırlı kandiller.
LG G3 kullanıyorum. Geçenlerde bir gün yedek orijinal batarya aldım. Tek telefonla 2 bataryayı şarj edecek vaktim olmadığı için alternatif yöntemler denemek istedim. Şarj adaptöründen 5V 1.8A alıp direkt bataryaya vererek bataryayı şarj ediyorum. 2 gündür rahat rahat bu şekilde işimi görüyorum.

Sorum da burada başlıyor. Bu şekilde bataryayı aşırı şarj önleyici bir devre kullanmadan şarj etmek ne kadar sağlıklıdır? Performansı etkiler mi? Normalde adaptör prizdeyken ve yük yokken adaptörden ince bir cızz sesi geliyor. Yük bağlanınca ses kesiliyor ve batarya tam şarj olduktan sonra da yine ses kesiliyor. Adaptörden elektrik alıp yedek bataryaya verince de aynı ses olayı oluyor. Anladığım kadarıyla adaptörde aşırı şarj koruması var. Doğru mu düşünüyorum sizce? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni üretilen bataryaların çoğunda voltaj regülatörleri vs. var zaten içinde.Sıkıntı olacağını pek zannetmiyorum.Zaten akımı bir süre sonra düşmeye başlar.Ama yinede siz tedbiri elden bırakmayın.

Ben kendi telefonumda deneyimlediğim şekilde aktarayım. Telefon bataryayı şarj ederken tam olarak 5v çıkış vermiyor. Siz direk bataryayı şarj aletine taktığınız zaman 5v ile şarj etmeye çalışmış oluyorsunuz. Kısa vadede pek zararı görünmüyor olabilir ama uzun vadede bataryada şişmeler ve hızlı şarj tükenmesi sorunları ortaya çıkabiliyor.

Telefon bataryalarının genelde 3V civarında olduğunu düşünürsek 5V vermek pek düzgün görünmüyor. Özellikle bataryaların her an patlamaya hazır bomba olduğunu göz önünde bulundurursak direkt adaptör ile 5V vermek oldukça riskli bir işlem.

Telefon bataryaları 3 V değildir. Bu değer değişir. 3.7 olur 3.8 olur 3.85 olur. Ancak direkt 5 V verilmez. 4.25 V civarı filan verilir genelde. Tabi batarya voltajına göre değişir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı