Çözüldü Telefon uygulamalarında internet yavaşlıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emre Kekil

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Biyomedikal Mühendisi ve Öğretmen
Merhaba arkadaşlar. Çok ilginç bir sorundan bahsetmek istiyorum. Acayip can sıkan bir durum ne olduğunu çözemedim.

Evde aktif olarak kullandığım cihazlar:

Masaüstü bilgisayar( Ryzen 5700G, Asus Tuf Gaming B550 Wifi, İntel ax200 wifi-6 yongası)
Dizüstü( Asus Vivobook s510un, i5-8250u, intel ac-8260 wifi yonga)
Samsung galaxy S20 (exynos)
Samsung galaxy S8(exynos)
ayrıca kardeşimde de xiaomi note 8 var.

Sorun şöyle: Her iki bilgisayarda çatır çatır takılmadan kullandığım internet mobil uygulamarın bazılarında çok yavaş. Adeta 128 kbit/s hızında internet kullanıyormuşum gibi.

Modemim Zyxel VMG3625-T50B. Kullandığım internet hizmeti Turknet ve bağlantı hızım 80 Mbps. Hem bilgisayardan hem de telefondan hız testi yapıyorum ve bahsettiğim değeri görüyorum. Ama twitter'a girdiğimde görseller bir türlü yüklenmiyor. Çok basit bir görsel bile 30-40 saniyede yükleniyor. Sadece bu telefonda olan bir şey değil. Asıl telefonum S20. Bu telefonda sürekli oluyor. Eski telefonum S8de deniyorum aynı şekilde twitterda görseller çok geç yükleniyor. Kardeşim de kendi telefonunda aynı sorun olduğunu söylüyor. Buradan baktığım zaman telefona özgü bir durum değil gibi. Geçenlerde twitter uygulaması sorunludur diye uygulamayı kaldırdım yeniden yükledim. Bir an hızlandı sorun düzelir gibi oldu ama bir süre sonra yine yapmaya başladı. Görseller yüklenmediği anda wifi kapatıp mobile geçiyorum ve anında yükleniyor görseller. Son zamanlarda diğer uygulamalarda yapmaya başladı. Uygulamanın takıldığını anladığım an wifi kapatıp mobile geçiyorum ve sorun düzeliyor.
Modem sorunludur diye bi yeniden başlat yapayım dedim. Arayüz şifresini unutmuştum komple sıfırlama yaptım ama sorun yine devam etti. İşin içinden çıkmamadım. Var mı bir öneriniz? Veya bu şekilde problem yaşayan arkadaş?

Ayrıca bu durumla alakalı olabileceğini düşündüğüm başka bir problem var. Bilgisayarda büyük boyutlu dosya indirirken sanırım ax200 yongası tüm interneti sömürüyor ve etrafta inanılmaz bir sinyal yoğunluğu oluşturuyor. Bundan dolayıda şu an kullandığım kablosuz fare-kalvye setini ( logitech k240) kullanamaz hale geliyorum. Fare bildiğin dibindeki alıcıya sinyali iletemiyor. Klavye de aynı şekilde ya hiç tepki vermiyor ya da çok geç geliyor ekrana yazdıklarım. Ama bu durum sadece büyük boyutlu dosya indirirken oluyor. Ben pc donuyor zannediyorum daha sonra kablolu fareyi takıp denediğimde herhangi bir sorun olmadığını görünce sorunun sinyal karmaşasından olduğunu anladım. Bunu nasıl çözebilirim acaba? Bu konuda fikri olan var mıdır?

