Telefon RAM'lerinde MHz önemli midir?

Ayhankazgın14

Decapat
Dün elime hiç duymadığım beleş Alcatel marka bir tablet geçti. Ben markayı bilmediğim için araştırıyorum, telefonlarına bakıyorum falan. 1150TL fiyata 6 GB RAM var. Bu fiyatta hiç böyle bir RAM görmedim.

Her neyse, bir eleman da bana RAM konusunda bir telefon önermişti. Kıyaslamaya RAM konusundan geldik. Benimki 2 GB fazla dedim, adam bana; "Senin RAM'lerin dandik RAM, benim seçtiğimin MHz değeri daha yüksek" dedi. Başka bir eleman da; "Telefon ve tablette RAM MHz önemli değildir" dedi.

Hiç aklıma gelmemişti, 6 GB RAM'i duyunca ağzım sulamdı, beynim kamaştı. Cidden MHz var mı arkadaşlar telefon RAM'lerinde?

Peki bir ürünün MHz hızlarını nasıl öğrenebilirim? Herhangi bir siteye girip özellikler yazdığımda RAM MHz gözükmüyor ve cidden telefonda RAM MHz önemli mi değil mi?

DDR4 ise 2133, base frekans, diye düşünüyorum.
Telefonlarda RAM frekansını daha önce ne düşünmüştüm ne duymuştum. İnternette de baktım biraz, frekansı gösteren bir makale vs bulamadım.
Bence RAM'in frekansını vs boş verip gerçek dünya testi yapmalısınız, açıp oyun oynamak gibi.

MHz'den daha önemli olan hangi rap tipini kullandığıdır. Aynı bilgisayar gibi LPDDR1-2 diye gidiyor şu an en son çıkan LPDDR5 var. RAM tipi boyutundan daha önemli. Android sisteme 4 GB rahat yetiyor boyutu daha fazla diye eski tipte RAM'e sahip telefonu almak mantıklı değil.

MHz'den daha önemli olan hangi rap tipini kullandığıdır. Aynı bilgisayar gibi LPDDR1-2 diye gidiyor şu an en son çıkan LPDDR5 var. RAM tipi boyutundan daha önemli. Android sisteme 4 GB rahat yetiyor boyutu daha fazla diye eski tipte RAM'e sahip telefonu almak mantıklı değil.

Ha bu LPDDR1-2-3-4-5 DDR1-2-3-4-5 gibi mi?

Epki nasıl öğrenebiliriz bir telefonun hangi LPDDR ürünü olduğunu

Mesela herhangi bir siteye telefon özellikleri deyince bağzen bulamıyorum.

Epey sitesinde gözüküyor hocam.

1620551223317.png

Yeni konular

Geri
Yukarı