Telefon satmak ne kadar güvenilir?

bloodyxTR

Centipat
Merhaba.
Yaklaşık 10 yıldır kullandığım telefonumu satmaya karar verdim ancak aklıma takılan bir durum var?

WhatsApp bildiğiniz üzere tüm sohbet yedeklemelerini telefonun içerisinde de tutuyor. Bu dosyaya dosya yöneticisi üzerinden "WhatsApp > databases" kısmından ulaşmak mümkün. Bu yazışmalar "Crypt12" şifreleme tekniği ile korunuyor.

Ben telefonu fabrika ayarlarına aldığımda tamamen tüm bu şifrelenmiş dosyalar silindi. Araştırdığım kadarıyla herhangi bir teknolojik cihazdan silinen dosyalar kolaylıkla geri getirilebiliyor ve yine araştırdığım kadarıyla "Crypt12" şifreleme tekniği ile korunmuş olan bu dosyalar "key" alınarak okunabiliyor.

Ben telefonu fabrika ayarlarına döndürdüm. Şu an herhangi bir yedekleme dosyası bulunmuyor.
Bu şekilde telefonumu satsam tüm geçmiş yazışmalarıma ulaşabilirler mi? Bu mümkün müdür? (Root edilmeden "key" alınmıyor. Root kısmından silinen herhangi bir "key" dosyası geri getirilebilir mi?
Bilgili kişilerden yorum veya tavsiye bekliyorum.

Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi bu kadar dert edeceğin konuşmaların varsa satma kafan da rahat olsun. Ayrıca senin telefonunu alan kişi neden senin geçmiş Whatsapp konuşmalarının derdine düşsün?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu kadar derdine düşülecek yazışmalarınız varsa telefonu satmayın bir kenarda dursun bence. Zaten 10 yıllık telefon dediğinizden yola çıkarak artık çok pahalı bir model olmadığı varsayımında bulunuyorum. Az bir mebla için akılda soru işareti de kalmamış olur.
Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi bu kadar dert edeceğin konuşmaların varsa satma kafan da rahat olsun. Ayrıca senin telefonunu alan kişi neden senin geçmiş Whatsapp konuşmalarının derdine düşsün?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada önemli olan telefonu satmak değil aslında.
Bunu öğrenmiş olalım ki bilgili kişilerden yeni almış olduğumuz telefonları veya bilgisayarları da satarken dikkat etmemiz gereken durumlar var mı? gibi soruların yanıtlarını almış olalım.

Telefon satmayı asla ama asla önermem, silinen dosyaların geri getirilmesi bir yana, içerisinde banka şifrelerinizden tutun tüm özel hayatınıza dair her şey barınıyor. Telefonunuzu 400 500 TL için satmayın, koyun bir köşede dursun. Kardeşinize veya yeğeninize verirsiniz kullanması için.

Yukarıda bazı arkadaşlar "ayrıca senin telefonunu alan kişi neden senin geçmiş WhatsApp konuşmalarının derdine düşsün?" demiş. Ne olursa olsun neden benim WhatsApp konuşmalarımı birisi görsün? Bu benim özelim değil midir? Görebilecek olması başlı başına bir sorun değil midir zaten?

Sonuca gelirsek, telefonunuzu sakın satmayın, çıplak fotoğraflarınız veya o tarz herhangi bir şey yoksa bile, özeliniz yoksa bile sakın satmayın. Sizin özeliniz olmayan bir şey başkasının özeli olabilir. Dosyaların hepsi çatır çatır kurtarılıp gün yüzüne çıkartılabiliyor.

Telefon satmayı asla ama asla önermem, silinen dosyaların geri getirilmesi bir yana, içerisinde banka şifrelerinizden tutun tüm özel hayatınıza dair her şey barınıyor. Telefonunuzu 400 500 TL için satmayın, koyun bir köşede dursun. Kardeşinize veya yeğeninize verirsiniz kullanması için.

Yukarıda bazı arkadaşlar "ayrıca senin telefonunu alan kişi neden senin geçmiş WhatsApp konuşmalarının derdine düşsün?" demiş. Ne olursa olsun neden benim WhatsApp konuşmalarımı birisi görsün? Bu benim özelim değil midir? Görebilecek olması başlı başına bir sorun değil midir zaten?

Sonuca gelirsek, telefonunuzu sakın satmayın, çıplak fotoğraflarınız veya o tarz herhangi bir şey yoksa bile, özeliniz yoksa bile sakın satmayın. Sizin özeliniz olmayan bir şey başkasının özeli olabilir. Dosyaların hepsi çatır çatır kurtarılıp gün yüzüne çıkartılabiliyor.
Öncelikle teşekkür ederim düzgünce cevap verdiğiniz için. Yukarıdaki arkadaşların özeli değerli olmayabilir tabi ki ama insanların özeli değerlidir.

Sormak istediğim şu: Bu kadar basit mi?
Yani tüm şifreleme teknikleri vb. gibi yöntemlerle şifrelenen dosyalar bu kadar basit bir şekilde geri getirilip açılabiliyor mu?
Bu arada banka şifreleri kısmına pek katılmıyorum çünkü bunlar internet tarayıcısı üzerinden girilir ve anlık SMS gelir. Tarayıcıdan girilen şifreleri bilmek için ciddi anlamda keylogger olması lazım.

iPhone'lar için 3uTools üzerinden Anti-Recovery Flash ile yazılım atabiliyorsunuz. Amacı veriyi geri döndürülemeyecek şekilde silmek. Süreç saatler sürüyor. Eminim bunun bir türlüsü Android için vardır.

iPhone'lar için 3uTools üzerinden Anti-Recovery Flash ile yazılım atabiliyorsunuz. Amacı veriyi geri döndürülemeyecek şekilde silmek. Süreç saatler sürüyor. Eminim bunun bir türlüsü Android için vardır.

Araştırdım ancak bulamadım. Teşekkür ederim yine de.
Bu arada veriler basit bir şekilde geri getirilip okunabilir mi? Android için en azından.

Geri
Yukarı