Screenshot_20220116-235152_Chrome.pngScreenshot_20220106-171526_Twitter.png

Son düzenleme:
Hocam modeminiz de eğer 5GHz desteği varsa açın. Yakın mesafede etkisi oluyor. İşe yarar mı bilmiyorum ama modem arayüzünden kanal değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam modeminiz de eğer 5GHz desteği varsa açın. Yakın mesafede etkisi oluyor. İşe yarar mı bilmiyorum ama modem arayüzünden kanal değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
Hocam her iki bant da açık. Genelde de 5GHz'yi kullanırım sıkıntı olmasın diye 2.4'te. Ama aynı sorun devam ediyor. Az önce bi kanal değişikliği yaptım aynı devam ediyor gibi sorun. Tekrar bir kanal değiştireyim deneyeyim gün boyunca.
Yeniden merhabalar. Sorunla ilgili Turknet destek kısmına yazmıştım. IPv6 üzerinden internet çıkışı almamda bir problem olduğunu ve modem arayüzünden sadece IPv4 ü seçmem gerektiğini söylediler. Denedim ve gerçekten de işe yaradı. Şu anda problemim çözülmüş durumda. Belki bu durumda olan arkadaşlar olursa diye çözümü de yazmak istedim.

Son düzenleme:
Hocam her iki bant da açık. Genelde de 5GHz'yi kullanırım sıkıntı olmasın diye 2.4'te. Ama aynı sorun devam ediyor. Az önce bi kanal değişikliği yaptım aynı devam ediyor gibi sorun. Tekrar bir kanal değiştireyim deneyeyim gün boyunca.
Yeniden merhabalar. Sorunla ilgili Turknet destek kısmına yazmıştım. IPv6 üzerinden internet çıkışı almamda bir problem olduğunu ve modem arayüzünden sadece IPv4 ü seçmem gerektiğini söylediler. Denedim ve gerçekten de işe yaradı. Şu anda problemim çözülmüş durumda. Belki bu durumda olan arkadaşlar olursa diye çözümü de yazmak istedim.
Merhaba, ben de aynı sorunu yaşıyordum. İnternette ararken geçen gün sizin de cevap bulamadığınızı görmüştüm. Bugün türknetin ip6yı devreye almasıyla alakalı olabilir diyerek modemde ip6yı devre dışı bıraktım. Sorun çözüldü. Bunu yazmak için tekrar buraya geldiğimde sizin de aynı şekilde çözdüğünüzü gördüm. Benzer sorun yaşayan diğer kişilerin görebilmesi için yazıyorum yeniden. Aşağıya görselini bırakıyorum. Modem Ağ ayarı - geniş bant - vdsl ayarını düzenle diyip, normalde dualstack yazan modu, "sadece ip4" şeklinde değiştirince sorun düzeliyor. ip6 düzelince tekrardan eski haline getiririz.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2022-01-24 145243.jpg
    Screenshot 2022-01-24 145243.jpg
    40,9 KB · Görüntüleme: 100
Merhaba, ben de aynı sorunu yaşıyordum. İnternette ararken geçen gün sizin de cevap bulamadığınızı görmüştüm. Bugün türknetin ip6yı devreye almasıyla alakalı olabilir diyerek modemde ip6yı devre dışı bıraktım. Sorun çözüldü. Bunu yazmak için tekrar buraya geldiğimde sizin de aynı şekilde çözdüğünüzü gördüm. Benzer sorun yaşayan diğer kişilerin görebilmesi için yazıyorum yeniden. Aşağıya görselini bırakıyorum. Modem Ağ ayarı - geniş bant - vdsl ayarını düzenle diyip, normalde dualstack yazan modu, "sadece ip4" şeklinde değiştirince sorun düzeliyor. ip6 düzelince tekrardan eski haline getiririz.
Teşekkürler hocam. Bugün sabah da tesadüfen youtube'da @Recep Baltaş'ın IPv6 ile ilgili olan videosuna denk geldim ve o da aynı sıkıntıyı yaşamış😅 ama bilerek düzeltmemiş twitter'a geri dönüş yapmış sorunla ilgili. Ben kafayı yedim 1 ay. Modemi resetledim, telefonu karıştırdım neler neler yapmadım en son buraya yazdım :D

Geri
Yukarı